Jak vybírat termínovaný vklad

  • 1
Hlavním kritériem při výběru termínovaného vkladu je samozřejmě úroková sazba. Je ovšem nutné zohlednit i jiné charakteristiky. Ćeho je tedy dobré si všimnout?
 
Úroková sazba může být pevná po celou vkladu, nebo pohyblivá. Častější je první varianta. Pokud se rozhodnete zhodnocovat své peníze prostřednictvím termínovaných vkladů, vyplatí se srovnat nabídky bank - rozdíly ve výši úrokové sazby při jinak stejných podmínkách (výši úložky a době uložení) mohou být poměrně výrazné. 
 
Velmi důležitá je výše minimálního vkladu, který banka vyžaduje. U termínovaných vkladů je potřeba vyššího minimálního vkladu než u běžných účtů - může činit tisíc, ale i sto tisíc korun. U devizových termínovaných vkladů (nejčastěji jsou nabízeny v EUR, USD) bývá vyšší.
 
Je třeba dát pozor na to, zda po vás banka pro zřízení termínovaného vkladu bude požadovat vedení jejího běžného účtu. Tato podmínka může totiž vhodné uložení vašich peněz nejen zkomplikovat, ale především prodražit. Mohlo by se vám tak stát, že při porovnání nákladů a  výnosů zjistíte, že se vám podobný vklad vlastně nevyplatí. 
 

Chcete si porovnat úrokové sazby nabízené jednotlivými bankami? Klikněte ZDE.

Minimální doba, na kterou lze peníze uložit, bývá týden. Minimální i maximální doba uložení se u termínovaných vkladů v jednotlivých měnách liší, stejně jako v nabídkách bank. Úroková sazba je samozřejmě tím vyšší, čím vyšší je doba uložení.
 
Dále je při výběru rovněž možno vzít v potaz případnou sankci, kterou si banka účtuje za předčasný výběr.
 
Zřízení a vedení termínovaných vkladů v korunách i cizí měně bývá zdarma. Ani výpisy, pokud je banka vyhotovuje, nebývají zpoplatněny. Zaplatit naopak můžete za zrušení termínovaného vkladu. Některé banky nabízejí možnost při překročení nastaveného limitu na běžném účtu automatický převod na termínovaný vklad. Úrok z termínovaných vkladů je zdaněn sazbou ve výši 15%.