Jsi skvělý, zazní od šéfa málokdy

  • 334
S POCHVALOU ZA PRÁCI je to jako s lékem. Je třeba ji použít včas a správně dávkovat. Jenže lidé mají problém uznání nejen vyslovit, ale i přijmout.

Jsou šéfové, z nichž chválu nevymámíte, ani kdybyste firmě vydělali milion. Jiní vás ocení spíš ironicky, takže nevíte, jak si to přebrat. A ti, kteří umějí pochválit nahlas a upřímně, toho zase někdy litují.

Správné podání pochvaly ani reakci na ni moc nezvládáme. Nadšené výkřiky šéfů v americkém stylu "Jste nejlepší! Tohle se vám povedlo!" v Česku nejsou v oblibě. Většině lidí připadají přehnané. "Upřímnou pochvalu však slyší každý rád, dává chuť do práce," říká psycholožka Eva Bedrnová. Slova uznání potřebují slyšet především méně sebevědomí lidé a začátečníci.

Podle personalistky Aleny Chlumské z agentury Billanc Partners má každý sebevědomý schopný pracovník svou motivaci uvnitř a na pochvale není závislý. Ovšem dokáže se naštvat, když jej šéf sice dlouho chválí, ale otálí s finanční odměnou. Pak se začne raději ohlížet po jiném místě. "Samotné uznání nestačí," potvrzuje Radek Čech z Brna, majitel společnosti FastForward. "Když někoho dvakrát třikrát do měsíce pochválím, dostane za kvartál prémii," popisuje praxi ve své firmě.

Kdo nechválí a proč

Oceňují vás málo nebo nikdy? Možná pracujete vyloženě špatně. A pokud ne, věřte, že šéf neskrblí uznáním, aby vám ublížil. Třeba je jen věcný, náročný a zaměřený na výkon. Nehodlá ztrácet čas projevem citu. Takový šéf si lépe rozumí s muži. "To se povedlo," říká v podstatě, když někoho plácne po rameni nebo ukáže vztyčený palec. "Nejhorší je šéf, který oč méně chválí, o to více kritizuje. Lidé si pak v práci přejí, aby je nechal přežít. Tohle se často děje ve velkých firmách, kde panují vlažnější vztahy," říká Chlumská.

Chvály se nedočkáte ani od lhostejného šéfa. Je mu jedno, zda se daří, nebo ne. "Tihle šéfové však mají o to větší tendenci "prudit", když je "zprudí" někdo shora. Prostě je dlouho klid a pak se dozvíte, že je všechno špatně," podotýká personalistka.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.



Na co si dát pozor

Chválit je někdy ošidné. Šéf řekne asistentce: "Tohle se vám dneska povedlo." A ona se zeptá, zda tedy včera pracovala špatně. Tím nadřízeného z chválení vyléčí jednou provždy. Pokud by stejné uznání pronesl šéf spíš ironicky, vyléčí pro změnu ze vší snahy asistentku on.

Někteří lidé mají problém upřímnou chválu přijmout, a tak ji alespoň zlehčují: "Já vím, že jsem dobrej, pro vás všechno, ruku líbám." Reakci je však lepší moc nerozmazávat, byť jste v rozpacích. Proč? Třeba věcný šéf konečně ocení snahu zaměstnance, ale ten mu skromně odpoví, že to nestálo za řeč. Nadřízený to vezme jako fakt a od chválení upustí.

Stačí poděkovat

"Řekla jsem uchazečce o vedoucí místo, že je skvělý babochlap. Myslela jsem tím, že má z ženských a mužských kvalit to nejlepší a že se na to místo hodí. Jenže ona byla silnější postavy a podle jejího výrazu mi došlo, že to pochopila jinak, než jsem mínila," přiznává se k trapasu personalistka Chlumská. Pro příště je rozhodnuta chválit co nejstručněji.

To platí i v práci: pokud nedokážete říct, že je někdo dobrý, skvělý, stačí poděkovat. Když na pochvalu odpovíte prostým díky, také nic nezkazíte. "Nechválím nikoho proto, aby mi za to děkoval," namítá podnikatel Radek Čech. Ale prý ho potěší, když pracovník místo kyselého obličeje poděkuje za jeho radu nebo pomoc při řešení problému.

Co o sobě šéf prozradí, když říká:

To je dobrý výkon
Nebývá osobní, ale váží si vás.

Fajn, dnes jsi to nezkazil
Ironik pohrdající průměrem.

Ty jsi náš pilíř
Vydírá schopné, flákače nechá v klidu.

Díky. Jste skvělý
Je spokojen a má vás rád.

Nechválí vůbec
Jde mu jen o výkon nebo ho nic nezajímá.


Anketa - Chválí vás vedoucí?

Nikdy, i když má důvod - 53 %
Občas, za výjimečný výkon - 34 %
Často a přede všemi - 13 %

Zdroj: jobdnes.cz