Jak výhodné je založit si účet v zahraničí? 1. část - Evropa

  • 14
Od počátku letošního roku si mohou občané ČR založit účet u zahraniční banky, aniž by museli žádat o povolení Českou národní banku. Přesto ale tento počin není tak jednoduchý...
Od počátku letošního roku si mohou občané ČR založit účet u zahraniční banky, aniž by museli žádat o povolení Českou národní banku. Přesto ale tento počin není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pomineme-li jazykovou bariéru, zůstávají zde stále určité informační povinnosti vůči ČNB a také ekonomická výhodnost založení účtu v zahraničí není zcela jednoznačná. Jednoznačně výhodné jsou termínované vklady při vyšších částkách.

Co se týče zákonů…

Podle nařízení vlády č. 169/2000 Sb. stačí k založení účtu v zahraničí splnit pouze tzv. oznamovací povinnost, která spočívá ve vyplnění příslušného formuláře vydaného Českou národní bankou. Tento formulář můžete získat na pobočkách ČNB a ostatních komerčních bank nebo si jej jednoduše můžete stáhnout z internetových stránek centrální banky. Kdo by si však představoval, že převodem peněz do zahraničí získá určitou anonymitu a skryje své finanční poměry, je na omylu. Ve formuláři musí mimo jiné deklarovat identifikační údaje o zahraničním bankovním ústavu, číslo účtu i úhrnné příjmy a výdaje za sledované období. Nemusíte udávat účel, pro který byl účet založen. Oznamovací povinnost musí plnit občané-nepodnikatelé jedenkrát ročně a firmy a podnikatelé čtyřikrát do roka. Podstatné také je, že na vklady v zahraničí se nevztahuje pojištění podle českých právních norem, ale podle práva dané země. Znamená to, že například v Evropské unii Vám budou při krachu banky vyplaceny vklady do hodnoty 30.000 EUR. Ale pokud se rozhodnete založit svůj účet například v některém z tzv. daňových rájů (offshore centru), nemusíte se při krachu banky se svými penězi setkat vůbec.

Je libo účet v EU?

Z hlediska dostupnosti se jako nejvýhodnější pro založení účtu v zahraničí jeví země Evropské unie. Dá se u nich předpokládat postupná harmonizace legislativy naší země s předpisy EU a přece jen je reálnější osobní návštěva „kamenné“ pobočky v případě jakýchkoli problémů, než například u banky kdesi v Jižní Americe.

Předpokládejme tedy, že se rozhodnu založit svůj účet v EU. Z hlediska přístupu bude nejlepší zvolit internet banking, nebo alespoň homebanking. Dále bude samozřejmě rozhodovat, pro jaké účely budete svůj účet v zahraničí využívat. Pokud se rozhodnete založit si v zahraničí běžný účet, můžete jeho výhodnost z hlediska nákladů porovnat například s českou eBankou v následující tabulce (ceny jsou v Kč přepočtené podle kurzu 1 EUR = 35 CZK a 1 GBP = 55 CZK).

Banka

Banka Název účtu Poplatek za založeníPoplatek za vedení na měs.Zaslání výpisu měsíčněPříchozí platba ze zahraničí (1.000 EUR)Odchozí platba do zahraničí (1.000 EUR)
Deutsche Bank (Německo) Online-Konto 24zdarma92,1044,8122,5525
First-e (Německo)Geldmarktkontozdarmazdarmazdarma*1401050
Bank of Ireland (Irsko)EZ Checkingzdarmazdarma550550
Abbey National (Velká Británie)Instant Plus Accountzdarmazdarmazdarma*550550
eBanka (ČR)Osobní účet - základzdarma55zdarma*0350
* výpis v elektronické podobě

Pokud bychom tedy hypoteticky za měsíc uskutečnili dvě příchozí platby a jednu odchozí, vypadaly by měsíční náklady na vedení účtu takto:

Deutsche Bank

Deutsche Bank 907 Kč
First-e1330 Kč
Bank of Ireland550 Kč
Abbey National1650 Kč
eBanka405 Kč

Z tohoto srovnání vyplývá, že ekonomicky je stále nejvýhodnější založení účtu v ČR. Jiná situace ovšem nastává, pokud se rozhodnete do zahraničí převést své úspory na termínované vklady. Pro ilustraci uvádím úrokové sazby na 5.000 EUR u Deutsche Bank AG a u Abbey National (Direct saver account) ve srovnání se dvěma vybranými bankami působícími na českém trhu.

Trvání termínovaného vkladu v EUR

Trvání termínovaného vkladu v EUR

Úroková sazba v % p.a.

Deutsche BankAbbey NationalRaiffeisenbank CZKomerční banka
6 měsíců4,205,553,903,09
1 rok4,105,554,002,99
2 roky4,105,55-3,31

Výhodou také může být kromě vyšších úrokových sazeb to, že v zemích EU jsou vklady pojištěny do výše 30.000 EUR, kdežto devizové vklady u českých bank pojištěné ze zákona momentálně nejsou. Je ale samozřejmé, že tyto investice se vzhledem k počátečním nákladům nevyplatí v řádu několika málo tisíců EUR.

Láká Vás založení účtu v USA nebo v některém z daňových rájů? Potom si nenechte ujít druhou část tohoto komentáře, která vyjde v polovině příštího týdne.

Myslíte si, že Vaše peníze jsou v zahraničí více v bezpečí než u českých bank? Plánujete nebo už máte založený účet v zahraničí?