Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vytěžíte z leasingu co nejvíce?

aktualizováno 
Problematika DPH je s účinností od 1. 5. 2004 upravena zákonem č. 235/2004 Sb., o DPH. Zákon vnesl do systému výpočtu a uplatňování DPH celou řadu změn, které se dotýkají také leasingu. Jelikož byl tento zákon přijímán ve velkém spěchu, již velmi záhy po jeho schválení se ukázalo, že obsahuje celou řadu chyb a nejasností. Co přináší rozsáhlá novela platná od 1. 1. 2005?
Peníze, koruna

Peníze, koruna - Peníze, koruna | foto: David VotrubaiDNES.cz

Leasing je z hlediska ZDPH považován za tzv. dílčí plnění ve smyslu § 21 odst. 4 ZDPH:

„Dílčím plněním se rozumí zdanitelné plnění, které se podle nájemní smlouvy, smlouvy o nájmu podniku, smlouvy o nájmu dopravního prostředku, smlouvy o finančním pronájmu, smlouvy o dílo nebo jiné obdobné smlouvy uskutečňuje ve sjednaném rozsahu a ve sjednaných lhůtách a nejedná se přitom o celkové plnění, na které je uzavřena smlouva. Dílčí plnění se považuje za uskutečněné dnem uvedeným ve smlouvě…”

Leasing tedy obecně podléhá DPH. Výjimky jsou uvedeny v § 56 odst. 2 a násl. ZDPH. Podle těchto ustanovení v podmínkách roku 2005 platí, že:

„(2) Finanční pronájem staveb, bytů a nebytových prostor je osvobozen od DPH, s výjimkou uzavření smlouvy o finančním pronájmu do 3 let (v podmínkách ZDPH platného v období 1. 5. 2004 – 31. 12. 2004 byla tato lhůta 5 let) po nabytí nebo kolaudaci stavby nebo před nabytím či kolaudací stavby.

(3) Převod pozemků, včetně finančního pronájmu, je osvobozen od DPH, s výjimkou převodu stavebních pozemků…

(4) Nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je osvobozen od DPH. Osvobození se nevztahuje na krátkodobý nájem stavby, nájem prostor a míst k parkování vozidel, nájem bezpečnostních schránek nebo trvale instalovaných zařízení a strojů. Krátkodobým nájmem stavby se rozumí nájem včetně vnitřního movitého vybavení, popřípadě dodání elektřiny, tepla, chladu, plynu nebo vody, nejdéle na 48 hodin nepřetržitě.

(5) Plátce se může rozhodnout, že u nájmu pozemků, staveb, bytů, a nebytových prostor jiným plátcům pro uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje daň. Plátce je povinen oznámit správci daně nejpozději do 30 dnů ode dne uzavření nájemní smlouvy uplatňování daně u tohoto nájmu.”

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Leasing a DPH - 1.část ZDE.

Komentář: Obecně tedy platí, že nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je při splnění podmínek ZDPH osvobozen od DPH. Plátce DPH však má právo si zvolit, že uvedené činnosti budou DPH podléhat. V takovém případě musí tuto skutečnost oznámit správci daně nejpozději do 30 dnů ode dne uzavření nájemní smlouvy. Z hlediska finančního pronájmu staveb, bytů a nebytových prostor dochází v podmínkách roku 2005 k osvobození od DPH u smluv, které jsou uzavřeny po uplynutí alespoň 3 let od nabytí nebo kolaudace stavby (v podmínkách ZDPH platného do 30. 4. 2004 tato doba činila 2 roky, v podmínkách ZDPH platného od 1. 5. 2004 – 31. 12. 2004 muselo uplynout alespoň 5 let).

Sazby DPH uplatňované v nájemních vztazích

Z hlediska uplatňování sazeb DPH u finančního nájmu (leasingu) je nutno důsledně dbát na okamžik zahájení pronájmu. Pokud byly leasingové vztahy zahájeny46 před datem účinnosti zákona č. 235/2004 Sb., o DPH, což je od 1. 5. 2004, uplatňují se u těchto nájemních vztahů sazby dle zákona č. 588/1992 Sb., o DPH platného před datem 1. 5. 2004, v souladu s přechodnými ustanoveními zákona č. 235/2004 Sb., o DPH, a to i po datu 1. 5. 2004.

