Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zaměstnat cizince
v české firmě?

aktualizováno 
V roce 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie, se změnil veškerý systém zaměstnávání cizinců na území ČR. Aby cizinec mohl nastoupit na dané pracovní místo, musí mít v České republice pracovní povolení. Kdy se povolení k zaměstnání se nevyžaduje?

Frustrace, žena, byrokracie | foto: Profimedia.cz

V novém zákon o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sb. se rozdělují všichni cizinci na dvě skupiny: první skupina jsou občané států EU, kteří mají volný přístup k trhu práce na našem území (stejná práva a možnosti jako Češi), druhá skupina jsou cizinci, kteří nejsou občany států EU. Pro tyto cizince a jejich zaměstnavatele platí na území ČR v oblasti zaměstnávání určité specifické podmínky, které je třeba splnit.

Tito cizinci (nebo osoby bez státní příslušnosti) mohou být zaměstnáni na území ČR pouze za předpokladu, že splnili dvě základní podmínky: bylo jim uděleno povolení k zaměstnání a povolení k pobytu.

Zaměstnavatel (právnická osoba se sídlem podnikání v ČR nebo organizační složka zahraniční právnické osoby nebo zahraniční fyzická osoba oprávněná podnikat na území ČR), který chce zaměstnat cizince, musí nejdříve na Úřadě práce v místě výkonu práce budoucího zaměstnance podat žádost o povolení získávat zaměstnance ze zahraničí na volná pracovní místa, na která nelze přijmout uchazeče o zaměstnání, kteří jsou registrováni u úřadu práce.

Nutné je pracovní povolení

Aby cizinec mohl nastoupit na dané pracovní místo, musí mít v České republice pracovní povolení (vydává se na konkrétní pracovní místo, v případě několika pracovních poměrů je nutné na každé z nich) a vízum za účelem zaměstnání. Povolení k zaměstnání se nevyžaduje u cizince, který: má povolení k trvalému pobytu na území ČR, či mu byl udělen azyl, nebo který je rodinným příslušníkem člena diplomatické mise, konzulárního úřadu nebo rodinným příslušníkem zaměstnance mezinárodní vládní organizace se sídlem na území ČR.

V případě, že dojde ke změně zaměstnavatele, místa výkonu práce, druhu práce, je nutné podat novou žádost o povolení k zaměstnání. Stejným způsobem musí postupovat i zaměstnavatel.

O vydání povolení k zaměstnání může požádat cizinec osobně nebo prostřednictvím zplnomocněného zástupce, a to na základě a v rozsahu písemné plné moci nebo prostřednictvím zaměstnavatele, u kterého má být zaměstnán nebo ke kterému bude vyslán svým zahraničním zaměstnavatelem k výkonu práce. O povolení k zaměstnání je nutné požádat jak v případě, že bude cizinec pracovat v hlavním pracovním poměru, tak v případě vedlejšího pracovního poměru, uzavření dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce, při krátkodobém zaměstnání (například sezónní práce, studentské) a i tehdy, dojde-li k souběhu těchto pracovněprávních vztahů.
Pokud vykonává cizinec na území ČR více zaměstnání současně, dochází k souběhu zaměstnání, a cizinec musí mít povolení k zaměstnání ke každému pracovnímu poměru zvlášť. 

popisekPODNIKATELÉ, POZOR NA ÚNOSCE!
Jak se bránit?

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Co pomáhá hasit zbytečné střety osobností na pracovišti

Kolize různých povah na pracovišti nejsou nic výjimečného. Každopádně pro ty, kteří se do střetů dostávají, ani pro jejich okolí to není nic příjemného. Proč...  celý článek

Vojtěch Lanna mladší
Syn pracovitého pantáty, který peníze z rodinných firem dával do umění

Vojtěch Lanna mladší byl synem takzvaného vltavského admirála. A byť byl jeho otec mimořádně schopný podnikatel, rozhodně nestál v jeho stínu. Rodinné firmy...  celý článek

Simone Giovannozzi
Netradiční zaměstnání: Se psy hledá lanýže a slušně vydělává

Říkají mu Simone Tartufi, tedy Simone Lanýž. To proto, že se živí prodejem aromatických hub. Dodává lanýže do špičkových italských, francouzských, německých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.