Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam pošleme naše peníze?

aktualizováno 
Poslední týdny jsou si v mnoha ohledech podobné. Přes drobná zaváhání se stále daří akciovým trhům, naopak u dluhopisů pokračuje propad cen. Investoři odčerpávají své peníze z dluhopisových fondů a začínají se poohlížet po vyšších výnosech u akciových a smíšených fondů. Zastaví se odliv prostředků z dluhopisových fondů a dojde k růstu jejich výkonností?

Jak již bylo řečeno, dluhopisové fondy nejsou u investorů v současnosti zrovna oblíbené. Jen v minulém týdnu z nich vybrali 367 mil. Kč, což znamenalo pro většinu dluhopisových fondů záporné čisté prodeje a celkový úbytek 185 mil. Kč za týden ze všech fondů určených pro drobné klienty. Největší odliv zaznamenal fond ISČS Sporobond (-117,2 mil. Kč) a IKS Dluhopisový (-116,7 mil. Kč), třetí z trojice největších dluhopisových fondů ČSOB Bond mix ztratil 41,6 mil. Kč.

Naopak vysoký přírůstek svěřeného majetku kromě ISČS Sporoinvestu (+77,6 mil. Kč) a IKS Peněžního trhu (+33,3 mil. Kč) potěšil správce akciových fondů ČSOB Akciový mix (+1,4 mil. Kč) a ISČS Sporotrend (+13,3 mil. Kč). O současných preferencích (nebo možná o úspěšnosti bankéřů) svědčí čisté prodeje zajištěných fondů ze skupiny ČSOB/KBC. Do těch investoři vložili za týden 157 mil. Kč.

Vzhledem k podmínkám na trhu a v současnosti dosahovaným výkonnostem dluhopisových fondů vůči fondům akciovým a smíšeným se není čemu divit. Domácí investoři (kteří často podléhají „módním“ trendům = fondům s vysokou krátkodobou výkonností) se začínají po vzoru západních zemí rovněž zajímat o akcie a akciové fondy. Akciím se v minulém týdnu opět dařilo v důsledku příznivých makroekonomických zpráv z USA i eurozóny. V USA poklesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výrazně vzrostl index ISM průmyslu (z 53,7 na 57) a stejně jako v Evropě rovněž vzrostl index firemní aktivity služeb. To se odrazilo na růstu akciových indexů (Eurostoxx50: +2,01 %, S&P 500: +0,7 %, Nasdaq: +2,29 %) a výkonnosti akciových fondů.

Již druhý týden nejlepšího výsledku dosáhl fond IKS Světových indexů (+2,12 %) následován ČSOB Akciovým mixem s 1,78 %. V posledním týdnu třetí nejlepší, v ročním horizontu pak s 21,8 % druhý nejvýkonnější, ČPI fond nové ekonomiky si připsal 1,42 %. ISČS Sporotrend, kterého z pomyslného trůnu s nejvyšší roční výkonností (+33,1 %) zatím nikdo nesesadil, skončil tentokrát čtvrtý s 1,36 %.

Opakem akciových trhů jsou výnosy na trzích s dluhopisy. Příznivé zprávy o oživení v USA a končící krizi v Evropě (např. maloobchodní tržby poklesly o –0,1 % oproti očekávání trhu –0,3 %) poslaly výnosy dluhopisů opět vzhůru. Ceny domácích dluhopisů následovaly zahraniční trend a rovněž oslabily, což má za následek záporný výnos dluhopsiových fondů zaměřených na domácí státní dluhopisy. ČPI fond státních dluhopisů ztratil –0,23 %, ČSOB Bond mix –0,22 % a ISČS Sporobond –0,21 %.

Kladný výnos je možné vidět pouze u fondu ČPI korporátních dluhopisů (+0,05 %) a u dvou fondů zaměřených na středoevropský region (především Polsko a Maďarsko) – IKS Plus bondového (+0,42 %) a ISČS Trendbondu (+0,29 %).

Těmto fondům pomohly především maďarské dluhopisy, které reagovaly růstem cen na intervenci centrální banky (proti oslabení forintu a růstu výnosů dluhopisů). V Polsku vypadala situace mnohem vážněji. Zpráva Evropské komise kritizovala

Další
informace o fondech všech typů
nalazenete v naší specializované sekci ZDE

přípravy na vstup do EU a upozornila na nutnost urychlení reformy veřejných financí. Ale hlavní zprávou z Polska je snížení ratingu agentury Standard & Poor’s z A na A- (dlouhodobých závazků v domácí měně). Tato negativní zpráva však již byla z dřívějších komentářů S&P očekávána, a tak ceny příliš nepoklesly. Naopak jim mírně pomohlo opačné rozhodnutí agentury Fitch, která zvedla rating země u dlouhodobých závazků v cizí měně (Polsko na rozdíl od ČR vydává množství dluhopisů v eurech). Poslední růst cen dluhopisů však neznamená návrat zisků na tyto trhy, neboť ty jsou stále příliš „křehké“ a tedy rizikové. Zdá se, že výnosů okolo čtyř pěti procent se u dluhopisových fondů za tento rok nedočkáme.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS fond světových indexů 2,12% AKRO mezinárodní akciový -0,13%
ČSOB Akciový Mix 1,78% ČPI Fond farmacie a biotech. 0,56%
ČPI Fond nové ekonomiky 1,42% AKRO Eurotech 0,74%
Dluhopisové IKS Plus bondový 0,42% ČSOB nadační -0,27%
ISČS TRENDBOND 0,29% ČPI Fond státních dluhopisů -0,23%
ČPI korp. dluhopisů 0,05% ČSOB Bond Mix -0,22%
Fondy fondů IKS fond fondů 1,67%    
ISČS GLOBALTREND 1,54%    
Peněžního trhu ČSOB výnosový 0,04% AKRO OBLIGACE -0,69%
IKS peněžní trh 0,03% Živnobanka Sporokonto -0,07%
ČSOB instit. Euro peněžn 0,03% ČPI - OPF Peněžní 0,00%
Smíšené AKRO Český 0,62% ČSOB KVANTO Kombinovaný -0,30%
ISČS SPOROMIX 5 0,61% 1.IN - Fond bohatství -0,28%
ČPI Smíšený 0,60% Balancovaný f. nad., ŽB-Trust -0,08%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 77,6 ČSOB výnosový -470,0
IKS peněžní trh 33,3 ISČS SPOROBOND -117,3
Balancovaný f. nad., ŽB-Trust 25,0 IKS dluhopisový -116,7
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.