Kam s krátkými penězi?

  • 4
V současnosti se pro úložky do 6 měsíců jeví jako nejvhodnější termínované vklady. Pro období nad 6 měsíců stojí za to zvážit i dobře řízené otevřené podílové fondy peněžního trhu. Rozhodně nepřehléd
Znáte to: stane se, že se Vám nečekaně na krátkou dobu (do 12 měsíců) sejdou volné prostředky a začínáte řešit klasickou otázku: kam s nimi? Téměř okamžitě zapudíte možnost uložení pod matraci (pokud ovšem nejste osoba krajně nedůvěřivá ke všem bankám a finančním institucím) a začínáte se poohlížet po co možná nejvýhodnějším krátkodobém uložení. Možností, které by připadaly do úvahy, je několik: od termínovaných vkladů přes depozitní certifikáty až po investice do otevřených podílových fondů peněžního trhu. Rovněž záleží na tom, v jaké měně tyto prostředky máte a samozřejmě i v jakém množství. V současnosti se pro úložky do 6 měsíců jeví jako nejvhodnější termínované vklady. Pro období nad 6 měsíců stojí za to zvážit i dobře řízené otevřené podílové fondy peněžního trhu. Rozhodně nepřehlédněte nabídku depozitních certifikátů od Raiffeisenbanky.

Teoretický úvod

  VýhodyNevýhody
OPF PTLikvidita, možnost dosáhnout vyšší výnos, po 6 měsících se výnos nedaníVyšší riziko
Termínovaný vkladNízké riziko (vklady jsou pojištěné)Nízká likvidita
Depozitní certifikátNízké rizikoNízká likvidita, nevýhodný daňový režim

OPF PT zklamaly
Před několika lety neznámé otevřené podílové fondy peněžního trhu (OPF PT) získaly obrovským způsobem na popularitě díky svým obecným výhodám (likvidita a relativně nízké riziko) a vysokým výnosům, které dosáhly díky příznivým makroekonomickým podmínkám (výrazný pokles úrokových sazeb). Většina alespoň trochu finančně uvědomělých lidí pohřbila termínované vklady do hlubokého podvědomí a rozhodování ohledně krátkodobého uložení volných peněz se zúžilo na výběr toho vhodného fondu peněžního trhu. Během loňského roku dosahovaly některé OPF PT anualizované výnosy vysoce převyšující 10%. Trend poklesu úrokových sazeb se ovšem letos obrátil, což výrazným způsobem poznamenalo atraktivitu OPF PT. Tak jak benevolentnější investiční pravidla OPF PT dříve pomáhala k dosahování závratných výnosů, letos se proti nim tato benevolence obrátila. S výhledem vzrůstu úrokových sazeb se výkonnost OPF PT prudce snížila a některé z nich dokonce utrpěly pokles čistého obchodního jmění na podílový list (pro podrobnosti klikněte zde). Na rozdíl od zemí na západ od nás se za OPF PT totiž považují fondy, jejichž portfolio má průměrnou duraci pod 1 rok. U jiných zemí platí pravidlo, že žádná investice OPF PT nesmí mít duraci vyšší než 1 rok, což činí zahraniční OPF PT bezpečnějšími (v porovnání s jejich českými protějšky). Citlivost hodnoty dluhopisů je totiž přímo úměrná duraci dluhopisu (např. čím vyšší durace, tím k vyššímu poklesu hodnoty obyčejně dochází při vzrůstu úrokových sazeb).

Do šesti měsíců
Pod tlakem konkurence o úspory obyvatelstva ze strany OPF PT banky zatraktivnily úrokové sazby pro své termínované vklady. Vzhledem k očekávání růstu úrokových sazeb se tedy v tuto chvíli jeví termínované vklady, případně depozitní certifikáty, jako vhodnější nástroj pro uložení volných peněz. Jednoznačně alespoň pro období do 6 měsíců, kdy OPF PT nepožívá daňových výhod. V současné době můžete volit z velkého výběru krátkodobých vkladů, od jednoho týdne výše a sazby se pohybují zhruba mezi 3-4,5% v nepřímé závislosti na velikosti banky a přímé závislosti na výši vložených prostředků. Nutno ovšem připomenout, že všemocný stát si ukrojí z těchto sazeb celých 15%, a tak Vaše snaha dosáhnout alespoň „výkonu“ inflace (v současnosti 4,4%) zůstane nenaplněna. Pokud máte k dispozici hotovost v amerických dolarech, je úrokové zhodnocení příznivější (hrubé výnosy přes 5%). Opačná situace je pak u termínovaných vkladů navázaných na měny Eurozóny, které jsou úročeny o poznání hůře (méně než 3,5%) než vklady v české měně. Podrobnější přehled sazeb u termínovaných vkladů vám přinášíme zde. Pro srovnání: průměrná výkonnost OPF PT činila za posledních 6 měsíců necelé 2% (anualizovaně!) a za poslední rok necelé 3%, což je velmi slabé. Kvůli předpokládanému růstu úrokových sazeb se nedá očekávat, že se jejich výkonnost rapidně zlepší. Podrobnosti ohledně hospodaření podílových fondů najdete zde.

Nad šest měsíců
Pro úložky nad 6 měsíců je situace pro OPF PT příznivější, jelikož se Vaše výnosy při prodeji podílového listu nedaní. Těžko říci, zda se výkonnost OPF PT zlepší. Možná, že už mají to nejhorší za sebou, a proto by výnosy některých z nich mohly převýšit výnosy většiny termínovaných vkladů. I když by tomu tak nebylo, přesto mají OPF PT významnou výhodu oproti termínovaným vkladům a depozitním certifikátům, a to vysokou likviditu. Hitem pro Vaše úložky by měl být depozitní certifikát od Raiffeisenbank, který Vám přinese čistý výnos ve výši 4,5%. U depozitních certifikátů (jde vlastně o cenný papír vydaný na doručitele) neplatíte po šesti měsících žádné daně (proto se nesetkáte s kratší než půlroční dobou splanosti) a jeho sazby jsou vyšší než u termínovaných vkladů. Velkou nevýhodou je velmi nízká likvidita (banka od Vás depozitní certifikát nekoupí zpět, dříve něž uplyne doba jeho splatnosti). Vzhledem k nejistému výhledu pro OPF PT doporučujeme kombinaci všech zmíněných produktů s menším zastoupením OPF PT.

Produkty v zahraničních měnách
Máte-li dolary, rozhodně neuvažujte o jejich přeměně na koruny. Přinesou Vám totiž vyšší výnos než termínované vklady v Kč. To platí i pro OPF PT, pokud se ovšem vyhnete vysokým vstupním poplatkům. Také korunoví investoři disponujícími více penězi (alespoň 500 tis. Kč) mohou zvážit investici se zahraničním fondem peněžního trhu s nízkými vstupními poplatky. Riziko je ale pro ně vyšší ve srovnání s investicí denominované v korunách kvůli kursovému riziku (pohyb dolaru či jiné měny vůči české koruně).