Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký chcete výnos?

aktualizováno 
Výnos investice je velice důležitá věc. Zejména v případě, pokud chceme investovat na delší dobu. Najděte si takový druh výnosu, který vám bude nejlépe vyhovovat. Zároveň se však dívejte na rizika.
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Nepotřebuji investovat, stačí když o peníze nepřijdu

Možná vám stačí jenom uschovat peníze, které jste vydělali a není pro vás důležité, jestli budou něco vydělávat. Hlavně potřebujete, abyste o ně nepřišli. Stačí vám uložit je na termínovaný vklad nebo jenom na běžný účet u banky. Věnujete pozornost tomu, aby vklad byl pojištěn a aby naše banka nezkrachovala. Pak dostáváte malý a jistý úrok.

Nejedná se o investování v pravém slova smyslu. Jedná se jenom o uložení peněz, které nevydělávají, ale prodělávají. Jestli se chcete rozhodnout pro tuto variantu uložení peněz, pak vězte, že vaše peníze prodělávají. Z obdržených úroků musíte zaplatit daň, takže obdržený výnos je menší, než kolik se uvádí v nabídce banky. To, co přináší prodělek je inflace. Ta znehodnocuje naše peníze. I přes to, že každý rok na našem účtu je vyšší a vyšší částka, má tato částka menší a menší kupní sílu.

Stačí nám překonat termínované vklady a eliminovat inflaci

Chceme investovat s cílem ochránit vlastní peníze před inflací. Vydělali jsme si peníze a budeme si za ně chtít něco koupit a víme, že inflace bude jejich hodnotu snižovat. Proto hledáme takovou investici, která alespoň uchová kupní sílu peněz.

Jsme zvyklí na termínované vklady, kdy ukládáme své peníze do banky a dostáváme za ně úrok. Výše úroku není moc zajímavá. Hledáme něco, co by mohlo být o něco zajímavější a kde budou výnosy o něco vyšší. Potřebujeme, aby výnosy byly jisté. Podobně jako jsou jisté výnosy u termínovaného vkladu. Chceme, abychom za uložení svých peněz určitě dostali nějakou odměnu.

Pro takovéto investory je vhodná asi následující investice, která přináší
jistý a stabilní výnos.

Výnosy tohoto fondu v jednotlivých letech byly následující:

Tabulka č. 1
Výnosy fondu peněžního trhu (Sporoinvest) v jednotlivých letech.

Graf č. 1
Vývoj hodnoty fondu peněžního trhu Sporoinvest) v období 6 let.


(Zdroj: www.iscs.cz)

Výnos je stabilní a pravidelný. Investovaná částka neustále roste, nikdy nezakolísala. Výnos je poměrně nízký, ale spolehlivý.

Chceme zajímavější zisk – překonat inflaci

Chceme zkusit dosáhnout vyšších výnosů i za cenu, že výnosy nebudou tak stabilní a spolehlivé a jsme ochotni připustit, že krátkodobě může hodnota investice i poklesnout. Chceme překonat inflaci. Chceme dosáhnout takových výnosů, aby se peníze zhodnotily i po započítání inflace a mohli jsme si za ně koupit více než v době jejich uložení.

Chceme výrazně překonat výnosy na termínovaných vkladech a chceme se více přiblížit světu investování, kde budeme dosahovat vyšších výnosů, ale musíme také počítat s tím, že jich dosáhnout nemusíme. V dlouhodobějším horizontu se bude náš majetek zhodnocovat a bude platit, že „peníze dělají peníze“. Pro tento typ investování se hodí heslo: „Nemusí pršet, stačí když kape“.

Graf č. 2
Vývoj hodnoty dluhopisového fondu (Sporobond) v období 6 let.


(Zdroj: www.iscs.cz)

Hodnota investice roste. Nepravidelně a mírně kolísá. Na grafu se objevují „vlnky“, kdy hodnota investice chvílemi klesá. Pokles je jenom malý a krátkodobý. Časem se zase vyrovná. Celkem za 6 let se vydělalo cca 35 %, ale najdeme období, kdy jsme za rok skončili na nule.

Výnosy v jednotlivých letech byly následující:

Tabulka č. 2
Výnosy dluhopisového fondu (Sporobond) v jednotlivých letech.

Z grafu i tabulky je vidět rozdíl mezi těmito výnosy a výnosy v předchozí kapitole: Tyto výnosy jsou vyšší, ale nejsou tak pravidelné. Jsou období, kdy jsou nízké. Jakoby se hodnota investice v některých chvílích zastavila a krátkodobě i poklesla. Od poloviny roku 2003 do poloviny roku 2004 se jakoby nic nedělo.

Konzervativní a „jistý“ fond peněžního trhu v předchozí kapitole za 6 let vynesl cca 20 %. Trochu rizikovější fond dluhopisový vynesl za stejné období 35 %.

V následujícím díle si ukážeme jak postupovat, když chceme nadprůměrný zisk, či maximální zisk.


Úryvek z knihy: Investování pro začátečníky

1. díl: Základní otázka: proč chci investovat


REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Investování pro záčátečníky" 
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz


Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...
K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte bytelný trezor, je lepší poslat peníze na...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.
Předpověď počasí: Ke konci prázdnin se ochladí, také bude pršet.

Ani na konci prázdnin meteorologové neočekávají, že by teploty měly významněji růst, spíš naopak. Předpovídají ochlazen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.