Když půjdete žádat o pomoc na úřad práce, zamiřte na ten, ke kterému patříte podle místa trvalého bydliště. Ilustrační snímek

Když půjdete žádat o pomoc na úřad práce, zamiřte na ten, ke kterému patříte podle místa trvalého bydliště. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět rad, jak si vyřídit sociální dávky

  • 28
Mám málo peněz. Pod tuto větu by se nejspíš podepsala většina národa. Když máte financí opravdu málo, můžete požádat o pomoc stát, třeba o porodné, rodičovský příspěvek, pohřebné, příspěvek na bydlení. Poradíme vám, jak si sociální dávky snadněji vyřídit.

1 Připravte se předem

Projděte si na webu Úřadu práce (portal.mpsv.cz/soc) podmínky přiznání jednotlivých dávek předem. Je tam totiž docela vstřícný průvodce, najdete ho v záložce Sociální poradce. Když zaklikáte odpovědi na různé otázky, vytipuje vám, na které dávky od státu byste mohli mít nárok. Nečekejte od něj však více, než umí. Nevypočítá, na jaké dávky a v jaké výši máte přesně právo, jeho prostřednictvím však zjistíte, o kterou dávku má, či nemá smysl žádat.

2 Jděte na svůj úřad

Najděte si kontakt na úřad práce podle trvalého bydliště. Adresy jsou buď na internetu, nebo vám poradí na obecním úřadě. „Jen“ ptát se ovšem můžete na jakémkoliv úřadu práce, záleží jen na návalu v čekárně a na ochotě úředníka. Převedení jinam (hlášeni jste u rodičů na Vysočině, žijete v Praze) je sice možné, ale ne příliš operativní.

3 Dejte do kupy papíry

Pracovníci úřadu s vámi proberou situaci a vysvětlí vám, jaké doklady a za jaké období budete potřebovat. Ne vždy je názor na dokumentaci jednotný, ujistěte se, zda právě váš úředník chce, abyste přinesli originál, úředně ověřenou kopii, či kopii bez ověření.

4 Zkuste to podruhé

Může se stát, že jste teď chudí, ale v době, za niž podáváte potvrzení o příjmech, jste nebyli. Ptejte se, zda nemáte nárok na jinou dávku. Podejte žádost znovu po čase, až budete potvrzovat současný stav financí.

5 Hlídejte si termíny

Přiznaná dávka není navždy. To, že nemáte peníze, budete dokládat pravidelně. Hlídejte si termíny, jinak o přiznanou dávku přijdete a budete celou mašinérií procházet znovu.

Životní minimum

Některé peníze stát člověku přizná, pokud jeho příjmy nepřesahují životní minimum, nebo nějaký jeho násobek.

Životní minimum
Jednotlivec3410 Kč
1. dospělý ve společné domácnosti3410 Kč
Každý další dospělý ve společné domácnosti2830 Kč
Dítě do 6 let1740 Kč
Dítě 6 až 15 let2140 Kč
Dítě 15 až 26 let (pokud studuje)2450 Kč

Na životní minimum jsou vázány dávky:

  • Porodné náleží rodině s příjmy do 2,7násobku životního minima.
  • Přídavek na dítě patří rodině s příjmy do 2,4násobku životního minima.
  • Příspěvek na živobytí je vypočítán individuálně.
  • Dávky v hmotné nouzi jsou vypočítány individuálně.

Existenční minimum

Je to dávka pro ty, kdo se nesnaží o sebe postarat - jsou například v evidenci úřadu práce a bezdůvodně odmítnou zaměstnání. Částka je 2 200 korun a týká se jen dospělých. Nikdy nezaopatřených dětí, invalidů ve třetím stupni, starobních důchodců a lidí nad 68 let.