Jaké fondy zvolit – české nebo zahraniční?

Mezi hlavní výhody zahraničních fondů patří jejich velký počet. Aby se v dnešním globalizovaném prostředí prosadily, musí se od svých konkurentů něčím odlišovat. Přitom nejde jen o geografické či sektorové zaměření, ale především o to, jakým způsobem vybírají cenné papíry do portfolia a jak toto portfolio spravuj. Zahraniční fondy tak nabízejí daleko širší paletu investičních možností, než jakou mohou poskytnout české fondy.

Zahraniční fondy si v průměru účtují nižší poplatky za správu. To je dáno jednak tím, že spravují majetek řádově vyšší než jejich české protějšky, a jednak nižšími transakčními náklady na zahraničních akciových trzích. Jiná situace je u vstupních poplatků. Zde mají výhodu české investiční společnosti se silnou podporou mateřských bank. Zahraniční společnosti musí využívat služeb externích distributorů a mají vyšší náklady na marketing, což jejich poplatky zvyšuje.

Z hlediska diverzifikace rizika si také vedou lépe zahraniční fondy, neboť počet titulů v jejich portfoliu je často několikanásobně vyšší než je tomu v portfoliu českých fondů. Stále více portfolio manažerů se však domnívá, že riziko lze efektivně diverzifikovat i s menším počtem titulů, při velkém počtu titulů mohou náklady na analýzy a zajišťování rizik převážit nad přínosy ze širší diverzifikace.

Výhodou českých fondů je, že jsou ve své většině denominovány v českých korunách, což znamená, že hodnota jednoho podílu není citlivá na výkyvy směnného kurzu koruny vůči světovým měnám. Toto tvrzení ale neplatí obecně - v korunách jsou denominovány i některé zahraniční fondy a naopak některé české akciové fondy investují výhradně v zahraničí a tudíž je jejich hodnota závislá na vývoji kurzu koruny.

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

Nespornou výhodou českých fondů je nízká minimální počáteční investice. Zatímco ke vstupu do zahraničního fondu potřebujete obvykle přinejmenším pětimístné sumy, do českých fondů můžete ve většině případů vstoupit s jednou tisícovkou v kapse. Vysoký rozdíl mezi výší minimální investice je dán tím, že zahraniční fondy mají vysoké fixní náklady s distribucí podílových listů a vedením individuálních účtu , které lze pokrýt pouze při vyšších investovaných částkách.

Je tedy lepší investovat prostřednictvím zahraničního nebo českého fondu? Stejně jako u většiny jiných otázek ze světa financí nelze ani na tuto otázku jednoznačně odpovědět. V kategorii fondů peněžního trhu lze spíše doporučit české fondy, které nejsou citlivé na kolísání kurzu, v případě akciových fondů zase spíše zahraniční fondy, nabízející pestrou škálu investičních možností a lepší správu portfolia. Pokud se rozhodnete pro zahraniční fond, musíte každopádně investovat mnohem vyšší částku.