Jak zacházet s utajovanými informacemi?

Držet jazyk za zuby, to je pro některé lidi těžší než složit metrák uhlí. Nejhorší je, když takoví lidé pracují na místech, kde je třeba lidí mlčenlivých. Vedení podniku se třeba dohodne na určitých nepopulárních opatřeních, která zatím nehodlá s lidmi probírat. Ale přičinlivá "pavlačově orientovaná" sekretářka, která na jednání dělá zápis, je hned za tepla vyklopí všem. Jak tedy zacházet správně s utajovanými informacemi?

První rada by mohla znít: velmi důkladně vybrat a prověřit všechny osoby, které by mohly přicházet do styku s utajovanými informacemi. Včetně sekretářek. Mají-li řídit svého šéfa, musí vědět víc než jiní pracovníci, musí však umět také mlčet. To neznamená, že by měly být osobami uzavřenými a nemluvnými. Musí jen umět rozlišit, co, kdy, komu a jak sdělovat. To se pochopitelně o to víc týká všech, kteří mají utajované informace tak říkajíc v náplni práce. Nejvíc problémů totiž vždy vzniká právě z úniku informací, které měly zůstat pod pokličkou. U řady i vysoce postavených lidí však běžně zjišťujeme, že neumějí ve správný čas a na správném místě mlčet. Není pak divu, že obchodní partneři i konkurence vědí všechno ačasto dřív než spolupracovníci.

Druhá rada: je třeba přesně vymezit, jaké informace mají zůstat utajeny, a určit okruh osob, které s nimi mohou přijít do styku. To souvisí i se zadáváním těchto informací do počítačových databází a jejich "ošetřováním". Například informace o pracovnících musí být obsaženy jen v uzavřeném počítačovém okruhu. I u nich je přitom míra utajení různá. Za nejdůvěrnější bývají pokládány ty, které se týkají osobního života pracovníků a jejich případných problémů a handicapů, za méně důvěrné již bývají považovány informace, které se týkají profesních náležitostí pracovní kariéry lidí či jejich odměňování. Otevřeně je možno zacházet s údaji charakterizujícími například požadavky profese či pracovních funkcí. V první řadě je proto třeba znát a umět si správně vyložit zákony, které se utajovaných informací týkají. V současné době jsou mimořádně aktuální. V konkurenčním prostředí, na něž jsme dlouho nebyli zvyklí, však logicky mezi utajované informace patří všechny ty, které jsou nositeli určité konkurenční výhody. I tady proto platí mluviti ­ stříbro, mlčeti ­ zlato.

Co jsme psali a co si přečtete

Jak úspěšně přesvědčovat kolegy?
Jak rozčlenit denní e-maily
Mají se účastníci kurzů předem znát?
Jak jednoduše zvládnout akutní stres?
Jak na pár minut vypnout při práci?
Jak se zbavit trémy?
Kolik cizích jazyků, by měl člověk umět?
Jaká je budoucnost angličtiny?
Jak sladit život manažera s rodinou?
Jak překonat nechutenství k práci?
Jak zacházet s utajenými informacemi?
Jak správně napsat životopis?
Jak se stát bohatým?