Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je libo nejrychlejší nebo nejlevnější úvěr?

aktualizováno 
Určitě jste se již někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali půjčit peníze, a to co nejdříve. V takovou chvíli však můžete snadno udělat chybu a ve spěchu sáhnout po úvěrovém produktu, který je sice rychlý, zato však není nejlevnější. Přitom dnes již není problém získat i levný spotřebitelský úvěr během jediného dne. A co víc, zajímá vás, který spotřebitelský úvěr je v současné době vůbec nejlevnější?

Je „Rychlá půjčka“ opravdu rychlá?

S novým rychlým spotřebitelským úvěrem přišla na trh Raiffeisenbank. Její neúčelová půjčka se jmenuje Rychlá půjčka a rozhodně dělá čest svému názvu. Peníze totiž můžete od banky získat do druhého pracovního dne. Úvěrový rámec, který vám bude nabídnut, je v rozsahu od 20 000 až do 1 milion korun. Doba splácení se pohybuje klasicky od 6 měsíců do 5 let. Minimální úroková sazba, se kterou se můžete v případě tohoto úvěru setkat, činí 8,8%.

Pokud se pro tento úvěr rozhodnete, není třeba se bát, že by po vás banka vyžadovala běžný účet, zřízený v některé z jejích poboček. Ani ručitel není povinností. Ovšem, když budete mít úvěr zajištěný, můžete dostat nižší úrokovou sazbu nebo třeba podstatně vyšší úvěrový rámec. Jinak k účtu je samozřejmě možné zřídit pojištění proti neschopnosti splácet, a to z důvodu smrti a trvalých následků úrazem.   

Nyní se podívejme, jak Rychlou půjčku získáte v praxi. Prvním krokem je telefonát na speciální linku Raiffeisenbank, kde s vámi operátor probere vaše dispozice a sdělí vám, zda úvěr můžete získat a za jakých podmínek. Po té vás čeká povinná návštěva nejbližší pobočky, kdy musíte bance doručit potřebné dokumenty a podepsat smlouvu. Pokud vám banka úvěr schválí, peníze můžete získat dvojím způsobem. Buď vám je banka pošle na účet nebo si je můžete vybrat na pobočce banky.   

Chcete se dozvědět více o spotřebitelských úvěrech? Další informace a články, které se věnují tomuto tématu naleznete ZDE.

Expres půjčka GE Capital Bank

Raiffeisenbank není pochopitelně jedinou bankou, která vám poskytne spotřebitelský úvěr takto rychle. První tuzemskou bankou, která začala poskytovat neúčelovou půjčku takřka na počkání (před třemi lety), je GE Capital Bank. Jedná se o osobní půjčku Expres, která slibuje získání peněz do 24 hodin. Tato půjčka bohužel nedosahuje takového úvěrového rámce jako půjčka Raiffeisenbank - nedostanete více než 150 000 korun.

GE Capital Bank rozlišuje dva typy žadatelů o úvěr – své stávající klienty a neklienty. Pokud máte u této banky běžný účet alespoň tři měsíce, můžete dosáhnout až na zmíněných 150 000 korun a úvěr dostanete do 24 hodin. Pokud zmíněnou podmínku nesplňujete, dostanete maximálně 75 000 Kč, a to do 48 hodin.

Mít vedený účet u GE Capital Bank je povinnost. Takže pokud jej dosud nemáte, budete si ho muset nechat založit, třeba při podpisu smlouvy o úvěru. To, zda požadovaný úvěr dostanete nebo ne, můžete zjistit dvěma způsoby. Buďto on-line – na internetu vyplníte dotazník banky a odešlete, nebo přímo na pobočce, a to ihned. K získání úvěru nepotřebujete ručitele a splatnost úvěru se pohybuje v rozmezí od dvou do pěti let. Ani u Expres půjčky nezapomněla GE Capital Bank na pojištění proti neschopnosti splácet. V tomto ohledu máte na výběr ze tří možností – můžete se pojistit proti smrti, trvalé invaliditě nebo ztrátě zaměstnání.

Jak se však můžete přesvědčit z níže uvedené tabulky, úvěr vás vyjde opravdu draho.

Komerční banka s Českou spořitelnou nestojí stranou

Kromě zmíněných dvou bank nesmíme zapomenout ani na spotřebitelský úvěr České spořitelny a Komerční banky. Jejich úvěry je možné získat také velice rychle, někdy i do 24 hodin. Navíc oproti Expres půjčce GE Capital Bank slibují i nižší úrokové sazby. Co je jim možné vyčítat je, že oproti úvěru Raiffeisenbank nenabízí tak vysoký úvěrový rámec (Česká spořitelna horní hranici bohužel neuvádí). 

Nejrychlejší spotřebitelské úvěry

 

Raiffeisenbank: Rychlá půjčka

GE Capital Bank: Expres půjčka

Česká spořitelna: Hotovostní úvěr

Komerční banka: Osobní úvěr

Délka získání

24 hodin

24 hodin

do 24 hodin

 do 24  hodin

Úroková sazba - roční

od 8,8%

16,9%

od 9,9%

od 9,19%

Poplatek za zřízení

0

1% (min. 500 Kč)

0,2% (min. 400 Kč max. 7 000 Kč)

0

Poplatky - ročně

960 Kč za vedení

360 Kč za vedení

500 Kč za vedení

960 Kč

Úvěrový rámec

20 000 - 1 mil. Kč

30 000 - 150 000 Kč

individuál

50 - 500 000 Kč

Délka splácení

6 měs. - 5 let

2 - 5 let

do 6 let

do 6 let

Nutnost ručitele

ne*

ne

ne

do 120 000 Kč netřeba

*pokud budete mít ručení získáte výhodnější úrokovou sazbu

Zdroj: banky

Ukažme si nyní na příkladu, který z rychlých spotřebitelských úvěrů vychází nejlevněji. Uvažujme situaci, že si vezmeme půjčku ve výši 100 000 korun se splatností na dva roky. O tom, která banka vám takovou půjčku poskytne za nejnižší cenu, se můžete přesvědčit v následující tabulce.

