Jak zareagují fondy na snížení úrokových sazeb?

Nejdůležitější zprávou uplynulého týdne je bezpochyby čtvrteční snížení klíčové úrokové sazby České národní banky o 0,75 procentního bodu na historicky nejnižší úroveň 3%. To se neobešlo bez reakce všech trhů. Všeobecně se totiž očekávalo snížení o 0,5 procentního bodu. Další událostí, vztahující se k příštímu týdnu, je pozastavení odkupování podílových listů některých fondů.

Dluhopisový trh

Dluhopisový trh zareagoval okamžitě a ceny dluhopisů na dlouhém konci výnosové křivky šly vzhůru o 20-50 procentních bodů. Původní optimismus však ve světle dalších událostí rychle vyprchal a čtvrteční seanci tak tyto dluhopisy ukončily jen s 15-bodovým ziskem. V pátek ale dluhopisy prudce posílily o 100 procentních bodů. Je však nutné zdůraznit, že trh je v současnosti silně volatilní, a že trh (i když jen o 0,5 procentního bodu) se snížením počítal a toto očekávání již bylo do cen dluhopisů promítnuto. Navíc cena dluhopisů na dlouhém konci bude v delším období negativně ovlivněna neutěšeným stavem státních financí. V období delším než je několik dní, ve kterých se projeví konečná změna jen u dluhopisů na dlouhém konci, by mohlo dojít ke snížení výnosů a tím zvýšení cen u státních dluhopisů se splatností do 4 let, podnikových dluhopisů a hypotečních zástavních listů. Právě hypoteční zástavní listy lze najít v mnoha portfoliích českých dluhopisových fondů.

Výsledný efekt snížení sazeb je tedy pro dluhopisové fondy příznivý, s přehnaným růstem výkonnosti však počítat nelze. Zlepšení lze očekávat i u IKS Plus bondového a ISČS Trendbondu, které investují do polských a maďarských dluhopisů, ale z jiného důvodu. Na snížení sazeb totiž reaguje oslabením i česká koruna. Její prudké posilování bylo příčinou záporné výkonnosti těchto dvou fondů v poslední době. Výkonnost fondu je měřena v korunách, depreciace měny tedy zvyšuje čisté obchodní jmění po přepočítání z původní měny (zlotý, forint). Situaci těchto dvou fondů jsme se věnovali v komentáři "Konvergenční vlna nebo spíše vír?".

Fondy peněžního trhu

Snížení úrokových sazeb má na fondy peněžního trhu přesně opačný efekt než na dluhopisové fondy. Budeme-li předpokládat, že převážnou část portfolia fondu tvoří cenné papíry vázané na PRIBOR, pak spolu s jeho poklesem klesne i výnos těchto cenných papírů. PRIBOR podle doby splatnosti klesl během uplynulého týdne v rozmezí 0,54 (14-denní) do 0,15 procentního bodu (1 rok). V průměru tak lze počítat se snížením roční výkonnosti o 0,3%, přičemž dosavadní průměrná výkonnost fondů peněžního trhu činí 3,8% (bez vlivu fondu Akro Obligace, který investuje do zahraničních cenných papírů).

Akciový trh

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE

Vliv snížení úrokových sazeb na akciový trh nelze pozorovat v horizontu dní. V delším období se ale projeví ve snažším přístupu firem k úvěrům, neboť lze počítat se snížením jejich sazeb. Oslabující koruna nahrává vývozcům, korunové ceny rostou, zatímco se ceny v cizí měně nemění. Tento efekt se projeví po několika měsících, protože firmy mají nasmlouvány kontrakty dopředu již za daný kurz. Celkový efekt by se tak kladně projevuje na ziskovosti firem a potažmo na ceně jejich akcií. V delším období tak lze očekávat zlepšení na akciových trzích a tím pádem i u akciových fondů. Roční výkonnosti –33%, jaké české akciové fondy v průměru k dnešnímu dni dosáhly, se v příštím roce nemusíme obávat.

Pozastavení odkupování podílových listů

Společnost  J&T Asset Management pozastavuje odkupování podílových listů některých svých fondů s účinností od 29.7.2002, nejdéle však do 2.8.2002. K tomuto pozastavení dochází v souladu s projektem sloučení podílového fondu peněžního trhu J&T Perspektiva – P s fondem J&T Komenius  a smíšeného fondu J&T Perspektiva – S s fondem J&T Vysočina. Důvodem pozastavení je provedení auditu těchto fondů a technické zabezpečení realizace výměny podílových listů fondu Komenius za Perspektiva – P a Vysočina za Perspektiva - S.

Obchodování podle UNISu

Příliv peněz do fondů neutuchá. V tomto týdnu dosáhly čisté prodeje členů UNISu 716 milionů korun. Tento výsledek kalí fakt, že čisté obchodní jmění zvýšilo jen 17 fondů, zatímco u 46 převýšily zpětné odkupy nad prodeji podílových listů. Akciovým fondům se silně nedařilo. Trpěly pod vysokými ztrátami především zahraničních akciových trhů. Oslabená koruna dala možnost vyniknout IKS Plus bondovému a ISČS Trendbondu. Akro Obligace také těžil z oslabené koruny a svého zaměření na cenné papíry se splatností delší, než je u klasických fondů peněžního trhu běžné. 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ČSOB Výnosový

282 mil.

1. IN Restituční

- 53 mil.

ISČS Sporoinvest

258 mil.

IKS Globální

- 9 mil.

ISČS Sporobond

123 mil.

IKS Plus bondový

- 9 mil.

Akciové fondy

ČPI Farmacie a biotechnologie

0,39%

Newton Euro

-8,69%

Akro Svět

0,0%

ČPI Nové ekonomiky

-7,50%

J&T Perspektiva - A

-1,94%

Živnobanka - AF

-7,41%

Dluhopisové fondy

ISČS Trendbond

1,55%

ČPI Korporátních dluhopisů

-1,18%

IKS Plus bondový

0,78%

IKS Dluhopisový

-0,11%

ISČS Sporobond

0,32%

ČPI Státních dluhopisů

0,0%

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

1,68%

ČSOB Český pen. trh

0,0%

ISČS Merkur

0,10%

ČPI Peněžní

0,0%

ISČS Sporoinvest

0,09%

IKS Peněžího trh

0,05%

Fondy fondů

IKS Fond fondů

-3,69%

 

 

1. IN Fond fondů

-4,77%

 

 

ISČS Globaltrend

-7,32%

  

 

Smíšené fondy

ČPI Universální

0,60%

Newton Balancovaný

-5,87%

InvestAGe AG 2000

0,19%

ČPI Smíšený

-4,41%

ŽB Trust Fond nadací

0,13%

ISČS Sporomix 5

-4,22%

Zdroj: UNIS ČR