V zimním období hygienické stanice nebo inspektoráty práce řeší pravidelně stížností na nízké teploty v práci. Ilustrační snímek

V zimním období hygienické stanice nebo inspektoráty práce řeší pravidelně stížností na nízké teploty v práci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Máte v práci zimu? Stěžujte si

  • 28
Firmy šetří, kde se dá. A tak některé stahují i topení. V kanceláři, při sedavém zaměstnání, má být podle norem minimálně 20 stupňů. Pokud naměříte méně, můžete si stěžovat a zaměstnavateli hrozí až milionová pokuta.

Jeden z největších zaměstnavatelů v České republice, Škoda Auto, ve snaze šetřit snížila teplotu ve výrobních halách na 18 stupňů. Přiobléknout se musí i lidé v kancelářích. Odbory teď sledují, zda nedochází k porušování norem. S teploměrem ale nechodí jen lidé ve Škodovce.

Teplotní limity podle náročnosti práce

Hygienické stanice nebo inspektoráty práce řeší v zimě pravidelně stížností na nízké teploty v práci. Někteří zaměstnanci si stěžují, že nosí dva svetry a stejně se nezahřejí, protože šéf stahuje teplotu v kanceláři na 17 stupňů. Na dalších pracovištích se pracuje při 5 stupních, když tam má být alespoň 10. Jak to řešit? Kdy podniky porušují normy?

"Informace, kolik stupňů má být na pracovišti, uvádí nařízení vlády číslo 361/2007 Sb. Toto nařízení upravuje velmi podrobně podmínky pro výkon práce, požadavky na pracoviště, a to včetně teplotních limitů. Přípustné teplotní hodnoty však také závisí na konkrétních okolnostech, zejména na druhu vykonávané práce, na tom, zda se jedná o klimatizované či přirozeně větrané pracoviště, a také na oděvu zaměstnance. Pro nenáročnou kancelářskou práci se hodnoty pohybují v rozmezí 20 až 27°C, se zvyšující se náročností práce se limity obecně snižují," říká Vojtěch Katzer, právník advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Dodává, že za porušení povinností stanovených tímto nařízením vlády, tedy i za porušení teplotních limitů, může být zaměstnavateli uložena pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit. Aktuální volné pracovní pozice na jobDNES.cz

Nařízení vlády dále například uvádí, že při práci vsedě, která je spojená s lehkou manuální prací, má být teplota v místě výkonu práce minimálně 18 stupňů, maximálně 26 stupňů. Při práci převážně vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou může teplota klesnou až na 14 stupňů. U ostatních fyzicky náročnějších zaměstnání nesmí být teplota nižší než 10 stupňů.

Při práci venku se speciálním oděvem

U práce venku nařízení vlády stanovuje, jaké kompenzace zaměstnanci náleží. Pokud zaměstnanec musí z technologických důvodů pracovat při nízkých teplotách, zaměstnavatel ho musí vybavit osobními ochrannými pracovními prostředky, například speciálním oděvem s tepelně izolačními vlastnostmi nebo rukavicemi, a má nárok na přestávky v ohřívárně i na nápoje zdarma. - přečtěte si kompletní znění předpisů

Pokud nejste spokojeni s teplotou v zaměstnání, můžete podat stížnost. "Pracujete-li u zaměstnavatele, který má víc než 25 zaměstnanců, obraťte se na firemního bezpečnostního technika nebo pokud má firma odbory, tak na ně. Pokud jste u menší firmy, odbory nemáte a technika oslovit nechcete, můžete podat stížnost na krajskou hygienickou stanici nebo na oblastní inspektoráty práce," říká Kateřina Hrubá ze serveru BOZPinfo, který se zabývá bezpečností a ochranou zdraví při práci.

Člověk, který dlouhodobě pracuje v chladném prostředí, musí počítat s tím, že jeho tělo vydává energii, aby se zahřálo, a tím pádem už nemá sílu bojovat s viry. Je-li člověku dlouhodobě chladno, častěji se potýká s nachlazením a virózou. Zaměstnavateli se tak jeho šetření na topení vrací v podobě nízkého pracovního výkonu zaměstnance a jeho častých pracovních neschopností.