Přesun manažera na méně exponovanou pozici znamená vyjádřit mu hlasitě poděkování za dosavadní služby a tiše mu oznámit, že už s ním nepočítají. Ilustrační snímek

Přesun manažera na méně exponovanou pozici znamená vyjádřit mu hlasitě poděkování za dosavadní služby a tiše mu oznámit, že už s ním nepočítají. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ředitel na odstřel: Jde o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá

  • 81
Vysoce postavení ředitelé společností se dozvídají o tom, že s nimi už firma nepočítá, odlišným způsobem než běžní zaměstnanci. Místo výpovědi totiž na jejich stůl často míří nabídka na novou, "lepší" pozici - třeba poradce představenstva, čestnou funkci v představenstvu či post manažera nových projektů.

Firmy se tím elegantně zbaví ze svého čela dlouholetých vysloužilých manažerů, které chtějí vyměnit za neokoukané, aniž by je musely macešky přímo propustit.

"Jde o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Přesun manažera na méně exponovanou pozici znamená vyjádřit mu hlasitě poděkování za dosavadní služby a tiše mu oznámit, že už s ním nepočítají," popisuje třeba Ondřej Hlaváček, personální odborník a lovec manažerů, který vede společnost Neumann&Partners.

Vysloužilci zůstávají ve společnosti

Firmy k podobnému postupu vede řada praktických důvodů. V první řadě si nechtějí dlouholetého manažera znepřátelit, nestojí o zlý jazyk na trhu, který by roznášel špínu na jejich společnost. Svou roli hraje také úspora peněz, manažeři totiž mají často ve smlouvě horentní zlaté padáky, které by firma musela vyplatit v případě propuštění.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Na jobDNES.cz si jestě vyberete. Denně žhavé pracovní nabídky.

V případě přesunu na jinou pracovní pozici a po dohodě s manažerem firma zlatý padák "otvírat" většinou nemusí. Jde také o pozitivní PR pro obě strany, vyhazov klíčového manažera může zatřást důvěrou obchodních partnerů jak v dotyčného manažera, tak i v samotnou firmu.

Někdy je podobný přesun v rámci firmy motivován jinými důvody. Firma totiž často chce ve vedení nové tváře, zároveň se nechce zbavovat zkušeností. Někdy chtějí přejít na méně exponovanou pozici sami ředitelé.

"Často jsou manažeři posouváni do role v dozorčí radě nebo do jiné neexekutivní pozice z důvodu zachování jejich znalostí a kontaktů v byznysu pro firmu. Často je to také na jejich přání, kdy manažer chce méně pracovat, s menším stresem, ale zároveň chce zůstat v byznysu," myslí si také Petra Grabmayer, šéfka personální společnosti Pedersen & Partners pro Česko.

Nutno říci, že přesun vysloužilých "generálů" je také součástí firemní kultury, která velí se o své úspěšné lodivody dobře postarat, a to i v době, kdy dennímu provozu společnosti už nemají mnoho co nabídnout. I ve světě v rámci obřích korporací často vysloužilí generální ředitelé končí v čestných funkcích, nejčastěji v dozorčích radách.

Podobných přesunů bývalých šéfů je i v Česku celá řada

  • V historii si podobnou cestu zažil třeba dlouholetý šéf mladoboleslavské společnosti Škoda Auto Vratislav Kulhánek, který po sedmi letech v čele firmy později zamířil do čela dozorčí rady automobilky.
  • Mladším příkladem je třeba osud někdejšího velemocného šéfa energetické jedničky ČEZ Martina Romana, který po odchodu z vedení firmy vede od září 2011 dozorce polostátního gigantu.
  • Také generální ředitel poradenské společnosti AWD Česká republika Michal Pyšík se překlopil na pozici poradce na mezinárodní úrovni ve skupině AWD. Z pozice tiskového mluvčího Telefóniky O2 se před časem poroučel Martin Žabka, ve firmě však našel uplatnění jako PR poradce generálního ředitele.
  • Z nejužšího vedení skupiny PPF byl kdysi odsunut Evžen Hart, který má od té doby na starosti dobročinné aktivity skupiny a umělecké galerie PPF.
  • Někdejší ředitel ČT, později dlouholetý generální ředitel TV Óčko Jiří Balvín byl po nástupu nového šéfa přesunut na pozici manažera speciálních projektů hudební stanice.
  • Petr Kraus skončil v únoru na pozici generálního ředitele pražské Televize Metropol, zůstává na pozici poradce managementu.