Jaká je v Evropské unii minimální mzda?

  • 28
Tomu, kdo chystá pracovat v některé z členských zemí Evropské unie se vyplatí údaje o minimální mzdě znát. V jednotlivých státech se totiž toto číslo liší a očekává se, že po rozšíření se současné rozdíly ještě zvýší. Problematika minimální mzdy je podle internetového serveru www.euroskop.cz, který se zabývá otázkami EU, zcela v kompetenci jednotlivých vlád.

Mezi státy EU zavedla minimální mzdu jako první Francie v roce 1970, naopak Irsko až v roce 2000. V České republice se hranice nejnižší mzdy poprvé objevila v roce 1991. Tehdy činila 2000 korun měsíčně. V současně době dosahuje 6700 korun. Mzda se přitom krátí v poměrné výši dle skutečně odpracované doby, například při dvaceti hodinách týdně se rovná 3100 korunám.

Česko zatím patří k zemím s jednou z nejnižších úrovní minimální mzdy. Je téměř sedmkrát menší než v Lucembursku a zhruba třikrát nižší v porovnání s Řeckem, které do Evropské unie vstupovalo za ekonomických podmínek podobných České republice. Pokud by se přepočítala minimální mzda na české koruny, má zaměstnanec v Lucembursku garantováno necelých 45 tisíc korun. Ovšem je nutné vzít v potaz i výši životních nákladů, které jsou daleko vyšší než v Česku. 

Výše minimální mzdy v Evropě
stát minimální měsíční mzda (euro)
Lucembursko 1 369
Nizozemsko 1 249
Belgie 1 163
Francie 1 154
Velká Británie 1 105
Irsko 1 073
Řecko 605
Malta 535
Španělsko 526
Slovinsko 451
Portugalsko 416
Maďarsko 212
Česká republika 205
Polsko 201
Estonsko 138
Slovensko 118
Poznámka: v ostatních zemích dosud není na celostátní úrovni minimální mzda stanovena
Zdroj: Eurostat, www.euroskop.cz

První místa v žebříčku, jak ukazuje tabulka, patří státům Beneluxu. Hranici jednoho tisíc eur pak překonávají i státy jako Francie, Velká Británie či Irsko. Ze současných členských zemí bychom však měli porovnat Českou republiku například s Portugalskem - to bylo v podobné situaci před vstupem jako Česko, ale dnes má minimální mzdu zhruba dvojnásobnou.

Při pohledu na ostatní kandidátské země, se Česko řadí přibližně do „zlatého středu“. Vyšší minimální příjem získávají občané Slovinska či Maďarska. Naopak v Estonsku nebo na Slovensku, se minimální mzda pohybuje kolem 4500 českých korun, respektive 3800 korun.

Chcete si spočítat svou čistou mzdu? Kolik odevzdáváte státu si můžete spočítat ZDE.

Myslíte si, že minimální mzda v ČR po vstupu do EU rapidně vzroste? Jaká jsou vaše očekávání spojená se vstupem? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.