Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K výpovědi přistupujte s nadhledem

V případě, že dostanete výpověď, není nutné hned propadat panice. Pokud neodcházíte z důvodu neplnění povinností, máte nárok na tříměsíční odstupné. Také vám je zákonem zaručena dvouměsíční výpovědní lhůta. Též klidná hlava a nadhled vám usnadní hledání nového zaměstnání.
Pokud se nejedná o hromadné propouštění, zaměstnavatel není povinen vás předem o výpovědi informovat. Ilustrační foto

Pokud se nejedná o hromadné propouštění, zaměstnavatel není povinen vás předem o výpovědi informovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výpověď můžete dostat z několika důvodů: neplnili jste své pracovní povinnosti, ve vaší firmě probíhá reorganizace, stali jste se nadbyteční a vaše místo bylo zrušeno. S výjimkou prvního důvodu máte podle zákoníku práce nárok na odstupné minimálně ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy.

Zákon vám rovněž zaručuje dvouměsíční výpovědní lhůtu. Ta začíná prvním kalendářním dnem následujícího měsíce. Dostanete-li tedy výpověď 4. března, výpovědní lhůta se začne počítat až 1. dubna a práci budete muset opustit posledního května.

Nepanikařte a kontrolujte

Podle Kláry Valentové, specialistky na pracovní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, vás nemusí zaměstnavatel o hrozbě propuštění předem informovat. "V případě propouštění, které nenaplňuje znaky hromadného, není výslovně stanovena povinnost zaměstnance předem o něm informovat," říká Valentová.

Výpověď vás tedy může hodně překvapit, přesto zkuste nepodlehnout panice. Psychologové se shodují, že člověk, který přijme ztrátu práce s klidem, velmi snadno najde nové zaměstnání. "Rozhodně to neberte jako osobní prohru a dělejte přesně to, co se očekává v bitevní situaci - jistěte si zázemí a najděte si pevné body," radí psycholožka Zdenka Židková.

Je výpověď platná?

Zaměstnavatel vám musí výpověď předat osobně proti podpisu nebo ji může zaslat doporučeným dopisem. Po jejím převzetí ze všeho nejdříve pečlivě zkontrolujte, zda výpověď obsahuje všechny náležitosti.

"Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce, měl by si zaměstnanec zkontrolovat, zda je výpovědní důvod dostatečně přesně specifikován. V případě, že by tomu tak nebylo, mohla by být výpověď neplatná," radí právník Radek Novotný z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Důvod výpovědi nesmí být v žádném případě dodatečně změněn. Pokud se tak stane, vyhledejte pomoc právníka.

"Jestliže zaměstnanec dostává výpověď z důvodu nadbytečnosti, bývá zvykem, že je v ní vedle obvyklých náležitostí, jako je počátek běhu výpovědní doby a den skončení pracovního poměru, uveden i nárok zaměstnance na výplatu odstupného. Pokud tomu tak není, měl by zaměstnanec svůj nárok na odstupné co nejdříve písemně uplatnit," dodává právník.

Co je hromadné propouštění

Když firmu během 30 dnů opustí nejméně:

- 10 zaměstnanců ve firmě s 20 až 100 zaměstnanců 
- 10 procent zaměstnanců ve firmě s 101 až 300 zaměstnanci 
- 30 zaměstnanců u zaměstnavatele s více než 300 zaměstnanci

Koho chrání zákon

Výpověď v žádném případě nemůžete dostat, pokud jste v pracovní neschopnosti, v jiném stavu, na mateřské nebo rodičovské dovolené.

"Zákaz výpovědi se vztahuje rovněž na některé méně časté situace, jako je například vojenské cvičení zaměstnance či období výkonu veřejné funkce. Před výpovědí zákon chrání i členy orgánů odborových organizací," upřesňuje Radek Novotný.

Pokud ve výpovědní době onemocníte či začnete čerpat mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, dostáváte se do takzvané ochranné lhůty a výpovědní doba se po dobu jejího trvání přeruší. Pracovní poměr vám skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby. V podstatě to znamená, že když na 14 dní onemocníte, přestane vám běžet výpovědní doba. Její běh se obnoví až po vašem návratu do práce a vy budete v zaměstnání o těchto 14 dní déle.

Výpověď musí obsahovat:

- datum, od kterého začíná běžet výpovědní doba 
- datum skončení pracovního poměru 
- datum podání výpovědi 
- důvod k výpovědi musí být formulován jasně a během výpovědní lhůty jej nelze měnit
- v případě výpovědi pro nadbytečnost nárok zaměstnance na výplatu odstupného 
- podpisy propouštěného i zástupce zaměstnavatele

Zamiřte na úřad práce

Ve výpovědní lhůtě máte právo na placené pracovní volno, abyste si mohli hledat nové zaměstnání, a to v rozsahu 0,5 dne v týdnu. V poslední den na pracovišti byste měli od zaměstnavatele dostat zápočtový list, který vám může být v případě, že jste na dovolené, zaslán poštou. Nezapomeňte si vyzvednout také evidenční list důchodového pojištění a potvrzení o zdanitelných příjmech. Oba tyto dokumenty totiž budou zajímat úřad práce, když budete žádat o podporu v nezaměstnanosti.

S poslední mzdou by se na vaší výplatní pásce mělo objevit, pokud jste byli propuštěni pro nadbytečnost, i tříměsíční odstupné. Nestane-li se to, informujte písemně zaměstnavatele. Jestliže se placení odstupného bude nadále vyhýbat, kontaktujte inspektorát práce, případně vyhledejte pomoc advokáta.

Odstupné nemá vliv na vznik nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti. Na úřad práce se můžete přihlásit už následující den po ukončení pracovního poměru. Evidence je sice dobrovolná, ale doporučuje se nejpozději do tří dnů, jelikož díky ní je nezaměstnaný zdravotně pojištěn. Navíc se doba registrace na pracovním úřadě částečně započítává i do vzniku nároku na starobní důchod. A do třetice - pokud se nezaregistrujete, nemůžete dostávat podporu v nezaměstnanosti.

Jestliže vám firma, z níž musíte odejít, nabídne služby takzvaného outplacementu, neváhejte je využít. "Pověření pracovníci vám pomůžou s psaním životopisu, doporučí, jak se zaregistrovat na úřadu práce, poskytnou rady, které vám usnadní hledání nového zaměstnání. Díky této službě se můžete dostat k řadě kurzů, které zvýší vaše možnosti na trhu práce," vypočítává Barbora Tomšovská, jednatelka personální agentury Touchdown.

Outplacementu často využívají velké podniky při hromadném propouštění zaměstnanců. I menší společnosti jej však mohou uplatnit, neboť starost o odcházející zaměstnance zvyšuje firemní kulturu a zmírňuje negativní dopady na ty, kterým se propouštění vyhnulo.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...