Výše sazeb DPH u těchto smluv je upravena především v § 16 ZDPH uplatňovaného před datem vstupu do EU, čili jedná se o základní sazbu 22 % a sníženou sazbu 5 %. To platí i u smluv finančního pronájmu osobních automobilů uzavřených před datem 1. 5. 2004 a za podmínky, že byl předmět nájmu předán do užívání do tohoto data nájemci, se uplatňuje dle přechodných ustanovení ZDPH (§ 111 odst. 12) i nadále rozdílná sazba týkající se pořizovací ceny automobilu, tj. základní sazba ve výši 22 % bez nároku na odpočet, a snížená sazba daně, tj. 5 % z leasingové marže s nárokem na odpočet.

Od okamžiku účinnosti zákona č. 235/2004 Sb. podléhá drtivá většina všech zdanitelných plnění, a tedy i nájemních vztahů, které nejsou od DPH osvobozeny, základní sazbě DPH, tj. 19 %. U finančního pronájmu osobních automobilů se ruší rozdílnost daňových sazeb u pořizovací ceny a leasingové marže a nově se uplatňuje jediná sazba – základní, ve výši 19 %, přičemž nájemce nemá dle § 75 odst. 2 ZDPH nárok na odpočet DPH. Pronajímatel (leasingová společnost) pořizující osobní automobil za účelem jeho finančního pronájmu však nárok na odpočet DPH podle § 75 odst. 2 ZDPH uplatnit může. Z hlediska operativního pronájmu (leasingu) platí, že se i u smluv uzavřených před 1. 5. 2004 (resp. předmětů předaných na základě uvedené smlouvy ve stavu obvyklém k užívání nájemci do uvedeného data) v období po 1. 5. 2004 uplatní sazba DPH podle nového zákona o DPH, tj. ve výši 19 %. Na rozdíl od finančního leasingu tak v případě operativního leasingu nedobíhají původní sazby DPH.

Používáte finanční leasing k pořízení majetku? Zdá se vám tato služba z hlediska zákona o DPH výhodná? Napište nám své názory.

Ukázky z knihy
Ing. Petra Valoucha: Leasing v praxi – praktický průvodce

1. díl: Kolik stojí leasing?

2. díl: Uzavírání leasingové smlouvy: čeho se vyvarovat

3. díl: Koupě za hotové, na úvěr, nebo na leasing?

4. díl: Úvěr versus leasing - co je výhodnější?

5.díl: Jak vytěžit z leasingu co nejvíce 

6.díl: Finanční leasing - jak na něj?

reklama


Úryvek je z knihy "Leasing v praxi – praktický průvodce" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Účetnictví pro manažery
Finanční matematika pro každého, 5.vydání


 

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nejčastější chyby, které vás o dovolené připraví o peníze

Na letní dovolenou už letos vyrazila řada Čechů. Některým se však zbytečně prodražila o stovky i tisíce korun, protože udělali školácké chyby, za které se...  celý článek

Ilustrační snímek
Vyznáte se v cestovním připojištění? Otestujte se

K základnímu cestovnímu pojištění si můžete vybrat celou řadu různých připojištění. Proč je dobré si je sjednat a s čím mohou na cestách pomoci, prozradí i náš...  celý článek

Jiří Grund, výkonný ředitel APMS
Placení esemeskami se stává terčem útoků podvodníků, varuje expert

Zaplatit za službu či zboží prostřednictví SMS je pohodlné a rychlé. Platíme takto třeba parkovné a jízdenky na MHD, kupujeme si hudbu a videa na internetu a...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích
4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích

A ony nám to poté vrací tak, že se nezhodnocují podle našich představ… 1. Ignorování inflace Inflace bohužel není na vý... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.