Důchod

Důchod

Jaké novinky vám pomohou k bohatšímu důchodu

  • 36
Penzijní připojištění nemá na to, aby českým občanům zásadněji přispělo k vyšším důchodům. Penzijní fondy proto navrhují úpravy. Jakými změnami má penzijní připojištění projít?

Průzkum realizovaný agenturou Faktum Invenio na vzorku více než tisíc obyvatel ukázal, že lidé mají o důchodovou problematiku zájem. Občané si, zdá se, dostatečně uvědomují demografickou hrozbu stárnutí populace a její vliv na budoucnost důchodů. Na druhé straně mnohdy problém důchodů nevnímají jako příliš akutní a ve většině případů spoléhají na stát, že finanční situaci důchodců „nějak zařídí“.

Pětistovka je málo

K vyšším důchodům však zřejmě nepomůže ani penzijní připojištění. Občané se na něj dle průzkumu dívají více jako na spořící produkt, než na nástroj zásadnějšího zabezpečení na stáří formou doživotních penzí. Nejčastější měsíční platbou na penzijní připojištění, a to včetně příspěvku zaměstnavatele, je dle průzkumu pětistovka.

popisekKDY ODEJÍT DO DŮCHODU
Která kritéria jsou kličová?

Taková částka však na dostatečné zabezpečení na stáří nestačí. Penzijní fondy tak zatím v nedostatečné míře pomáhají státu nést důchodové břemeno. Fondy proto už nechtějí otálet a do penzijního připojištění hodlají přilákat více úspor i bez důchodové reformy. Jako možné návrhy na změnu se objevují následující řešení:

Valorizace státního příspěvku

Státní příspěvek byl za dobu existence penzijního připojištění zvýšen pouze jednou. Reálná hodnota státního příspěvku tak neustále klesá. Penzijní fondy proto navrhují další zvýšení státního příspěvku a zavedení příspěvku i pro úložky vyšší než 500 korun měsíčně. Současně některé fondy nechtějí, aby státní podporu získaly i některé jiné spořící produkty, například podílové fondy.

Snížení věku pro vstup do fondu

V současnosti mohou penzijní připojištění uzavřít pouze osoby starší 18 let. Některé fondy navrhují tuto věkovou hranici snížit. Rodiče či prarodiče by tak dětem mohli spořit v penzijním připojištění obdobně jako je tomu u stavebního spoření nebo životního pojištění.

Zpoplatnění převodů mezi fondy

Navrhuje se zpoplatnění převodů mezi fondy, které jsou v současnosti bezplatné. Cílem této změny má být snížení spekulativních přestupů mezi fondy motivované získáním provize prodejce.

Zvýšená motivace pro čerpání penzí

Mezi návrhy směřující ke zvýšení motivace pro větší výběr penzí než jednorázových vyrovnání se objevují návrhy na zrušení výsluhových penzí, zavedení bonusu pro ty účastníky, kteří si zvolí starobní penzi místo jednorázového vyrovnání, nebo zrušení zdanění výnosu při volbě penze.

Oddělení majetku penzijního fondu a účastníků

Podle některých fondů má dojít k oddělení majetku, čímž by bylo penzijní připojištění více transparentní. V současnosti je možné některé náklady fondů skrýt v účetnictví. S tímto opatřením by mělo dojít ke zrušení každoročně zaručeného výnosu.

Větší zapojení zaměstnavatelů 

Podle fondů by mělo dojít k dalšímu zvýšení daňových motivací pro zaměstnavatele, kteří přispívají na penzijní připojištění svých zaměstnanců stále ve větší míře.

Různé investiční strategie

Navrhuje se, aby účastníci penzijního připojištění mohli volit mezi různě rizikovými fondy (s různým zastoupením akcií) obdobně jako je tomu například na Slovensku. Rizikovější fondy s vyššími výnosy by mohly přilákat více mladších klientů.