peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Jistota a vysoký výnos nejdou ruku v ruce

  • 3
Čeští investoři při rozhodování, kam uložit peníze, dbají ze všeho nejvíc na nízké riziko. Na první pohled by se mohlo zdát, že je výnos ani nezajímá, hlavně že o své prostředky nepřijdou. V prostředí, kde jsou krachy obchodníků s cennými papíry úplně běžnou věcí, se ani není co divit. Je to ale skutečně ta správná cesta?

Fondy peněžního trhu jsou u domácích investorů velmi oblíbené. Svědčí o tom ostatně také velikost majetku, který tyto fondy obhospodařují. Dá se říct, že polovina investovaných prostředků od domácích investorů míří právě do fondů peněžního trhu. U domácích fondů je tato převaha ještě markantnější, pět fondů ze šedesáti představuje bezmála 60 % majetku ve všech fondech.

Obliba fondů peněžního fondu je dána jejich nízkou, takřka nulovou volatilitou, která zaručuje podílníkům prakticky trvale stoupající výkonnost. Problémem posledních let je však právě výkonnost, jenž se v posledních letech pohybuje kolem 1,5 – 2 % a jen stěží překonává inflaci. To může investorům paradoxně jejich investici znehodnotit, nebo v lepším případě zajistit nezáporný reálný výnos. V porovnání s výkonností před šesti lety, kdy fondy dosahovaly výkonnosti 6 – 8 % p.a. a míra inflace byla na hranici kolem 2 %, se skutečně není čím pochlubit.

Na druhou stranu, úplně zatratit fondy peněžního trhu určitě nelze. V současné době plní úlohu náhrady za bankovní termínované účty, jejichž výnos většinou překonávají. Výhoda fondů je oproti účtům v bance především v jejich vysoké likviditě (jsou otevřené, neuzavírají se na určitou dobu a neexistují tady sankce za předčasné ukončení) a daňovém zvýhodnění (u fondů se platí daň z výnosu jen 5 % a po půl roce držení se neplatí žádná daň).

Vyplatí se, ale jen na krátkou dobu

Svoje místo si určitě najdou v konzervativním, případně v menším objemu také v balancovaném portfoliu, kde tvoří krátkodobou bezpečnou složku. Investice do fondu peněžního trhu je efektivní v investičním horizontu do jednoho roku. V případě uvažované delší investice se již tyto fondy ukazují jako neefektivní a jejich „zabezpečovací“ charakter se projeví spíše negativně (výkonnost pod úrovní inflace).

Ve svém portfoliu drží fondy peněžního trhu převážně nástroje peněžního trhu a krátkodobé dluhopisy s durací do jednoho roku. Mohou to být státní dluhopisy, firemní dluhopisy společností s vysokým ratingem, pokladniční poukázky, nebo depozita.

Co je u nás na výběr

U nás je v současnosti dostupných 12 fondů peněžního trhu od 10ti správců. Dnes si

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

představíme ty, které se nacházejí ve statistice Unie investičních společností (UNIS).

Největším domácím podílovým fondem co do velikosti spravovaného majetku je fond Investiční společnosti ČS Sporoinvest. Převážnou většinu portfolia fondu tvoří dluhopisy s durací kratší než jeden rok, menší část představují střednědobé dluhopisy a depozita v bankách. Kolem pěti procent představují také podílové fondy s porovnatelnou investiční politikou (většinou zahraniční). Z geografického hlediska převládají v současnosti zahraniční investice v poměru 60:40, většina investic v zahraniční měně je zajištěna proti měnovému riziku.

Velmi oblíbeným mezi investory je také fond Investiční kapitálové společnosti KB, IKS Peněžní trh. Také v jeho portfoliu jsou většinou zastoupeny zahraniční obligace, investice v cizí měně jsou ale samozřejmě zajištěny do koruny. Na rozdíl od prvně jmenovaného tvoří většinu portfolia dluhopisy s  dobou splatnosti delší než rok, v bankovních vkladech je zainvestováno kolem 10-ti procent majetku.

Třetím fondem v dnešním přehledu je fond spravovaný ČP Invest investiční společností, ČPI peněžního trhu. Fond se primárně orientuje na domácí dluhopisy a nástroje peněžního trhu, jejichž průměrná modifikovaná durace (průměrná doba splatnosti) nepřekročí jeden rok. Domácí depozita tvoří třetinu portfolia, investice do

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

zahraničních dluhopisů představují desetinu portfolia fondu a jsou plně zajištěny proti měnovému riziku.

Posledním fondem určeným pro drobné investory je fond patřící do české rodiny fondů společnosti Pioneer investiční společnost, Pioneer Sporokonto. Drtivá většina majetku je v současnosti zainvestována do bezpečných dluhopisů se splatností do půl roku emitovaných většinou zahraničními investory. I manažer fondu Sporokonto zajišťuje měnové riziko.

Fond ČSOB je určen institucionálním investorům, minimální investice je 5 milionů korun a výnosy vyplácí formou dividendy. Fond ukládá prostředky do bankovních produktů.

Také patříte k těm investorům, kteří nedají na fondy peněžního trhu dopustit? podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond

Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz