Jak zhodnocují Češi své peníze?

  • 11
V odborném tisku často zaznívá názor, že Češi zhodnocují své peníze neefektivně. Stále leží velká část úspor domácností na termínovaných vkladech, moderní investiční nástroje jsou využívány nízkým počtem lidí a situace se zlepšuje jen pomalu. Je tomu ale skutečně tak? Kam Češi dávají své peníze a jak se liší svým chováním od ostatních národů v EU?

Na tyto otázky se snažila odpovědět studie ČSOB/CAIP. Provedla ji společnost Factum Invenio počátkem roku na reprezentativním vzorku 955 lidí starších 15 let. V rámci výzkumu bylo rovněž osloveno 49 finančníků a zástupců odborné veřejnosti.

Kam Češi dávají své peníze?

Nejoblíbenějším způsobem ukládání volných finančních prostředků je podle studie suverénně stavební spoření (upřednostňuje 57 % dotázaných). Následují další státem podporované produkty - životní pojištění (39 %) a penzijní připojištění (32 %). Všechny zmiňované vykazují v posledních dvou  letech rostoucí tendenci, podobně jako investice do nemovitostí (18 %). Termínované vklady ve výzkumu propadly a jejich preference stále klesá (na 8 %).¨

Zdroj: studie ČSOB/CAIP

Mezi nejméně rozšířené způsoby uložení peněz patří vedle nákupu zlata či diamantů nákup listů podílového fondu a dále zvlášťě nákup podílu v zajištěném fondu (pro všechny uvedené možnosti se vyjádřily 2 % dotazovaných). Na druhé straně se ovšem posledně jmenované objevily ve výzkumu poprvé, a tak lze očekávat vzestup jejich obliby. Jen o něco lépe se umístily investice do cenných papírů, zboží trvalé hodnoty či do podnikání (3%).

Do budoucna nejvíce respondentů vyjádřilo zájem o nákup nemovitosti, penzijní připojištění a životní pojištění.

Důvěra patří zejména spořitelnám a bankám

Jako nejdůvěryhodnější vnímají Češi stavební spořitelny (82%), banky (80%) a pojišťovny (74%). Vedou mezi nimi tradičně tři největší banky. Nedůvěru naopak sklidila eBanka (od 39 % respondentů), Živnobanka (38 %) a GE Money Bank (35 %).
Na opačném pólu důvěryhodnosti se objevují společnosti poskytující krátkodobé úvěry (nedůvěřuje 74 %), investiční fondy (69 %), finanční poradci (64 %) a poněkud překvapivě i leasingové společnosti (61 %). 

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

A na základě čeho se o investování prostředků rozhodujeme? Zde se značně rozchází názor odborníků a tvrzení Čechů o sobě samých. Češi tvrdí, že se především rozhodují sami (popř. s partnerem), zatímco odborníci přisuzují největší vliv doporučením přátel či známých. Nezávislí poradci i bankéři zde hrají podle výzkumu jen malou roli.

Jak jsme na tom ve srovnání s EU?

Zatímco odborníci míní, že mnohem hůře (chování lidí je pasivnější), v některých produktech jim fakta nedávají za pravdu (viz graf). Jde však o porovnání finančních produktů, které jsou státem podporovány, nikoliv o aktivní vyhledávání nejvhodnějších variant uložení peněz. 86 % dotázaných odborníků proto na přímý dotaz odpovědělo, že Češi ukládají své prostředky neefektivně. Postoje části populace k investicím se však již dnes podstatně mění, a tak lze očekávat jejich další rozvoj. Tomuto vývoji zcela jistě nahrávají úrokové sazby nabízené bankami, které se již delší dobu pohybují na velmi nízké úrovni.

Jak zhodnocujete své peníze vy? Co byste poradili ostatním? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.