klaun

klaun

Jste rejpal nebo hasič: jakou roli v týmu zastáváte

  • 6
Fungující tým chtějí mít nejen šéfové firem. Zjistěte, jakou roli v týmu zastáváte vy a vaši kolegové. Dobrý pracovní kolektiv by měl být co nejrozmanitější. Jste vedoucí, rejpal, či shánil?

K sestavení vyvážené skupiny může pomoci rozlišování jednotlivých týmových rolí. „Každý člen má v týmu určitou úlohu a většinou jich zaujímá několik,“ vysvětluje Lydie Jaroměřská z poradenské společnosti Personální servis. Role nebývají výslovně určeny. Pokud si je pracovníci i šéfové uvědomí, mohou postupně zlepšit spolupráci. To se netýká jen velkých firem. „I v malé firmě je nejdůležitější zohlednit rozdíl mezi týmovým vůdcem a týmovým hráčem,“ upozorňuje pražský psycholog Jan Gruber.

Zaměstnanec, který vyniká ve spolupráci, nemusí být dobrým šéfem. Stejně tak ten, kdo má sklon své okolí řídit, nebude podávat velký výkon, bude-li muset každý krok probírat s kolegy. Větším firmám se vyplatí týmové role rozpracovat podrobněji. „Aby mohl tým dobře fungovat, je také třeba, aby se jeho jednotliví členové uměli zdravě prosadit,“ upozorňuje Lydie Jaroměřská. Ve spolupráci s ní jsme se podívali na nejpoužívanější členění týmových rolí podle Mereditha Belbina, anglického profesora týmového managementu.

Najdete se mezi jednotlivými typy?

Předseda (Vedoucí)

Řídí tým, vede ho ke spolupráci a za vytyčeným cílem. Projevuje se tak, i když nemá žádnou formální funkci. Sám nepřichází s originálními nápady, nesnaží se v diskusi ostatní názory převálcovat. Naopak umí položit správné otázky a nechat kolegy vyniknout podle toho, v čem jsou dobří. Nebývá největším odborníkem v oboru. „Jeho síla je spíše ve společenské rovině,“ shrnuje Lydie Jaroměřská.

Navrhovatel (Režisér)

Jednotlivým nápadům se snaží dát společný řád, navrhuje postup, sjednocuje různé myšlenky. Žádá rychlé rozhodování a jasný výsledek, povzbuzuje tým k akci. Je impulzivní a dominantní.


popisekINVESTUJTE DO VZDÉLÁNÍ
Vyděláte si pak mnohem více

Inovátor (Chrlič)

Někdy se také označuje jako Nápadník. Zásobuje tým originálními nápady, vždy přijde s něčím novým. Nápady nejsou nijak do hloubky promyšlené, ale rozhýbají diskusi, ve které je zpracují jiní členové týmu. „Zajímá ho jen globální pohled, ne detaily,“ přibližuje Jaroměřská. Inovátor je stálým zdrojem podnětů. Založením je individualista. Někdy mu proto záleží víc na vlastních nápadech než na výsledcích týmu.

Upozorňovatel (Rejpal)

Je opakem inovátora. Málokdy přijde s vlastním nápadem. Návrhy ostatních analyzuje a podrobuje kritice. Je k nim obvykle skeptický. Někdy je také označován za nejobjektivnějšího člena týmu, snaží se vše analyzovat a zabránit omylům.

Organizátor (Tahoun)

Jeho úkolem je systematická práce. „Přetváří jednotlivé nápady a rozhodnutí do konkrétních úloh a stará se o jejich uskutečnění,“ popisuje Lydie Jaroměřská. Není příliš flexibilní, ale vždy dokáže sledovat cíle, které si tým stanoví.

Objevovatel (Shánil)

Přináší nápady a postřehy z venku, kde také získává pro tým podporu. Je optimistický, přátelský a společenský, využívá svých komunikačních dovedností a kontaktů k prosazení týmu. Sám toho příliš nevymyslí, ale přichází s klíčovými informacemi. Dokáže improvizovat.

Podporovatel (Hasič)

Zajímá se o druhé, dovede pečlivě naslouchat. „Všímá si potřeb ostatních a podporuje je,“ doplňuje Lydie Jaroměřská. „Pomáhá vytvářet dobrou atmosféru.“ Zajímají ho i osobní starosti druhých, vyhýbá se střetům a soupeření. 

popisekPODNIKATELÉ, POZOR NA ÚNOSCE!
Jak se bránit?

Dokončovatel (Dotahovač)

Dbá na všechny detaily a dodržování plánů, povzbuzuje druhé k činnosti. Je jakousi pojistkou, aby vše proběhlo až do konce tak, jak má. V týmu nebývá příliš oblíben, jeví se jako puntičkář.