Který z nejrychlejších úvěrů je nejlevnější?
Banka Měsíční splátka včetně poplatků Celková cena úvěru
Raiffeisenbank: Rychlá půjčka 4 639 Kč 111 343 Kč
Komerční banka: Osobní úvěr 4 653 Kč 111 674 Kč
Česká spořitelna: Hotovostní úvěr 4 668 Kč 112 038 Kč
GE Capital Bank: Expres půjčka 5 011 Kč 120 266 Kč

Výpočty: autor článku

Nejlevnější na trhu

Protože banky vědí, že vedle rychlosti získání úvěru je dalším nejpreferovanějším kritériem cena tohoto produktu, přišly s nejedním poklesem úrokových sazeb. Aby ne, blíží se vánoce a je mnoho klientů, kteří je nemohou financovat z vlastních zdrojů. Nejníže přitom klesl úrok u spotřebitelského úvěru HVB Bank, kde činí pouhých 6,9%. Tento úvěr, který je jak účelový, tak bezúčelový, je však možné získat pouze do konce listopadu letošního roku.

S výrazným poklesem přišla od 1. listopadu také ČSOB. Snížila totiž úrokovou sazbu svého účelového úvěru až na 8,9%, čímž se její půjčka dostala mezi nejlevnější na trhu. Uvedená nejnižší sazba se ovšem váže pouze na úvěr se splatností do 1 roku.

Další v pořadí je nyní Komerční banka se svým Osobním úvěrem. Ten je zajímavý nejen svým nízkým úrokem, ale navíc i krátkou dobou vyřízení úvěru. A v neposlední řadě je tu ještě Živnostenská banka, která si svou pozici z pohledu na jeden z nejlevnějších spotřebitelských úvěrů drží již pěkně dlouhou dobu.

Nejlevnější soptřebitelské úvěry

Podmínky

HVB Bank: Spotřebit. úvěr

ČSOB: Spotř. úv. účelový

Komerční banka: Osobní úvěr

Živnobanka: Osobní půjčka neúčelová

Délka získání

min. 14 dní

min. 7 dní

i do 24  hodin

min. 7 dní

Úroková sazba - roční

6,9%***

8,9%**

od 9,19%

9,3 - 13,1%

Poplatek za zřízení

2%

1% min. 500 - 3500

0

min. 0,3% (min. 500 Kč)*

Poplatky - ročně

0

0

960 Kč

600 Kč za správu

Úvěrový rámec

50-250 000 Kč

20 - 75 000 Kč

50 - 500 000 Kč

50 000 a více (indiv.)

Délka splácení

1 - 5 let

max. 7 let

max. 72 měs.

1 - 4 roky

Nutnost ručitele

neúčel. od 100 000 Kč

individuál.

do 120 000 Kč netřeba

do 70 000 Kč netřeba

*pokud bude úv. čerp. do 1 měs., do půl roku pak 0,5% (min. 800 Kč)
**pokud je splat. do 1 roku
***platí do 30.11.2002

Zdroj: banky

Zajímá vás, který spotřebitelský úvěr je v současné době nejlevnější ze všech? Abychom si mohli nastínit, který úvěr je v tomto ohledu jeničkou, budeme uvažovat stejnou situaci, jako v předchozím příkladě. Úvěr tedy bude opět ve výši 100 000 korun se splatností na 2 roky.

Nejlevnější spotřebitelský úvěr
Banka Měsíční splátka včetně poplatků Celková cena úvěru
HVB Bank: Spotřebitelský úvěr 4 556 Kč 109 345 Kč
ČSOB: Spotřebitelský úvěr účelový* 4 606 Kč 110 533 Kč
Živnostenská banka: Osobní půjčka neúčelová 4 653 Kč 111 674 Kč
Komerční banka: Osobní úvěr 4 657 Kč 111 773 Kč

Pozn.: * výpočet je pouze pro ilustraci; ve skutečnosti tento úvěr dostanete s uvedenou úrokovou sazbou pouze do výše 75 000 Kč

Výpočty: autor článku

Po kterém úvěru sáhnout?

Pokud chcete získat spotřebitelský úvěr a soustředíte se především na rychlost jeho získání, pak jako nejrozumnější volbou se jeví Komerční banka. Nabízí vysoký úvěrový rámec, úvěr můžete získat i během jednoho dne, a to dokonce za nejnižší úrokovou sazbu. Samozřejmě i Osobní úvěr Komerční banky má své zápory. Poplatek za vedení úvěru není zrovna nejnižší.

Pokud hledáte nejlevnější spotřebitelský úvěr na trhu, pak byste měli uvažovat o půjčce HVB Bank. Jejích 6,9% je bezkonkurenčních. Škoda je, že horní hranice úvěru je pouze 200 000 korun. Pokud však chcete její půjčku získat, měli byste již vyrazit na pobočku HVB Bank. Na její získání totiž máte již jen pár dní.

Vzali jste si v nedávné době spotřebitelský úvěr? Kterou banku jste pro tento účel využili? Byli jste spokojeni s podmínkami, které vám banka k úvěru nasadila? Podělte se s námi o své zkušenosti!

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.