Výpověď i uzavření smlouvy je všude zdarma. Ilustrační foto

Výpověď i uzavření smlouvy je všude zdarma. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak změnit dodavatele elektřiny

  • 8
Pokud používáte elektřinu nejen na svícení, ale také na vytápění nebo ohřev vody, určitě se zajímejte, jaké ceny vám nabídnou u konkurence.

Například rodina, která elektřinou vytápí, může pouhou změnou dodavatele ušetřit ročně až 6 705 korun. Změny se přitom nemusíte obávat, žádné nové dráty vám domů nikdo zavádět nebude, jde jen o trochu papírování. Dodavatele elektřiny lze změnit jednou za šest měsíců.

1. Najděte poslední fakturu

Který dodavatel je pro vás nejlevnější, snadno spočítáte na kalkulačce Energetického regulačního úřadu (ERU). Nejdřív si připravte poslední fakturu, pro výpočet totiž potřebujete znát nejen spotřebu elektřiny, ale také sazbu za distribuci a velikost jističe.

Jestli fakturu nemůžete najít, kontaktujte svého stávajícího dodavatele. Všechny společnosti vám vystaví opis zdarma. V elektronické podobě ho obvykle dostanete obratem, v tištěné do tří dnů, jen Bohemia Energy entity (BEE) má lhůtu čtrnáctidenní. U ČEZ a United Energy Trading (UET) si starší fakturu můžete z internetu stáhnout sami – tuto službu letos plánují spustit.

2. Vyberte si nejlevnějšího dodavatele

Najeďte na web ERU (www. eru.cz). V horní liště klikněte na "změna dodavatele", pak na "cenový kalkulátor", vyberte rok 2009 a kalkulátor pro domácnosti. Území distributora zvolte podle místa svého bydliště. Jednotlivé dodavatele pak můžete měnit v okénku "vyberte dodavatele", vhodný produkt se doplní automaticky. Stačí, když budete sledovat výsledky z první, nejjednodušší tabulky – pochopitelně berte částku platnou pro rok 2009. Pokud nemáte přístup k internetu, dodavatele můžete kontaktovat telefonicky.

3. Vypovězte stávající smlouvu

Spočítali jste si, že u jiného dodavatele budete mít elektřinu levnější? Než ho kontaktujete, zkontrolujte, jak dlouhou máte výpovědní lhůtu u toho stávajícího.

U největšího, ČEZ, jsou to tři měsíce, ale můžete se setkat i s šestiměsíční výpovědní lhůtou – například u BEE. Kdybyste smlouvu chtěli ukončit předčasně, BEE si naúčtuje pokutu ve výši 2 500 korun. Na druhou stranu podle vyjádření Lukáše Nováka garantuje BEE nejnižší cenu na trhu, a když najdete lepší, rozdíl vám dorovná nebo smlouvu ukončí bez sankce.

Také Bicorn a Centropol Energy mají standardní výpovědní lhůtu půlroční, ale na přelomu roku, kdy se mění ceny, je zkrácena na jeden měsíc. Výpověď i uzavření smlouvy je všude zdarma, pouze, pokud si vyžádáte návštěvu obchodního zástupce doma – umí to Centropol Energy a BEE – zaplatíte za sepsání smlouvy 250 až 300 korun.

4. Dejte nové firmě plnou moc

Jestli vás ta trocha administrativy od změny dodavatele odrazuje, požádejte toho nového a on za vás celý převod vyřídí – od výpovědi stávajícímu dodavateli až po dodávku levnějšího proudu. Stačí, když mu k tomu dáte plnou moc.

Bicorn ani plnou moc nepotřebuje – potřebné papíry vám zašle k podpisu domů. Formuláře má většina dodavatelů ke stažení na svých webových stránkách.

Kontakty

Bicorn
www.bicorn.cz, 844 44 55 66

Bohemia Energy entity (BEE)
www.bohemiaenergy.cz
840 10 10 10

Centropol Energy
www.centropol.cz, 840 222 222

ČEZ
www.cez.cz, 840 840 840

E.ON
www.eon.cz, 840 111 333

Lumen
www.lumen.cz, 387 018 111

Pražská energetika (PRE)
www.pre.cz, 267 055 555

United Energy Trading (UET)
www.uet.cz, 221 666 222