Jazyky si zdokonalíte pomocí internetu

Máte stále spoustu práce, jste s časem na štíru a dvě hodinky jazykového kurzu týdně prostě nestíháte? Chcete si vylepšit svou slovní zásobu, ale máte hluboko do kapsy nebo se vám nechce platit školné?

V takových případech lze využít jazykových kurzů na internetu. Klasickou výuku sice nenahradí, ale pomáhají například při udržování znalosti, rozšiřování slovní zásoby a při opakování. Na rozdíl od poměrně drahých jazykových kurzů je možné na internetu najít výuku zdarma. Kdo má přístup k počítači s internetem, získá spoustu příležitostí ke studiu cizích jazyků a jediné kurzovné jsou poplatky za připojení. Pro ty, kteří nemají počítač k dispozici doma, existuje dnes poměrně hustá síť knihoven a internetových kaváren, které počítače s připojením nabízejí. Za přibližně 40 až 60 korun na hodinu lze využívat internetové jazykové lekce. Kdo je v knihovně registrovaný, měl by mít určitou dobu (zpravidla půl hodiny nebo hodinu) používání internetu zdarma.

Od začátečníků po pokročilé

Na stranách určených výuce jazyků zájemce nalezne nabídku, ze které si podle vlastní úrovně znalostí vybere odpovídající lekce. Na některých stranách si je možné udělat test, který nejlépe určí stupeň pokročilosti, a podle toho se zařadit do několika úrovní - od začátečníků až po velmi pokročilé. Ti nejspíše využijí i možnosti

Výběr jazykové školy, kurzu nebo samouky závisí také na typu vašeho životního stylu.  Jste manager nebo třeba žena na mateřské dovolené?!

přípravy na test TOEFL, což je jazyková zkouška, která je vyžadována při studiu v zahraničí, objevuje se i v přijímacích požadavcích některých zahraničních firem, vyžaduje ji většina škol poskytujících MBA studium atp. Jakmile se zájemce na vybraných stránkách zaregistruje, může využívat kompletní obsah kurzů. Zdokonalovat se lze i jednorázově. Poměrně bohatá nabídka článků, slovíček a frází je k dispozici i neregistrovaným návštěvníkům.

Testy, slovíčka, gramatika

Každá lekce obsahuje novou slovní zásobu zaměřenou na určité téma, gramatická cvičení i poslech. Internetová výuka navíc nabízí e-mailové a SMS lekce (nová slovíčka budou přicházet formou krátkých textových zpráv) nebo výukový časopis zasílaný e-mailem. Slovíčka, fráze i používání některých ustálených slovních spojení si lze procvičovat v testech, kvízech nebo křížovkách. Těch je na internetových stranách dostatek. Stejně jako ostatní učivo jsou odstupňované podle úrovně znalostí. Konverzační schopnosti je dobré si vylepšovat chatováním (rozhovory přes počítač - pozn. red.) s ostatními studenty z celého světa nebo s učiteli. Je možno se také zúčastnit diskusní skupiny nebo si testovat znalosti při hrách. Nejčastěji používanými stranami jsou lekce angličtiny a němčiny. Na webových stranách se však dá najít výuka mnoha dalších jazyků, například italštiny, španělštiny, ruštiny, švédštiny, holandštiny. Na obrazovce počítače je možno proniknout i do tajů některých, pro Čecha exotických jazyků, např. arabštiny či indických jazyků.

Zahraniční noviny v e-mailu

Další metodou, jak osvěžit a udržet znalost cizího jazyka a navíc se podívat na události ve světě a zajímavosti, které v českých novinách nejsou, je čtení

Některé adresy:

angličtina
* www.anglictina.com
* www.aj.cz
* www.volny.cz/aj-online
* www.testomanie.cz/anglictina (testy, doplňovačky, křížovky)
* www.englishpractice.com (strany jsou v angličtině)
* http://englishtelecampus. com (příprava na TOEFL v angličtině)
němčina
* www.nj.cz
* www.germanfortravellers. com/learn (v angličtině)
italština
* www.cyberitalian.com (strany jsou v angličtině)
španělština
* www.studyspanish.com (strany jsou v angličtině)
zahraničního tisku. Na straně www.onlinenewspapers.com je vyhledávač novin z celého světa. "Oblíbenou formou je čtení novin prostřednictvím e-mailu," potvrzuje Andrea Stárková, studentka Univerzity Karlovy v Praze. Od jakýchkoliv zahraničních novin se objedná zasílání tzv. newsletterů, což jsou přehledy nejdůležitějších zpráv (v sekci Sign up for Newsletters nebo e-mail newsletters). Ve-mailu si člověk každý den vybere podle titulku a krátké anotace zprávu, která ho nejvíc zaujme, a po kliknutí se objeví celé její znění. Ve druhém okně si pak otevře kvalitní on-line slovník (např. idnes.cz, seznam.cz, atlas.cz) a problematické výrazy si může rovnou překládat. Nejenže si hodně rozšíří slovní zásobu, ale upevní si i gramatické vazby a zejména v psaném jazyce přestane chybovat. Také se tím rapidně zvýší schopnost rozumět cizojazyčným textům.

Bez učitele

Podle jazykových lektorů i podle studentů, kteří internetové jazykové lekce využívají, není výuka přes počítač (stejně jako třeba televizní lekce) vhodná k naučení jazyka, ale spíše k opakování, procvičování a udržení znalosti. "Učitel vám dá podrobný výklad gramatiky, praktický výklad, vysvětlí souvislosti a potřebujete jej také k aktivování probraných gramatických jevů," vysvětluje Milena Borská, jazyková lektorka z Prahy. "Komunikace přes počítač, například při chatování nebo mailování s cizincem, nenahradí spontánní a aktivní kontakt s vyučujícím. Ten je také důležitý pro správnou výslovnost ."