Jak zjistit majetek dlužníka?

  • 1
Získat informace o dlužníkovi je stejné jako získat informace o jakékoli jiné osobě. To znamená: není to nic jednoduchého. Neexistuje žádný veřejně přístupný seznam dlužníků, byť různé instituce, například banky, seznam svých dlužníků a zejména neplatičů vedou.

Zájemce tedy může nahlédnout do obecně přístupných informačních médií, jako jsou například obchodní rejstřík, rejstřík zástav, rejstřík nemovitostí – katastr nemovitostí, živnostenský rejstřík, rejstřík odcizených motorových vozidel apod. Finanční úřad, správa sociálního zabezpečí a podobně  mají povinnost mlčenlivosti. Od těchto institucí byste se tedy nic dozvědět neměli.

„Zákon sice poskytuje ochranu citlivým údajům osobní povahy, například i rodnému číslu, ale velké množství informací je  možné získat pouhou pečlivou pozorností,“ upozorňuje advokátka Daniela Kovářová. Například rodná čísla jsou součástí DIČ (a tedy veřejně přístupná), rodné číslo lze najít i v obchodním rejstříku, který je jednoduše dostupný na internetu.

Jak probíhá vymáhání dluhu? Co čeká dlužníky, kteří nemohou splácet? Čtěte ZDE.

„Spoustu informací o sobě člověk veřejně každou minutu sděluje auty, v nichž jezdí, oblečením, které nosí, obchody, v nichž nakupuje, kartami, kterými veřejně platí. Mám tedy za to, že případný detektiv, kterého si věřitel najme, obvykle nemívá těžkou práci. Mnohdy stačí být stále v blízkosti člověka a vyslechnete informace, které sděluje, aniž tím porušíte nějaký zákon,“ radí advokátka.
 
Nahlédnout dovoleno

Jaký majetek je naopak veřejně přístupný všem? Podíly ve firmách včetně splaceného základního jmění lze zjistit v obchodním rejstříku. Nahlédnout do něj je možné (pokud se nevydáte na obchodní rejstřík fyzicky) na internetové adrese www.justice. Můžete tu hledat podle jména nebo názvu firmy. V obchodním rejstříku nenajdete reálné informace o tom, jak firma hospodaří. Údaje o výsledcích firmy se zveřejňují ve výročních zprávách. Ty mají však povinnost vydávat jen společnosti, jejichž podíly se veřejně obchodují na trhu s cennými papíry.

Vlastněné nemovitosti je zase možné vypátrat v katastru nemovitostí (www.katastrnemovitosti.cz). Jenže tato evidence vám bude užitečná, jen pokud znáte katastrální území, ve kterém se nemovitost nachází, a její číslo. 

„Oba rejstříky jsou veřejnými listinami a každá osoba je oprávněna zjišťovat z nich údaje nebo si nechat vyhotovit za poplatek výpisy. Zdarma je možno do těchto registru nahlédnout na internetu,“ doplňuje Daniela Kovářová.