Jsou peníze v penzijním fondu v bezpečí?

  • 6
Jak to je vlastně s garancemi peněz, které jsou do penzijního připojištění vkládány? Tak se často ptají nejen účastníci, ale stále častěji i vedení firem, které se rozhodly svým zaměstnancům na připojištění přispívat.

Ptá se také daňový poplatník, protože v systému skoro pětina peněz pochází ze státního rozpočtu. Protože již jde o významný národohospodářský agregát převyšující 70 miliard korun, tak otázky bezpečnosti penzijních fondů skutečně nejde podcenit.

Graf ukazuje, že nárůst jimi spravovaných finančních aktiv byl poměrně plynulý, a to i v situaci, kdy trh v posledních letech podstoupil značně rizikovou operaci postupného fúzování či likvidace řady subjektů. Rizikovou proto, že na jedné straně od fúze lze očekávat ekonomicky silnější následnický subjekt, nicméně v každé takové operaci je nutno zvládnout řádově stovky dílčích kroků (od přechodu na jednu platformu zvoleného informačního systému až třeba po redukci počtu stávajících zaměstnanců ve fúzujících subjektech).

SPOČÍTEJTE SI:

 Naspoříte více s penzijním fondem, stavební spořitelnou nebo podílovým fondem?

Na celý proces koncentrace penzijních fondů však lze nahlížet i z jiného zorného úhlu: a sice jak ten který končící penzijní fond byl (či nebyl!) schopen dostát všem svým závazkům. Co si budeme povídat: Ke koncentraci trhu docházelo – a neplatí to jen pro penzijní připojištění a penzijní fondy – ve většině případů právě proto, že ten který subjekt nebyl schopen dlouhodobě držet krok s nároky, které tržní prostředí nastavilo. O míře zvládnutí koncentrace trhu penzijní připojištění, či z jiné strany o míře zvládnutí – či nezvládnutí – podnikatelského záměru ze strany původně 46 skupin akcionářů, kteří se rozhodli podnikat po roce 1994 v novém oboru „penzijní připojištění“ v České republice, podává svědectví následující přehled:

Struktura zdrojů penzijního připojištění v letech 1994 až 2003 (v mil. Kč)

Ke 31. prosinci 2003 na trhu působí 12 penzijních fondů, a fúzemi prošla úspěšně převážná většina z nich. Jen fúzemi, ať již měly podobu splynutí či sloučení atd., se počet penzijních fondů dosud snížil o 22. Bohužel, ne vždy měl konec podnikatelského záměru tuto podobu.

Co k nuceným odchodům z trhu říci?

Koncentrace u penzijních fondů měla a má jednoznačně blahodárný vliv na trh – a více než dvaapůl milionu účastníků to jen nepřímo registruje na pravidelných výpisech ze svých účtů. Nicméně u výše jmenovaných sedmi likvidovaných penzijních fondů tomu bylo jinak. V nich bylo, byť v různé míře, na svých právech a majetku postiženo celkem cca 46 tisíc účastníků.

Je to hodně, nebo málo?

Penzijní připojištění ve víru změn.
Do starobní penze nejdříve v 60 letech. Více ZDE.

Záleží na úhlu pohledu. U penzijních fondů to představuje sice necelá dvě procenta z celkového počtu účastníků a jen necelé jedno procento z finančních aktiv celého systému, neboť k úplnému vyrovnání ztrát u účastníků chybí cca 420 – 450 mil. Kč, a někde člověk dostal vyplaceno skoro vše, ale jinde ani korunu, ale za každým jednotlivým případem nutno vidět zcela konkrétní osudy konkrétních lidí, většinou starších a nepříliš zámožných. Jde o princip, kdy je úplně lhostejné, zda se ke svým vlastním penězům – a zaviněním někoho či něčeho – nedostane jen jeden člověk nebo desítky tisíc lidí.

Byť ve srovnání s jinými sektory jsou ztráty v penzijních fondech opravdu minimální, není sporu o tom, že penzijní připojištění si nemůže dovolit luxus, kdy by se penzijní fondy nebyly schopny napříště bezezbytku vyrovnat se svými závazky vůči klientům. Fondově pojaté penzijní připojištění je totiž fenomén, který tu musí zůstat jako symbol stability a jistoty pro úspory domácností v opravdu masovém měřítku pro několik příštích desetiletí, má-li být vůbec průchodná penzijní reforma.


Ukázky z knihy
Jaroslava Šulce: Penzijní připojištění


Úryvek je z knihy "Penzijní připojištění
(2. aktualizované a rozšířené vydání)
"
vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Zákoník práce - úplné znění s výkladem