Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké jsou další možnosti pro uložení peněz

aktualizováno 
Termínované vklady jsou oblíbeným produktem. V nabídkách bank však lze najít jiné formy spoření. S jakými dalšími produkty se můžeme setkat? Jsou výhodné?

Vkladní knížky: nízké výnosy, pojištěné vklady

Klasickým produktem s dlouhodobou tradicí, který banka nabízí ke zhodnocení volných prostředků, jsou vkladní knížky. Bývají rozlišeny na dva druhy: s výpovědní lhůtou a bez ní. Klient si případně může vybrat, zda chce knížku pouze pro jednorázový vklad, či pro dlouhodobé spoření.

Jednoznačně lépe z hlediska úroků jsou na tom knížky s výpovědní lhůtou, přesto se úročení pohybuje zhruba jen kolem jednoho až dvou procent za rok, u knížek bez výpovědní lhůty je to nejvýše půl procenta. Velikost připsaných úroků obvykle záleží na délce výpovědní lhůty. Čím je lhůta delší, tím vyšší banka připíše úrok. 

Některé banky tento produkt ve své nabídce nemají, jiné od vydávání knížek upouštějí – například Raiffeisenbank je od 1. ledna 2004 nenabízí. Zájemce o vkladní knížku tak například uspěje v České spořitelně, Poštovní spořitelně, HVB Bank či Volksbank.

Chcete se zorientovat v současné nabídce termínovaných vkladů? Navštivte naši speciální sekci.

Stejně jako u termínovaných vkladů jsou peníze na knížce pojištěny až do 90 procent celkového zůstatku, nejvíce však může klient dostat 25 000 eur. Úrokový výnos je zdaněn 15 procenty.
 
Popularitu získávají spořící účty

Dalším vkladovým produktem bank je spořící účet. Rozdíly mezi termínovaným vkladem a spořícím účtem v poslední době mizí – některé spořící účty jsou také rozděleny podle doby výpovědní lhůty či splatnosti a podle výše uložené částky. U dalších pak úroková sazba závisí pouze na vložené částce; třetí skupina se spíše podobá běžným účtům – úroková sazba je zde jediná.

Rovněž u tohoto produktu platí, že někde je výhradně doplňkem k běžnému účtu, zatímco jinde jej lze získat i samostatně. Obecně lze říci, že spořící účty vyžadují nižší minimální vklady než vklady termínované. Bývají zřízeny a vedeny zdarma; zpoplatněny však někde mohou být výpisy z nich či pohyby na účtu.

Nejlépe jsou na tom z hlediska úroků účty od HVB Bank (úrok 1,2 procenta) a ING Bank (úročení 1,75 procenta), avšak pouze pro částky nad 10 000 korun. ING konto díky svému vysokému úročení často poráží i termínované vklady. Vedení i veškeré služby jsou zdarma; jedinou nevýhodou je, že je účet určen pouze pro bezhotovostní platby, takže pokud chce klient peníze z konta vybrat, musí je převést zpět na svůj běžný účet.
 
Stavební spoření stále přitažlivé

Stavební spoření patří sice k dlouhodobým formám spoření, ale z hlediska zhodnocení je velmi zajímavé. Podmínky se sice od Nového roku zpřísnily, přesto po šesti letech spoření může přinést nadprůměrný výnos okolo sedmi procent.

Markéta Šichtařová, hlavní ekonom Volksbank k tomu říká: „Stále představuje jednu z nejatraktivnějších možností, jak investovat úspory. Zatímco riziko je nap

Stavební spoření má novou podobu.
Co se stalo se státní podporou?
Více ZDE.

rosto minimální, výnos ze stavebního spoření je díky státní podpoře mnohem vyšší, než by takto nízkému riziku odpovídalo.“ Kolik však nakonec spoření vynese, závisí na poplatcích stavebních spořitelen. Pavel Sobíšek, hlavní ekonom HVB Bank, upozorňuje: „Budou-li spořitelny v mezidobí dále zvyšovat své poplatky, které klient nemůže ovlivnit, bude výnosnost spoření klesat.“

Depozitní směnka: specifický produkt

Poněkud exotickým produktem v nabídkách bank jsou depozitní směnky – najdeme je pouze u pěti větších bank, dále u vybraných menších. O jaký produkt jde? Banka vystavuje směnku ve prospěch kupujícího-klienta, který za ni zaplatí finanční obnos, jenž je nižší než nominální hodnota směnky. Rozdíl nominální a kupní ceny, takzvaný diskont, představuje předem stanovený pevný úrok za sjednanou dobu splatnosti. Směnka nebývá spojena s žádnými poplatky, nákladem však může být v některých případech účtovaná úschova směnky.

Problém u tohoto produktu může znamenat minimální vklad, který bývá vyšší – u Komerční banky tvoří 500 tisíc korun, ale může být i vyšší. U ČSOB je minimem padesát tisíc, stejně jako u Poštovní spořitelny a HVB Bank. U Raiffeisenbank je to 100 tisíc korun. V den splatnosti směnky je bankou automaticky odečtena srážková daň ve výši 15 procent, obdobně jako u termínovaných vkladů. Depozitní směnky však nejsou na rozdíl od výše uvedených produktů pojištěny. Relativně vyšší úrokové sazby nabízí u svých směnek Komerční banka, leckoho však odradí zmíněný minimální vklad. Vyšší úrokové sazby na depozitních směnkách než na svých termínovaných vkladech má i HVB Bank.

Úročení depozitních směnek
banka částka úrok
ČSOB od 50 000 Kč 0,75%
HVB Bank od 50 000 Kč 0,99%
Komerční banka od 500 000 Kč 1,26%
Poštovní spořitelna od 50 000 Kč 0,75%
Raiffeisenbank od 100 000 Kč 0,70%

Zdroj: banky 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.