Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou poplatky za vedení účtu oprávněné?

Poplatky za vedení a správu účtu u stavebního spoření jsou velmi neoblíbené a často kritizované. Jaké argumenty uvádějí stavební spořitelny na svou obhajobu? Za jaké služby tyto poplatky klientům účtují a v jaké výši?
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Opodstatnění a výše bankovních poplatků jsou oblíbeným tématem mnoha kritických diskusí. Klientům se samozřejmě nelíbí, finanční ústavy naopak předkládají mnoho argumentů, proč je účtují, proč je zvyšují a zároveň vymýšlejí poplatky nové. Když je kritika veřejnosti již příliš hlasitá, vstoupí do této diskuse některý z regulačních orgánů, pohrozí sankcemi a případně se přijmou nápravná opatření (novela zákona o stavebním spoření).

Nebo banky samy začnou konkrétní poplatky snižovat či dokonce rušit a předkládají to veřejnosti jako svou konkurenční výhodu (např. poplatek za zrušení běžného účtu, poplatek za příchozí platby). Z čehož je vidět, že i bez těchto poplatků se banky dokáží obejít.

Poplatkům za vedení účtu u různých bankovních produktů jsme se věnovali již několikrát. V minulém komentáři, který naleznete zde, byla popsána historie vývoje poplatků za vedení účtů u stavebního spoření v několika posledních letech. Je tam popsáno, jak a proč stavební spořitelny tyto poplatky zvyšovaly. Nyní se podíváme na argumenty, kterými je spořitelny obhajují.

Kolik si stavební spořitelny účtují

Konkrétní hodnoty jsou uvedeny v tabulce. V prvním sloupci je úhrada ve výši, kterou si spořitelny strhávají nejčastěji jednou ročně. Bohužel však i za pouhou část roku. Takže při uzavření smlouvy v prosinci klient zaplatí úhradu v plné výši a v lednu mu ji spořitelna naúčtuje znovu na další kalendářní rok. Tento způsob však nepoužívají všechny spořitelny, například Raiffeisen si poplatek strhává čtvrtletně.

Kromě úhrady za vedení účtu si některé spořitelny ještě navíc strhávají poplatek za roční výpis z účtu. Takže pokud například stavební spořitelna Wüstenrot klientům zdůrazňuje, že má nejnižší poplatek za vedení účtu na trhu, pak po přičtení úhrady za výpis se celková částka vyrovná poplatkům ostatních spořitelen.

Úhradu za správu úrokového zvýhodnění si v současnosti účtuje již pouze stavební spořitelna Raiffeisen. Tento poplatek přímo sám za sebe říká, proč si stavební spořitelny strhávají tak vysoké částky. Alespoň z části jim kompenzují vysoké úroky, které musí platit klientům, kteří mají starší lépe úročené smlouvy. Více si na toto téma můžete přečíst v již zmíněném komentáři zde.

stavební spořitelna úhrada za vedení účtu (ročně) úhrada za výpis (ročně) úhrada za vedení úrokového zvýhodnění (ročně) vedení účtu celkově -  přepočet na měsíc
ČMSS 290  -  - 24
HYPO 360  -  - 30
Modrá pyramida 300  -  - 25
SS ČS 285  -  - 24
SS ČS - staré smlouvy 470 / 550* 25 / 25*  - 41 / 48*
Raiffeisen 284 21  - 25
Raiffeisen - staré smlouvy 284 21 90** 33
Wüstenrot 250 30  - 23

Zdroj: Fincentrum

Poznámky: Údaje jsou uvedeny v Kč. Úhradu za vedení účtu si spořitelny strhávají jednou ročně, Raiffeisen spořitelna čtvrtletně. * SS ČS rozlišuje dříve sjednané smlouvy podle úrokové sazby, kterou se úročí jejich vklady. První údaj před lomítkem platí pro smlouvy úročené 3 %, druhý vyšší údaj platí pro smlouvy s úročením vkladů sazbou 4 %. (SS ČS: Úhrada za vedení účtu nebude u letos sjednaných smluv v roce 2006 účtována.) ** Úhrada za vedení úrokového zvýhodnění 90 Kč ročně se vztahuje na smlouvy, u kterých bylo úr. zvýhodnění sjednáno.

