Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vydělat při odchodu z firmy maximum?

aktualizováno 
Víte, jak nejefektivněji naložit s prostředky darovanými zaměstnavatelem na vaše životní pojištění? Po odchodu od firmy nejste ochotni akceptovat stávající platby pojistného. Víte, jak se v daném případě zachovat. Rozdíly ve zdanění a poplatcích jsou mezi jednotlivými způsoby změny smlouvy dramatické.

Stále více firem dává přednost ocenění vlastních zaměstnanců ve formě příspěvků do finančních produktů před navyšováním jejich hrubé mzdy. Kvůli daňovému zvýhodnění přispívají zaměstnavatelé svým spolupracovníkům nejčastěji na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění.

V minulém díle jsme dospěli k závěru, že v případě přerušení placení příspěvků na penzijního připojištění je z hlediska výnosnosti nejefektivnější nechat si začít vyplácet doživotní penzi ze stávajícího plánu a tu následně vložit do nově uzavřeného penzijního připojištění. Pokud ale účastník hodlá využít všechny prostředky okamžitě a nemá nárok na penzi či jednorázové plnění, nezbývá mu nic jiného než smlouvu vypovědět. (Více čtěte ZDE)

NENECHTE SI UJÍT
směr
Český energetický obr rozhazuje sítě po Evropě
Na kapitálovém trhu patří dnes akcie společnosti ČEZ mezi nejoblíbenější tituly. Jaké jsou její další vyhlídky?
masáž
Místo části platu auto
nebo mobil

Chcete vyšší plat, ale zaměstnavatel nemá z čeho brát? Zkuste to jinak: ať vám pomůže střádat na důchod, nebo dá dovolenou navíc.
Lyže
Nebojte se cestovních kanceláří
Přibližně čtvrt milionu českých turistů vyjede i letos lyžovat do Alp s tuzemskými cestovními kancelářemi. Nakolik solidně se firmy chovají k zákazníkům.

V případě životního pojištění je situace komplikovanější, neboť vedle sankcí ze strany státu (zvýšené daňové zatížení) budou podléhat změny v pojistné smlouvě i sankcím ze strany pojišťovny (storno poplatky).

Co s životním pojištění?

V následující tabulce naleznete přehled, jaké možnosti má majitel smlouvy o soukromém životním pojištění s příspěvkem zaměstnavatele, kde zaměstnavatel ani účastník nebudou pokračovat v placení pojistného. Vedle výplaty plnění, převodu prostředků na jiné životní pojištění či výpovědi je to zejména výběr prostředků formou mimořádných výběrů kapitálové hodnoty (naspořené částky).

Způsob Popis Pro koho? Zdanění Kdy?
výplata plnění

doplacení zbylého pojistného a následná výplata jednorázového plnění nebo důchodu

pro majitele SŽP, u kterých pojistná doba skončí do 1-2 let a není umožněn tzv. částečný výběr (viz dále)

zhodnocení:
15 %

nárok na plnění vznikne dnem určeným v pojistné smlouvě, jako konec pojištění; pokud je nutné šetření pojistné události, pak je plnění splatné do 15 dnů od konce tohoto šetření; jakmile není pojišťovna toto šetření schopna ukončit do 1 měsíce od pojistné události, měla by vyplatit oprávněné osobě přiměřenou zálohu

převod prostředků na jinou smlouvu

převod kapitálové hodnoty pojištění nebo odkupného na jinou smlouvu

převodu prostředků mezi pojišťovnami kromě jejich neochoty nic nebrání; v rámci pojišťovny to je obvykle možné, pouze však je-li to pro pojišťovnu výhodné

-

legislativa ani stávající podmínky tuto situaci neřeší.

redukce, změna pojistné částky (pojištění ve splaceném stavu)

pojistná ochrana je mini-
malizována, dojde obvykle k přerušení placení pojistného a následnému zhodnocování vytvořené rezervy

pro majitele SŽP, která neumožňuje částečné výběry (viz dále) a u kterých  byla vytvořena dostatečně velká kapitálová hodnota (např. pojistná doba skončí do 3-4 let.)

