Jak výhodné je penzijní připojištění?

  • 6
I když výnosová míra penzijního připojištění klesá s rostoucí délkou spoření, díky daňovým výhodám, možnosti dostávat příspěvky od státu a zaměstnavatele a možnosti získat polovinu naspořených peněz j
I když výnosová míra penzijního připojištění klesá s rostoucí délkou spoření, díky daňovým výhodám, možnosti dostávat příspěvky od státu a zaměstnavatele a možnosti získat polovinu naspořených peněz již po 15 letech stojí za to začít spořit i v mladším věku, ovšem nejlépe jako doplněk k dlouhodobým investicím do akciových nebo smíšených fondů. Výnosová míra je totiž stále relativně zajímavá (viz tabulka).

Důvodem klesající výnosové míry je fakt, že na svou jednu konkrétní úložku dostanete pouze jeden příspěvek od státu případně od zaměstnavatele. V tomto roce je pak výnosová míra Vaší úložky díky připsanému státnímu a případně zaměstnavatelskému příspěvku vysoká. V dalších letech pak výnosová míra klesá, protože Vaše úložka spolu s příspěvkem od státu, případně zaměstnavatele, je už jen zhodnocována hospodařením fondu (toto zhodnocení se obvykle pohybuje mírně nad inflací).

Měsíční úložka100 Kč200 Kč300 Kč400 Kč 500Kč1 000 Kč1 500 Kč
Počet let            
5 22,7% 21,2% 19,6% 18,1% 16,4% 13,9% 13,0%
10 12,9% 12,3% 11,6% 10,9% 10,2% 9,0% 8,6%
15 10,0% 9,6% 9,2% 8,7% 8,2% 7,5% 7,3%
20 8,6% 8,3% 8,0% 7,7% 7,3% 6,8% 6,6%
25 7,8% 7,6% 7,3% 7,1% 6,8% 6,4% 6,3%
Odhad výnosových měr pro různé úložky a období.
(Předpoklady: 5,5% zhodnocení prostředků fondem, 15% efektivní daňová sazba a reinvestice daňové úspory při 5,5% výnosové míře)

Výše uvedená tabulka ukazuje, že výnosová míra klesá i s rostoucí měsíční úložkou. Měli byste tedy spořit co nejméně? Pokud nemáte potíže s nedostatkem peněz a nevyhledáváte riziko, pak vůbec ne! Jelikož je výnosová míra přes svou klesající tendenci zajímavá i u vyšších částek na delší dobu (pořád přes 6%, a to bez vlivu výběru poloviny peněz po 15 letech), doporučujeme zvolit tuto vyšší částku. Pokud byste ukládali menší částku, výnosovou míru byste sice měli vyšší, ale s výjimkou stavebního spoření byste těžko našli atraktivnější příležitost pro bezpečné uložení dalších peněz. Máte-li tedy již sjednáno stavební spoření a přesto máte stále k dispozici 1 500 Kč měsíčně ke spoření, klidně ukládejte u svého penzijního fondu tuto částku. Částka 1 500 Kč měsíčně je zároveň jednoznačně tou nejlepší částkou pro strategii daňové spekulaci.

Dle Vašeho věku je ideální zvolit jednu z následujících strategií:

  1. Začnete-li spořit v 55 letech nebo později, dosáhnete nejvyššího zhodnocení Vašich úložek. Celkově naspořená suma pro výplatu penze nebo jednorázového vyrovnání nebude ovšem nijak závratná a pokryje jen malou část Vašich budoucích výdajů.

  2. Relativně zajímavé výnosy dosáhnete, i když začnete spořit dříve, třeba již v 35 letech. Výnosová míra Vašich úložek sice výrazně nepřevýší inflaci, ale vzhledem k nízkému riziku to není špatné. Vzhledem k relativně dlouhé době pravidelného spoření ale budete mít při odchodu do důchodu vytvořen solidní základ pro vyplácení poměrně slušné penze. Teoreticky si můžete i zkusit zaspekulovat spolu s mladými klienty, tak jak popisujeme ve třetí variantě.

  3. Z hlediska výnosu je pro mladé klienty vzhledem ke klesající výnosové míře (s rostoucí délkou spoření) ideální průběžně zakládat a rušit penzijní připojištění. Vyplatí se to kvůli daňovým výhodám, kdy při měsíční úložce 1.500 Kč (18.000 Kč za rok) si můžete od daňového základu za daný rok odečíst maximální částku 12.000 Kč. Čím vyšší máte příjmy, tím vyšší je Vaše daňová sazba, a tím více ušetříte na dani. Např. při 20% efektivní daňové sazbě ušetříte 2.388 Kč, které navíc můžete dále investovat. Jen tato samotná daňová úspora vám přinese skoro bezrizikové roční zhodnocení ve výši 19%. Jelikož penzijní připojištění musí trvat nejméně jeden rok, můžete ho zrušit a zase znovu založit každý rok. Po každém zrušení si vyberete své peníze a můžete je dlouhodobě zainvestovat třeba do akciového podílového fondu. Za pár tisícikorun navíc musíte ovšem penzijní fondy „obíhat“ každý rok. Možná bude pro Vás pohodlnější absolvovat tuhle proceduru třeba jen jednou za dva roky. V tomto případě Vám samotná daňová úspora vynese stále atraktivních 11,3%. Výše uvedené platí pouze pro maximalizaci výnosové míry z pohledu jednoho produktu. Neměli byste zapomínat na to, že penzijní připojištění je vhodným doplňkem Vašeho investičního portfolia a že má i při dlouhodobém spoření příznivý poměr mezi výnosem a rizikem.
Více informací o penzijních fondech najdete zde.