Nejhůře z průzkumu vyšla oblast maloobchodu, kde platy poklesly o 20 až 30 procent. Ideální situace není ani v administrativě. Ilustrační snímek

Nejhůře z průzkumu vyšla oblast maloobchodu, kde platy poklesly o 20 až 30 procent. Ideální situace není ani v administrativě. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mzdy v Česku zamrzly. Polepšili si jen lidé v IT a vývojáři

  • 292
Zatímco ve většině oborů se platy nemění či mírně rostou, u financí, v maloobchodu a na některých obchodních pozicích se snížily zhruba o 15 až 20 procent. Jinak jsou mzdy v Česku už čtvrtým rokem "zmrzlé".

Vyplynulo to z letošního platového průzkumu společnosti Hays Czech Republic. Zaměstnavatelé se snaží své lidi motivovat alespoň tím, že vyplácejí vyšší bonusy podle hospodářských výsledků společnosti. "Řada z nich také nabízí zajímavé nefinanční benefity, aby si své lidi udržela. Nejvíce ceněné jsou flexibilní pracovní doba, práce z domova a další vzdělávání," říká Klára Antošová z Hays Czech Republic.

Může se hodit

Najděte si lépe placenou práci na jobDNES.cz. Aktuálně zde najdete téměř 18 tisíc volných pracovních pozic.

Ve finančnictví, které je všeobecně považováno za nadprůměrně placenou oblast, se odměny podle zjištění společnosti Hays snížily průměrně o 12 procent napříč profesemi. Zaměstnanci tak mají podobné obavy jako před lety, bojí se změn. A na pracovním trhu se i méně nabízejí pozice finančních manažerů.

Absolventi mají šanci v informačních technologiích

Snad jedině v oblasti informačních technologií lze v současnosti najít absolventské pozice. Nástupní platy "nováčků" se pohybují kolem 25 tisíc korun. Všechny ostatní posty vyžadují tři a více let praxe.

Mzdy se v oboru oproti minulému roku o pár procent zvýšily, výjimkou jsou IT manažeři. Ti dostali méně, než bylo běžných 70 tisíc měsíčně. Významně totiž přibylo zájemců o volná místa.

V oblasti stavebnictví a nemovitostí je cítit, že vzniká méně projektů, s čímž souvisí i nadbytek uchazečů o místo. V oblasti správy nemovitostí je naopak poptávka vyšší, ale chybějí zkušení kandidáti.

Kolik peněz berou zaměstnanci v jednotlivých oborech a regionech, najdete zde

Nejhůře z průzkumu vyšla oblast maloobchodu, kde platy poklesly o 20 až 30 procent. Ideální situace není ani v administrativě, kde se za poslední rok mzdy rovněž mírně snižovaly. Tradičně je tu nabídka volných míst nižší, než je poptávka po nich. Zvláště tady jsou častěji nabízeny smlouvy na dobu určitou.

V oblasti farmacie došlo ke snížení fixních platů, a to především u obchodních a marketingových pozic. U odborných lékařů v komerčním sektoru se ohodnocení nezměnilo.

Platy porostou jazykově zdatným a šikovným vývojářům

Ve výrobě a logistice se odráží růst německého trhu. Zvyšují se požadavky na jazykové vybavení zaměstnanců. Největší zájem je o angličtinu a němčinu, hlavně u kandidátů z oddělení zákaznické kvality a řízení projektů. "U těchto pozic je vidět růst platových nabídek," říká Klára Antošová.

Česká republika je podle ní zajímavou lokalitou pro vývojová centra. "Proto předpokládáme zvýšenou poptávku a na to navázaný růst mezd u technicky orientovaných uchazečů v oblasti vývoje, konstrukce a designu se znalostí anglického jazyka."

Pozic v centrech sdílených služeb je otevřeno méně, jsou už totiž plné stavy a nové příležitosti do tuzemska nepřicházejí. Platy tu stagnují, výjimkou jsou takzvané jazykové bonusy, tedy příplatky za znalost "vzácného" jazyka – turečtiny, nizozemštiny, švédštiny... "Firmám pomáhá ekonomická recese v jižní Evropě, která jim zajišťuje dostatek kandidátů právě do sdílených služeb," dodává Klára Antošová.