Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké jsou výhody investice do fondů?

aktualizováno 
Podílové fondy jako forma investování a zhodnocování peněžních prostředků se v poslední době těší stále větší oblibě, což je dáno kromě úspěšného minulého roku také řadou výhod, které tato forma investice obnáší. Co tedy investory vede k rozhodnutí vložit prostředky do fondů?

Lidé si v současnosti stále více uvědomují, že držet úspory na termínovaném (nebo dokonce běžném) účtu už není tak výhodné, jak tomu bývalo kdysi. Úroky jsou mizerné a navíc jsou zdaněny 15% daní, což ještě více snižuje už i tak ubohý výnos, který přináší.

Jednou z možností dosažení rozumnějšího zhodnocení jsou tak podílové fondy. Kapitálový výnos, dosažený při prodeji podílových listů po minimálně půlročním držení se nedaní, což je také velkým plusem této formy investice. Co se týče výše výnosů, i ty nejméně výnosné fondy peněžního trhu vám vydělají více peněz, než termínovaný vklad. Samozřejmě, u některých druhů podílových fondů, (např. akciové fondy) to může být i několik desítek procent ročně, s rostoucími výnosy však roste také riziko ztráty a v takových fondech se doporučuje držet prostředky delší dobu.

Další nespornou výhodou fondů oproti „termíňákům“, je jejich likvidita (schopnost proměnit určité aktivum na peněžní prostředky). Ta je zabezpečena tím, že investiční společnosti, resp. podílové fondy jsou povinny odkoupit od vás podílové listy za jejich aktuální cenu. Odkup a peněžní vyrovnání v současnosti proběhne v řádu několika dnů, nanejvýš do jednoho týdne a není omezován výpovědní lhůtou.

Mnoho investorů oceňuje na podílových fondech hlavně to, že jim tento způsob  dovoluje vydělávat na různých trzích a investovat do různých druhů cenných papírů. Můžete tedy spekulovat na růst akcií na asijských trzích a současně nakupovat

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

dluhopisy významných společností ve Velké Británii, nebo v USA. Kolektivní investování ve formě podílového fondu tak investorům zpřístupňuje nástroje, ke kterým by jinak neměly možnost se dostat.

S tím, že mají investoři přístup k mnoha trhům, je spojena také možnost diverzifikace, kterou si individuální investoři nemohou dovolit. Jednotlivec totiž vzhledem k množství disponibilních prostředků nikdy nemůže rozdělit finance tak, aby dosáhl dostatečného rozložení rizika do vícerých, na sobě nezávislých finančních produktů. Tím, že fondy shromažďují prostředky od mnoha investorů, jsou schopny tyto jejich peníze efektivněji rozdělovat a snižovat tak potenciální riziko ztráty.

Kromě snižování rizika umožňuje kolektivní investování také snižování nákladů jednotlivcům. Při obchodování třeba na akciových trzích musíte platit obchodníkovi s cennými papíry za každý zrealizovaný obchod a každá transakce se tak značně předražuje. Fondy naproti tomu tím, že disponují velkými objemy peněz, dosahují při obchodování výrazných slev a poplatky se rozmělní mezi velké množství investorů.

Na závěr je nutno zmínit ještě jednu nezanedbatelnou výhodu a tou je profesionální správa prostředků, kterou ocení zejména nezkušení, začínající investoři. Prostředky

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

ve fondech jsou totiž obhospodařovány odborníky, kteří mají zkušenosti a zázemí k provádění kvalifikovaných rozhodnutí, které si individuální investor jednoduše nemůže dovolit.

I když je investování do podílových fondů vzhledem ke zmíněným výhodám zajímavou formou investování volných peněžních prostředků, má tento způsob také řadu nevýhod. Mohou sem patřit netransparentnost a složitost poplatkové struktury některých fondů, nemožnost ovlivňovat kam, resp. do jakých instrumentů se svěřené peníze investují a v neposlední řadě také relativně velké rozdíly v poplatcích u některých skupin fondů.

Co je podle vás největší výhodou podílových fondů oproti ostatním investičním produktům? Investujete i vy do podílových fondů, nebo upřednostňujete jiné způsoby zhodnocení peněžních prostředků?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Ilustrační snímek
Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a výnosy mizivé. Proto se Češi začínají...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.