Je výhodnější lyže koupit, nebo půjčit?

  • 1
Když je vaším druhým bydlištěm horské středisko, kde každý víkend mydlíte kopce, žádné dilema ohledně pořízení nebo půjčení výstroje řešit nemusíte. „U lyžařů, kteří na horách tráví hodně času, vychází varianta nákupu vlastního vybavení zpravidla nejvýhodněji,“ říká Lukáš Princ z Ski a BikeCentra v Radotíně.

Nabídka nových lyží je v současnosti veliká, na českém trhu je zastoupena většina světových výrobců lyží a mají k dispozicis modely pro každého. Pro lyžaře, kteří se potřebují o výběru poradit, je lepší zajít do specializovaných obchodů než hypermarketů bez odborně zdatného personálu.

Pro nákup nového v těchto dnech navíc hovoří i veliké slevy lyží, bot i snowboardů. „Lyžaři, kteří se o lyže dobře starají a včas je prodají zachovalé v bazaru, získají navíc větší část investovaných prostředků do nových lyží nazpátek,“ upozorňuje na další přednost Lukáš Princ.

Pohodlné řešení

Půjčovny lyží, které jsou na horách i ve větších městech, jsou v posledních letech častou volbou mnoha lyžařů. Proč? Je to pohodlné a pro lidi, kteří nelyžují příliš často, i finančně výhodné.

Kvalita lyží v půjčovnách je dobrá, často je v nabídce několik kategorií vybavení od špičkového po rekreační. Tomu odpovídá i cena. Ve většině půjčoven jsou například o něco dražší carvingové lyže. V půjčovnách označovaných jako testovací centra má zájemce možnost vyzkoušet i nové typy lyží, třeba i závodní topmodely.

Pamatujte na zálohu

Při půjčování lyžařského vybavení nesmíte zapomenout na důležitou věc, a tou je kauce. Ve většině půjčoven ji považují za naprostou samozřejmost. Jinde stačí, když  máte u sebe doklad totožnosti. „Opíšeme si potřebnéúdaje a nic nebrání, aby si zákazník lyže půjčil,“ říká majitel půjčovny Petr Kotaška. Někde se jedním dokladem nespokojí, co kdyby byl kradený, a požadují dva obvykle postačuje kombinace občanský průkaz a pas nebo průkaz řidičský.

V některých půjčovnách si doklad chtějí ponechat jako zálohu. Až lyže vrátíte, vydají vám ho zpět. Takový postup je sice nezákonný, ale mnohý lyžař, který se cestou na hory zapomněl zastavit u bankomatu, na něj rád přistoupí. „Měli jsme sebe dost peněz na vleky i na vypůjčení lyží, ale osm tisíc na zálohu nám chybělo. Po chvilce smlouvání se nám podařilo dohodnout se na záloze nižší – nakonec za dvoje lyže stačily dva tisíce korun,“ vzpomíná pan Milan z Prahy a dodává: „Přistoupil bych i na možnost dát do zálohy řidičák.“

Pozor, některé minuty zdarma si musíte koupit
Akční nabídky operátorů: jsou výhodné?dozvíte v našem aktuálním tématu