Jan Cimický: Na náklady ordinace musím měsíčně vydělat 100 tisíc

Psychiatr Jan Cimický začal se soukromou ordinací Modrá laguna už před deseti lety. Dnes má tolik klientů, že je ani nestačí odbavovat. Sehnat pomoc v podobě dalších lékařů do firmy ovšem není snadné, problém je na straně pojišťoven.
Lidé své síly přeceňují a psychiatra vyhledají až  na poslední chvíli

Lidé své síly přeceňují a psychiatra vyhledají až na poslední chvíli | foto: KORZO

Kdy a proč jste si pořídil soukromou praxi?
Řekl bych, že slovo soukromá praxe není docela přesné. Jsme většinou spíše smluvní lékaři, protože bez smlouvy s pojišťovnami to není možné, lidé si většinou nemohou platit pojištění a ještě zvlášť platit léčbu. Takových, kteří si to mohou dovolit je málo a bylo by asi nešťastné jen na nich postavit osud ordinace.

Platí se jen úkony, které pojištovny nehradí, třeba akupunktura. Velkou část praxe jsem trávil v nemocnici, měl jsem chuť vyzkoušet i něco jiného. Měl jsem zkušenosti z Francie, jejíž systém jsem znal a myslím, že je škoda, že ten vzor mutualistického pojištění se u nás ani nevyzkoušel. V západní Evropě se v něm pohybuje skoro polovina pojištěnců - je to jakési nadpojištění na základě profesních skupin.

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do  netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké je podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Kdy jste založil Modrou lagunu?
Modrá laguna - centrum duševní pohody, vznikla před deseti, vlastně už jedenácti lety a chtěl jsem, aby to bylo místo, kde se lidé nebudou cítit a priori jako ve zdravotnickém zařízení. Aby byli obklopeni obrazy, hezkým prostředím, relaxační hudbou a aby pro ně i pro případný doprovod byla návštěva příjemná. Aby nemuseli sedět na dřevěné lavici na chladné chodbě pod výhružnými plakáty zdravotní výchovy. Prostě aby to mělo vstřícnou atmosféru.

Provázely vás problémy?
V té době otevřít ordinaci bylo sice nepružné, ale ještě možné. Vše se mi podařilo vyřídit během tří měsíců včetně základních smluv s pojišťovnami. Od toho se odvíjí totiž fungování ordinace. Dnes je to daleko horší. 

Problém je ve financování ošetřovaných na základě smlouvy s pojišťovnou. Ta totiž rozhoduje o stropu, kolik je možné v časovém období ošetřit pacientů. To znamená, že když pracujeme hodně, a to je dost časté, odpracujeme víc, než nám pojišťovna zaplatí. Takže vlastně pracujeme kus měsíce zdarma, ale to zjistíme, až při účtování. A když se dostaneme ve výdajích nad obvyklý průměr (třeba pacienti jsou těžší a chodí tudíž na kontroly častěji), vystavujeme se riziku postihu a srážek. To se týká i přestoupení limitu na léky na jednoho pojištěnce.

Proč jste si vybral Prahu 6?
V Praze 6 jsem se narodil a chodil do školy, tady jsem maturoval na střední škole a hrál amatérské divadlo. Cítím se tu jako doma. Jsem rád, že je ordinace mimo rušné komunikace.

Ordinace je v malém domku a přizpůsobila se stavebním prostorám poměrně snadno a vklouzla sem, skoro jako by na to už při stavbě někdo pomýšlel. Má to intimitu obytného prostoru a zároveň i tady dýchá spojení výtvarného a hudebního prožitku s medicínou. A to je příjemné a stimulující.

Je to drahá lokalita, jaké náklady jste musel na začátku na ordinaci vynaložit?
Měl jsem štěstí, protože nebylo zapotřebí nějakých stavebních úprav a prostorově mi pronajímané prostory vyhovovaly. Bylo nutné jen vybavit ordinace a pracovnu nejnutnějším vybavením. Prvotní investice byla asi 120 tisíc a zhruba 100 tisíc je třeba měsíčně vydělat, aby to pokrylo náklady provozu.

Jak jste spokojený se současným stavem svého podnikání? Nemáte chuť rozšířit jej na více míst, zaměstnat jiné psychiatry?
Problém zaměstnat další lékaře trvá už několik let: pojišťovny nedávají nové smlouvy, protože se tvrdí, jak je lékařů nadbytek. V ordinaci pociťuji opak, už nejsme schopni přijmout všechny nové pacienty, musíme objednávat, protože fyzicky nelze vyhovět. Zcela jistě by se tu další lékař naplno využil a byla by možnost vzájemného zástupu. Nepřipadal bych si jako převozník přes řeku, který nemá komu předat veslo.

