Hádka

Hádka | foto: Profimedia

K výpovědi musí být důvod

Nesedí vám některý ze zaměstnanců? Dali byste mu s chutí výpověď? I když je zaměstnavatel s někým hodně nespokojen, propustit ho může jen z důvodů, které připouští zákon.

Pracovní den ještě ani nezačal a na finančního ředitele Marka Horáka se už začínají hrnout problémy ze všech stran. V týmu má dvanáct lidí a občas se tedy stane, že někdo chybí. Právě nyní dostal od jednoho z podřízených sms zprávu, že odjíždí na dovolenou. A to mají být zítra hotové výkazy.

Účetní Petr sice Marka před týdnem informoval o tom, že chce odjet na výhodný zájezd a požádal o dovolenou, ale nedostal ji. Teď má Marek plno starostí s tím, aby výkazy odevzdal v termínu. Petr je mladý pracovník, který se hrne do úkolů, které ho baví, ale rutinní práci nenápadně přesouvá na kolegyně a také dost často chodí pozdě. Marek se na něj nemůže spolehnout a nejraději by se s ním rozloučil.

To však není jednoduché. Zatímco zaměstnanec může dát výpověď kdykoli a bez důvodu, zaměstnavatel se ho může zbavit jen tehdy, má-li k tomu důvod stanovený zákoníkem práce. 

"Z důvodu porušení pracovní kázně může zaměstnavatel se zaměstnancem jednostranně skončit pracovní poměr buď jeho okamžitým zrušením nebo výpovědí," říká právník Libor Kohoutek. Obojí může provést nezávisle na vůli zaměstnance, ale pro oba případy stanoví zákoník práce podmínky, bez jejichž splnění nelze se zaměstnancem pracovní poměr platně ukončit.

Kdy může dostat zaměstnanec výpověď

Výpovědní důvody mohou být organizačně provozní, to znamená přestěhování zaměstnavatele, jeho zrušení nebo organizační změny ve struktuře firmy. Dalším důvodem je zdravotní stav zaměstnance, který mu nedovoluje dlouhodobě pokračovat v práci. 

"Zaměstnavatel musí mít v tomto případě k dispozici lékařský posudek příslušné správy sociálního zabezpečení nebo rozhodnutí orgánu státní zdravotní správy," upřesňuje personalistka Marie Konečná.

Výpovědi se může dočkat zaměstnanec i v případě, že dlouhodobě neplní řádně své úkoly, ačkoli na to byl v posledních dvanácti měsících písemně upozorněn a vyzván k nápravě. Důvodem mohou být také nedostatečné předpoklady zaměstnance pro výkon sjednané práce, které jsou dány obecně závaznými předpisy a vyhláškami.

Porušení pracovní kázně

Podstatným důvodem k výpovědi je porušování pracovní kázně podle §46 ods. 1 pís, f), které zahrnuje tři situace. Jedná se o případy, kdy lze okamžitě zrušit pracovní poměr, tedy pokud byl zaměstnanec odsouzen za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, nebo pro porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. 

"Tím může být třeba neuposlechnutí příkazu nadřízeného s velkými následky pro zaměstnavatele, vykonávání práce v rozporu s právními předpisy s možným ohrožením zaměstnavatele, neschopnost pracovat v důsledku opilosti nebo po požití jiných omamných látek, fyzické napadení jiného zaměstnance nebo klienta firmy nebo neomluvená absence většího rozsahu," vysvětluje Libor Kohoutek.

I méně závažné přestupky se mohou vymstít

Důvodem může být i méně závažné, zato soustavné porušování pracovní kázně. To znamená, že zaměstnanec v uplynulých šesti kalendářních měsících alespoň třikrát porušil pracovní kázeň a byl zaměstnavatelem písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Zaměstnavatel musí své důvody ve výpovědi přesně popsat. Pouhý odkaz na ustanovení § 46 odst. 1 zákoníku práce nestačí. Důvod, který je ve výpovědi uveden, nelze dodatečně měnit. Není tedy možné dát zaměstnanci výpověď kvůli jeho neomluvené absenci a později, třeba při soudním projednávání, doplnit ještě požívání alkoholických nápojů na pracovišti.

Komu nelze dát výpověď

Zaměstnavatel nemůže dát výpověď zaměstnanci v ochranné době, to znamená těhotné pracovnici, ženě na mateřské nebo rodiči, který trvale pečuje o dítě mladší tří let nebo tomu, kdo je dlouhodobě uvolněn pro výkon veřejné funkce. Ochranná doba se vztahuje i na zaměstnance v pracovní neschopnosti. Pokud zaměstnanec onemocní, výpovědní doba se zastaví dnem zahájení pracovní neschopnosti a začne opět běžet až po jejím ukončení.

Ochranná doba se nevztahuje na zaměstnance, který dostane výpověď v době pracovní neschopnosti z důvodu zrušení nebo stěhování zaměstnavatele. Pracovní poměr v tomto případě skončí i v době pracovní neschopnosti uplynutím výpovědní doby, která trvá tři měsíce.

Doručování písemností

Výpověď i okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné a doručené tomu, koho se týká, do vlastních rukou. Je v zájmu zaměstnavatele nechat si zaměstnancem převzetí potvrdit, nebo si opatřit svědka, který svým podpisem na kopii listiny potvrdí, že ji pracovník převzal.

Písemnosti zasílané poštou je vhodné opatřit doručenkou do vlastních rukou. Někteří lidé se snaží výpovědi vyhnout tím, že zásilku nepřebírají nebo nejsou k zastižení. V tomto případě uloží pošta dopis k případnému převzetí. Po uplynutí deseti dnů vrátí pošta zásilku odesílateli. Den, kdy ji zaměstnavatel převezme jako nedoručitelnou, se považuje za den doručení a začíná běžet výpovědní doba.