Kam se řítí nákupy na splátky?

Zatímco ještě před dvěma lety jsme byli na jednom z posledních míst mezi Evropskými státy co do nakupování na dluh, současná situace je v tomto ohledu pro splátkové společnosti velice příznivá. Jaké jsou současné trendy ve splátkovém prodeji? Jaké jsou klady a zápory nákupů na splátky?

Podle současných průzkumů využilo za poslední tři roky možnosti nakupovat na splátky přes 40 % českých domácností. Jen v loňském roce uzavřeli tři největší hráči na trhu splátkového prodeje (Multisevis, HomeCredit a Cetelem) přes 440 tisíc nových smluv v celkovém objemu přes 12 miliard korun. Meziročně si tak splátkové společnosti polepšily o více než 20 procent. Nejen toto číslo, ale i fakt, že splátkové společnosti vykazovaly po Novém roce dvojnásobně menší pokles uzavřených úvěrových smluv než loni (samotné období vánočních nákupů představuje pro splátkové společnosti 40 % obratu za celý rok), jasně signalizuje, že se Češi stále více odpoutávají od strachu nakupovat za cizí peníze.

Reality Banking.
Co nabídne banka budoucnosti?
Čtěte ZDE.

Co je k tomu vede? Základními motivy pro nákupy na dluh jsou především nedostatek vlastní hotovosti, potřeba dosáhnout na dražší výrobek než který finanční situace klientů dovoluje, rychlost vyřízení úvěru a v neposlední řadě také chuť vyzkoušet možnost nakoupit na splátky. Proč však řeší klienti získání půjčky v takové míře u splátkových společností raději než u bank, jejichž úvěry jsou výrazně levnější? Podle průzkumu jedné ze splátkových společností jsou pro jejich zákazníky totiž nejdůležitějšími faktory: rychlost vyřízení (62 %), výše splátek (50 %), navýšení (pouze 49 %) a množství dokladů (38 %), což jsou preference, se kterými banky pouze obtížně drží krok.

Jaké jsou poslední trendy v nakupování na splátky?

Na prvních místech se stále drží bílá a černá technika. Televizory, videa, pračky, ledničky – ty jsou pro nás z pohledu na nákupy na splátky stále největším lákadlem. Ovšem také výběry hotovosti se dostávají do popředí zájmu českých klientů, ačkoli právě ty lze v případě splátkových společností považovat za nejdražší typy úvěrů, neboť vedle úroků útočí na naše příjmy také vysokými poplatky za jejich výběry z bankomatů či na přepážkách bank. Stejně tak roste zájem o úvěrování dovolených, což splátkové společnosti jasně vnímají a nasmlouvávají další a další řetězce cestovních kanceláří. Mimochodem, pokud vás zajímá, jaká je průměrná výše nákupu na splátky, pak se jedná přibližně o 10 000 korun.

Jste také vy zvyklí nakupovat díky půjčce od některé ze splátkových společností nebo snad právě nyní o takovém nákupu právě uvažujete? Ať tak či tak, rozhodně by pro vás nemělo být od věci si připomenout klady a zápory tohoto druhu půjčky.

Pozitiva:  

Přinese EU lepší bankovní služby? Více ZDE.

- rychlé získání úvěru
- snadné získání úvěru – nízké nároky společností na bonitu klientů
- pohodlí v podobě možnosti získání úvěru přímo v obchodní síti
- možnost získání opakovaného úvěru díky nákupním úvěrovým kartám

Negativa:

- vysoká cena úvěru (často o více než 10 % oproti bankovním úvěrům)
- nízká výše úvěru (cena i výše úvěru bohužel odpovídají sníženým nárokům na bonitu klientů)
- krátká doba splatnosti

Nakupujete na splátky? Myslíte si, že je to výhodné? Láká vás opakovaný úvěr v podobě nákupních úvěrových karet? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.