Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká jsou pravidla pro zvyšování důchodů

aktualizováno 
Aby se hodnota přiznaných důchodů vlivem růstu cen nesnižovala a aby nebyl přílišný rozdíl mezi vývojem mezd a důchodů, které se z mezd odvozují, jsou v ZDP stanovena pravidla pro zvyšování důchodů. Tato pravidla byla nově upravena s účinností od 1. července 2002.
Důchodci

Důchodci | foto: Profimedia.cz

Pravidla pro zvyšování důchodů jsou stanovena v § 67 ZDP. Podle pravidel pro zvýšení důchodů se důchody zvyšují v pravidelném termínu nebo v mimořádném termínu. Pravidelným termínem je leden kalendářního roku a důchody se zvyšují od splátky důchodu splatné v lednu; podmínkou pro zvýšení důchodů v pravidelném termínu je, že zvýšení činí aspoň 2 %. Mimořádným termínem je pátý kalendářní měsíc následující po měsíci, v němž růst cen dosáhl za stanovené období aspoň 10 %.

Zvýšení důchodů se stanoví tak, aby u průměrného starobního důchodu (tj. starobního důchodu zjištěného podle údajů České správy sociálního zabezpečení jako průměrná výše všech starobních důchodů vyplácených samostatně v posledním kalendářním měsíci období, za které se zjišťuje růst cen) činilo částku odpovídající nejméně 100% růstu cen zjištěnému za stanovené období a dále též částku odpovídající nejméně jedné třetině růstu reálné mzdy zjištěnému za stanovené období. Při stanovení částek zvýšení došlo oproti dosavadní právní úpravě k těm změnám, že zvýšení má plně pokrývat růst cen a dále, že k růstu reálné mzdy se bude přihlížet při každém zvýšení v kalendářním roce.

Pro určení termínu zvýšení důchodů a pro stanovení částek zvýšení jsou podstatná kritéria pro vymezení stanoveného rozhodného období, za které se zjišťuje růst cen a růst reálné mzdy. Při zvýšení důchodů v pravidelném termínu se rozhodné období pro zjišťování růstu cen stanoví tak, že prvním měsícem tohoto období je kalendářní měsíc následující po posledním měsíci období použitého při předchozím zvýšení důchodů a posledním měsícem je červenec kalendářního roku, který o jeden rok předchází roku, do něhož spadá pravidelný termín zvýšení důchodů. Například při zvýšení důchodů v lednu 2007 je rozhodným obdobím pro zjišťování růstu cen období od srpna 2005 do července 2006.

Při zvýšení důchodů v mimořádném termínu se rozhodné období pro zjišťování růstu cen stanoví tak, že prvním měsícem tohoto období je kalendářní měsíc následující po posledním měsíci období použitého při předchozím zvýšení důchodů a posledním měsícem je měsíc, v němž růst cen dosáhl aspoň 10 %. Například pro zvýšení důchodů v lednu 2008 je rozhodným obdobím období srpen 2006 až červenec 2007; v případě, že by růst cen dosáhl od srpna 2006 do května 2007 (včetně) 10 %, dojde ke zvýšení důchodů v mimořádném termínu již v říjnu 2007 (tj. v pátém kalendářním měsíci po měsíci, v němž růst cen dosáhl aspoň 10 %). V tomto případě bude rozhodné období, za které se bude zjišťovat růst cen pro zvýšení důchodů v pravidelném termínu v lednu 2008, zahrnovat již jen měsíce červen a červenec 2007.

Období pro zjišťování růstu reálné mzdy se stanoví tak, že prvním rokem tohoto období je kalendářní rok následující po posledním kalendářním roce období pro zjišťování růstu reálné mzdy použitého při předchozím zvýšení důchodů, při kterém bylo přihlédnuto k růstu reálné mzdy, a posledním rokem tohoto období je kalendářní rok, který o dva roky předchází roku, do něhož spadá termín zvýšení důchodů. Například při pravidelném termínu zvýšení důchodů v lednu 2008 bude stanoveným obdobím pro zjišťování růstu reálné mzdy rok 2006.   