Názornější představu o tom, jak drahé je vedení účtu stavebního spoření, získáme přepočtením ročních částek na měsíční. Ty ukazuje poslední sloupec tabulky. U Stavební spořitelny České spořitelny a Raiffeisen stavební spořitelny jsou v tabulce uvedeny dva řádky. V prvním jsou částky určené pro nové klienty, kteří si sjednávají smlouvy v současnosti, ve druhém řádku pro ty, kdo mají starší smlouvy s vyššími úrokovými sazbami.

Zdenka Blechová z SS ČS zdůvodňuje rozdílnou výši poplatků účtovanou novým a stávajícím klientům takto: „Klienti s vyšší úhradou za správu a vedení účtu mají výhodu vyššího výnosu, protože jejich vklady jsou úročeny až dvakrát vyšší úrokovou sazbou, než je aktuální sazba. Těmto klientům SS ČS také nabízí možnost přejít na současné podmínky včetně snížené úhrady za správu a vedení účtu a zachování výše státní podpory, tj. až 4500 Kč a s možností navýšit si cílovou částku. Navíc, po tři a půl roku až do 30. 6. 2006 SS ČS nabízela jako jediná stavební spořitelna tento přechod při zachování dosud připsaných úroků, tj. zdarma.“ Bohužel nyní tomu tak již není. Při přechodu na nižší sazbu (např. v případě potřeby navýšení cílové částky) klienti přijdou o třetinu až polovinu připsaných úroků. Tento postup však praktikuje většina stavebních spořitelen.

Klienti stavebním spořitelnám platí kolem 25 korun za měsíc. Mnohem hůře jsou na tom však klienti SS ČS, kteří mají vklady úročeny sazbou 3 % nebo 4 %. Máte-li takovou smlouvu, pak spořitelně platíte víceméně za nic téměř 50 korun měsíčně.

Argumenty stavebních spořitelen

Částka kolem 25 korun za měsíc není nijak vysoká. Ovšem jaké služby si klienti stavebních spořitelen těmito poplatky vlastně hradí? Zde vyjmenované konkrétní položky jsou převzaty ze sazebníku jedné ze spořitelen, která si jako jediná alespoň dala práci s tím, aby je explicitně vyjmenovala. Jsou tyto argumenty však opodstatněné? Dost často to tak nevypadá.

* Správa a vedení účtu stavebního spoření.

* Účetní položky v bezhotovostním platebním styku: na účet přichází v naprosté většině případů pouze jedna platba měsíčně.

* Výpis z účtu stavebního spoření: většina spořitelen jej zasílá pouze jednou ročně, navíc některé si za něj účtují samostatný poplatek.

* Vyžádání a připsání záloh státní podpory: k tomu dochází pro běžící smlouvu pouze jednou ročně.

* Změna výše měsíčního vkladu: klient jej jistě nijak často nemění, navíc spořitelny často akceptují změnu výše zasílaného vkladu bez oznámení.

* Vyhotovení a odeslání oznámení o možnosti poskytnutí úvěru ze stavebního spoření: k tomu dojde většinou pouze jednou během trvání smlouvy.

* Poskytnutí informací o stavebním spoření prostřednictvím poradenské služby: každá stavební spořitelna jako jednu ze svých předností uvádí bezplatné poradenství. Obchodní zástupce, který s klientem sjednal smlouvu, by se o něj měl zajímat i během trvání smluvního vztahu, za to přeci získává provizi ze vstupní úhrady za uzavření smlouvy.

* Jako další jsou uváděny například následující položky, k těmto událostem však během trvání smlouvy vůbec nemusí dojít: změna požadavku na státní podporu, změna osobních údajů účastníka stavebního spoření, zadání či změna komunikačního účtu.


Co si myslíte o argumentech, kterými stavební spořitelny odůvodňují výši poplatků za správu účtu? Jsou podle vás tyto poplatky příliš vysoké, nebo ne?

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...