Doufám, že konečně nastane to slibované liberální prostředí a pojišťovny nebudou regulovat počet lékařů a kriteriem bude pouze jejich odbornost a profesní připravenost. Jsem přesvědčen, že by se to vyplatilo – společnost bude potřebovat "údržbu" psychiky stále víc.

Máte nějaké podřízené? Sestry, uklízečky? Máte s nimi nějaké trable?
Ano, máme tu celkem pět dalších pracovníků, ale trable s nimi nejsou, protože je to malé pracoviště a základem je vzájemná ohleduplnost a schopnost si vyhovět, to je podstatné. Navíc s většinou z nich pracuji už dlouhá léta a jsme na sebe zvyklí a víme, že je možné se spolehnout.

Do jaké míry vám pomáhá známá tvář?
Myslím si, že známá tvář je spíše výhoda, pacient totiž nepřichází za někým úplně anonymním. Tady má pocit, že doktora zná, slyšel o něm, ví, že má nějaké záliby a koníčky, možná i nějakou jeho knížku četl a vidí i jeho nepořádek na stole a řekne si, "ten je jako já..." a může v klidu navázat kontakt. Nevýhoda je, že je to vázáno na konkrétního člověka a to je pak problém zástupu, kdy pacient raději počká, než by měnil lékaře.

Kteří lidé vás navštěvují nejvíce a v jakém věku?
Většinu tvoří spíše ženy, protože více dbají o své zdraví a přijdou relativně dříve, než muž, který si myslí,že všechno zvládne sám a tak obvykle dojde až v poslední chvíli.

Mezi pacienty je řada manažerů, kteří jsou vcelku úspěšní, ale mají pocit, že rezervy energie jsou nevyčerpatelné. Pracují jako workoholici šestnáct hodin denně, se dvěma mobily u ucha a pak najednou se rozsypou, mají úzkosti, ztrácí energii, nemohou si vybavit jasné a známé věci, nesoustředí se, jsou podráždění, bojí se lidí, jsou unavení, nemohou spát... Věkově je to přesně podle demografické pyramidy - nejvíce pacientů je v produktivním věku, řekněme od 35 do 60 let.

S jakými problémy se na vás obracejí?
Důvody jsou vlastně v předcházející odpovědi, ale navíc tu je ještě somatisace problémů, což vypadá zdánlivě na srdeční či žaludeční onemocnění, ale jedná se primárně o psychiku, která stůně. Ostatně skoro 80 % somatických chorob a poruch má podle dnešních výzkumů prvopočátek v psychice. A tak takový pacient zprvu obejde bez úspěchu spoustu somatických oddělení a nakonec skončí na psychiatrii.

Proč přichází často pozdě?
Je to možná jednak obava z medicíny a hypertrofické sebevědomí, které vede k pocitu, že "já to přece zvládnu". A když ne, tak chtě nechtě přijít musí. Ale jde o první krok, pak se s tím každý srovná. Druhý důvod je dán ještě trochu nejistotou a nedůvěrou k psychiatrii a v  obavě, že pak na něho bude okolí pohlížet jako na "blázna". Západní Evropa už dávno opustila odium psychiatrie a v těchto zemích je naprosto normální, že tak má člověk nejen svého zubaře, ale i psychiatra....

Podle čeho se dá rozpoznat, že je pravý čas vás navštívit?
Inu, to je dáno schopností kriticky hodnotit svoje síly, která je u každého jiná. Mnohdy tu ale hraje roli někdo blízký nebo někdo, kdo měl podobné problémy a pomocí psychiatrie je vyřešil. To je nejlepší způsob, jak začít s terapií. Dnes existuje celá řada populárních knížek o působení stresu. když si to dneska někdo přečte, může střízlivě posoudit, zda už nenazrál čas, aby začal se sebou něco dělat.

Odchází s pocitem, že jim tato terapie pomáhá?
Myslím, že dnešní psychiatrie dokáže u 70 až 80 procent pacientů výrazně pomoci. Někdy to však vyžaduje delší dobu, protože náš mozek je „pomalý počítač".

Jan CimickýZnámý psychiatr Jan Cimický vystudoval fakultu všeobecného lékařství Karlovy university, promoval v roce 1972, na začátku malinko koketoval s chirurgií, ale nakonec se rozhodl pro psychiatrii, protože si myslel, že zde bude mít nejblíže k lidským osudům, o nichž chtěl díky své lásce k literatuře také psát. Pracoval dvacet pět let v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, v roce 1977 získal titul zahraničního asistenta lékařské fakulty v Paříži a v roce 1983 tady v Praze obhájil disertační práci pro CSc. Do jeho života se vejde mimo práce v ordinaci jen literární tvorba. Překládá z francouzštiny, mluví i německy a rusky. Také rád chodí po horách, sbírá houby..

Autor:
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...