-

lhůta pro přijetí návrhu na redukci pojistné částky pojišťovnou je obvykle 3 měsíce; pokud změnu pojišťovna akceptuje, pak je změna účinná od 1. dne následujícího po tomto pojistném období

přerušení placení pojistného

platební prázdniny při zachování původního rozsahu pojistné ochrany; ta je hrazena z vytvořené kapitálové hodnoty

pro majitele SŽP, pro které je důležitá pojistná ochrana a kde je vytvořena dostatečně velká kapitálová hodnota pojištění; přerušení placení je dočasné

-

byl-li návrh na zastavení placení obdržen pojišťovnou do 15 dnů před koncem pojistného období, pak jsou platební prázdniny účinné od následujícího pojistného období; platební prázdniny jsou možné po vytvoření kladné rezervy pojištění, nejčastěji po 2 letech trvání pojištění

částečné výběry

plnění z životního pojištění, které nezakládá nárok na ukončení smlouvy, tzv.  předčasné dožití či mimořádné výběry

pro majitele SŽP, které umožňují částečné výběry či tzv. předčasné dožití (nejčastěji flexibilní a investiční životní pojištění) 

Zhodnocení:
15 %

lhůta pro provedení výplaty pojišťovnou se obvykle pohybuje mezi 6 až 8 týdny

výpověď

výplata odkupného

pro majitele SŽP, které neumožňují částečné výběry či tzv. předčasné dožití, a kteří chtějí využít finanční prostředky ihned.

zhodnocení:
25 %;
příspěvků zaměst-
navatele:
25 %.

výplata odkupného je možná po vytvoření kladné rezervy pojištění, nejčastěji po 2 letech trvání pojištění; výpověď je nutné podat minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období

Pozn. SŽP: smlouva o soukromém životním pojištění
Zdroj: Fincentrum

Všechny z výše uvedených změn je nutné učinit prostřednictvím změnových formulářů, které jsou k získání u obchodních zástupců jednotlivých pojišťoven či na jejich webový prezentacích. Na rozdíl od penzijního připojištění je pro životní pojištění důležité chápání pojmu „pojistného období“, protože právě k němu se vztahují veškeré lhůty a ustanovení týkající se změn v pojistné smlouvě. Pojistné období je obvykle definováno, jako interval dohodnutý v pojistné smlouvě pro placení běžného pojistného. Zjednodušeně řečeno, platí-li zaměstnavatel pojistné v měsíčních intervalech, lze smlouvu změnit dvanáctkrát ročně, je-li tomu tak v ročním intervalu, smlouvu lze změnit pouze jednou ročně. 

Sankcím se lze vyhnout velmi jednoduše

Úrazové pojištění vás ani vaši rodinu dostatečně neochrání.
Více ZDE.

Přestože chtěl stát zabránit zneužívání daňového zvýhodnění ke krátkodobým investicím, „nadělil“ pojišťovnám a jejich klientům možnost, jak se sankcím za takový přístup elegantně vyhnout. Právní úprava umožňuje předčasný výběr většiny naspořených prostředků formou tzv. předčasného dožití (dožití před koncem pojistné doby) nebo mimořádných výběrů (pokud tato možnost není v pojistných podmínkách výslovně vyloučena). Mimořádné výběry z naspořených prostředků totiž "nezakládají" zánik pojistné smlouvy ani nejsou pojistným plněním, čímž není porušena podmínka pro poskytnutí daňových úlev. Zákon to nazývá "jiné plnění z životního pojištění", ze kterého nevyplývá ukončení pojistné smlouvy. Výnos se v daném případě zdaní 15 procenty.

Jak tedy postupovat v situaci, kdy zaměstnanec po odchodu z firmy nehodlá pokračovat v placení pojistného, které doposud za něho hradil zaměstnavatel? Než smlouvu zaměstnanec zruší, vybere si maximum kapitálové hodnoty částečným odkupem či mimořádným výběrem. Teprve zbytek si nechá vyplatit formou odbytného. Zde se na rozdíl od předčasných výběrů zdaní jak příspěvek zaměstnavatele tak i výnos daňovou sazbou 25 procent. Při předčasném zrušení smlouvy se zaměstnanec ani zaměstnavatel nemusí obávat žádných jiných daňových sankcí.

Pokud pojišťovna klientovi neumožní mimořádné výběry či částečné odkupy, je u pojistných smluv s dostatečně velkou kapitálovou hodnotou nejméně bolestná varianta "převod na pojištění ve splaceném stavu". Nad výplatou odbytného lze uvažovat pouze ve výjimečných situacích, jakou jsou například akutní potřeba volných finančních prostředků či dlouhý časový interval do konce pojištění.
 
Jak jste využili životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele po odchodu z firmy? Děkujeme za vaše názory a připomínky.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.