V případě, že pravidelné zvýšení důchodů bylo v lednu 2007 a poté následuje zvýšení důchodů v mimořádném termínu v říjnu 2007 (za období srpen 2006 až květen 2007 dosáhl růst cen aspoň 10 %), nebude při zvýšení důchodů v říjnu 2007 stanovováno zvýšení podle růstu reálné mzdy, neboť k růstu reálné mzdy v roce 2006 (tento rok je při zvýšení důchodů v roce 2007 posledním rokem stanoveného období) bylo již přihlédnuto při zvýšení důchodů v pravidelném termínu v lednu 2007.

Při zvýšení důchodů v pravidelném termínu, tj. v lednu kalendářního roku, se zvyšují důchody přiznané do 31. prosince předchozího kalendářního roku (tj. den, od kterého se přiznává důchod, spadá do období před 1. leden roku, do něhož spadá pravidelný termín zvýšení důchodů); nezvyšují se tedy důchody přiznávané v roce, do něhož spadá pravidelný termín zvýšení.

Při zvýšení důchodů v mimořádném termínu se zvýší jednak důchody přiznané před měsícem, do něhož spadá mimořádný termín, a dále se podle nařízení vlády o zvýšení důchodů zvýší též důchody přiznávané od prvního dne měsíce, do něhož spadá mimořádný termín, do 31. prosince kalendářního roku, do něhož spadá mimořádný termín zvýšení důchodů, a to o stejný počet procent, o který byly zvýšeny procentní výměry vyplácených důchodů.

Zvýšení důchodů stanoví vláda do 30. září, má-li být provedeno zvýšení důchodů v pravidelném termínu v následujícím kalendářním roce. V případě zvýšení důchodů v mimořádném termínu stanoví vláda zvýšení důchodů do 50 dnů od posledního dne kalendářního měsíce, v němž růst cen dosáhl aspoň 10 %.

Za účinnosti ZDP bylo přijato zatím dvanáct nařízení vlády o zvýšení důchodů; posledním je nařízení vlády č. 461/2006 Sb., o zvýšení důchodů v roce 2007, které nabylo účinnosti dnem 1. ledna 2007. V mimořádném termínu zatím důchody zvýšeny nebyly.

Zvýšení důchodů od ledna 2007

Podle nařízení vlády č. 461/2006 Sb. se zvyšují procentní výměry důchodů i základní výměra důchodů (zvýšení základní výměry důchodů se týká i důchodů přiznávaných po 31. prosinci 2006). Důchody se zvyšují diferencovaně podle data přiznání důchodu.

Podle nařízení vlády č. 461/2006 Sb., o zvýšení důchodů v roce 2007, se od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2006 (tj. splatné v lednu 2007) zvyšují důchody starobní, plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí tak, že:

  • základní výměra se zvyšuje o 100 Kč měsíčně (tj. na 1 570 Kč měsíčně),
  • procentní výměra se zvyšuje u důchodů přiznaných před 1. lednem 1996 o 6,6 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje, a u důchodů přiznaných od 1. ledna 1996 do 31. prosince 2006 o 5,6 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.

Ukázky z knihy
Jana Přiba: Kdy do důchodu a za kolik

1. díl: Na čem závisí výše starobního důchodu
2. díl: Jak se počítá starobní důchod  
3. díl: Důchodový věk: kdy do důchodu  
4. díl: Za jakých podmínek máte nárok na důchod   
5. díl: Jak stanovit výši starobního důchodu    
6. díl: Starobní důchod je možné změnit 
7. díl: Datum odchodu do důchodu volte uvážlivě


REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Kdy do důchodu a za kolik" 
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz

Komerční prezentace:
KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.