Ve skupině důchodců s vysokoškolským vzděláním pracuje každý pátý. Ilustrační snímek

Ve skupině důchodců s vysokoškolským vzděláním pracuje každý pátý. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K penzi si v Česku přivydělává téměř čtvrt milionu důchodců

  • 202
Pracujících důchodců v Česku přibývá. K penzi si v prvních třech čtvrtletích loňského roku přivydělávalo téměř 250 tisíc lidí, což meziročně představuje jedenáctiprocentní nárůst.

Z celkového počtu 4,9 milionu zaměstnaných tvoří nyní důchodci přes pět procent. Převažující část z nich jsou penzisté v řádném starobním důchodu a předčasné penzi, kterých je zhruba 157 tisíc. Téměř 85 tisíc pracujících pobírá invalidní důchod.

Počet pracujících žen s důchodem mírně převažuje nad počtem mužů. Podle analýzy Českého statistického úřadu je jedním z důvodů i to, že řada žen pobírá pouze vdovský důchod, nemá dostatečné úspory a musí si proto přivydělávat. 

Nejvíce penzistů pracuje v hlavním městě

Nejvíce aktivních penzistů je v Praze, kde pracuje každý desátý starobní důchodce.

Průměrný počet pracujících důchodců

  • ženy 132 700
  • muži 116 200
  • celkem 248 900

zdroj ČSÚ, 1-3.kvartál 2011

K penzi si přivydělává i poměrně vysoký počet důchodců v dalších krajích, například v Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Jihomoravském kraji, kde na celkové zaměstnanosti drží penzisté sedmi- až osmiprocentní podíl. Nejnižší intenzita pracovního zapojení důchodců je v Ústeckém kraji, kde drží penzisté čtyřprocentní podíl.

"Regionální rozdíly v zapojení důchodců do práce jsou dány řadou faktorů jako odvětvovou a profesní strukturou zaměstnanosti, charakterem dříve vykonávaného zaměstnání a s tím úzce souvisejícím zdravotním stavem obyvatel," uvádí analýza.

Každý druhý starobní důchodce pracuje na částečný úvazek

Velké rozdíly jsou v intenzitě pracovního zapojení důchodců podle úrovně dosaženého formálního vzdělání. Ve skupině osob se základním vzděláním pracuje pouze každý sedmdesátý starobní důchodce. Tento podíl rychle roste se zvyšující se úrovní vzdělání, například ve skupině důchodců s vysokoškolským vzděláním pracuje každý pátý.

V jakých oborech důchodci nejčastěji pracují
OboryPrůměrný počet
Techničtí a odborní pracovníci30 600
Specialisté29 700
Pracovníci ve službách a prodeji28 000
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci17 900
Úředníci16 900
Řemeslníci a opraváři14 800
Obsluha strojů a zařízení, montéři9 200
Zákonodárci a řídící pracovníci6 000
Pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství3 700
zdroj: ČSÚ

Starobní důchodci často pokračují ve svých pracovních aktivitách jako podnikatelé, hlavně jako osoby samostatně výdělečně činné. "Podíl těchto podnikatelů představuje čtvrtinu všech pracujících, kteří souběžně pobírají starobní důchod," upřesňuje analýza.

Prakticky každý druhý starobní důchodce pracuje na částečný úvazek. V naší republice, která se vyznačuje jedním z nejnižších podílů částečných úvazků v rámci celé EU, je tak téměř polovina z nich obsazena důchodci. Na částečný úvazek pracují častěji ženy než muži.