Kreditní karta, bankomat

Kreditní karta, bankomat - Kreditní karta, bankomat | foto: Profimedia.cz

Karta: Ztrátu ihned hlaste bance

  • 1
Stane se to během okamžiku. Pohybujete se na tržišti, občas něco koupíte a zloděj se dívá, odkud vytahujete peníze. Pak ví, kam najisto sáhnout.Stojíte v cizí zemi bez peněz, často i bez platební karty. Ihned zavolejte do své banky a zablokujte kartu.

Počítejte s tím, že nebudete moci využít bezplatné číslo, jako kdybyste volali z území České republiky, což může být komplikace ve chvíli, kdy jste přišli i o mobil.

Telefonovat se dá i na účet volaného, musíte se však obrátit přímo na svou kartovou asociaci, v tom případě pocvičíte angličtinu, protože na linkách Visa ani Mastercard se česky nedomluvíte. K zablokování je dobré znát kromě svého rodného čísla i číslo karty, je proto užitečné mít ho poznamenané někde v diáři.

Za blokaci zaplatíte

Sama blokace něco stojí. Obvykle je levnější u karet elektronických, kde vyjde na 100 až 500 korun, víc zaplatíte za takzvané embosované karty (s plasticky vytlačenými údaji) – jejich zablokování stojí až dva tisíce. Od chvíle, kdy banka kartu zablokuje, ji už nikdo nepoužije ani při výběru z bankomatu, ani při platbě v obchodě. Některé banky však navíc budou chtít blokaci potvrdit po vašem návratu osobně, zeptejte se proto na další postup přímo operátora, který zablokování provádí. Navštívit po návratu banku musíte také ve všech případech, kdy jste měli kartu pojištěnou – budou od vás chtít předložit policejní protokol o krádeži karty.

popisekVELKÝ TEST SMĚNÁREN
kdo je nejlevnější?

Potřebujete novou kartu?

Pokud se na další dovolené neobejdete bez nové karty, bude to drahé. Banky ji pošlou, obvykle to však trvá 2 až 5 dní a stojí i víc než 6000 korun. Operace, která se na desetidenní dovolené nejspíš nevyplatí. Pokud jste skutečně bez koruny (eura, dolaru, kuny...), zavolejte domů. Požádejte někoho z rodiny či přátel, aby se vypravil k přepážce společnosti Western Union a složil tam pro vás v hotovosti potřebnou částku. Informace o pobočkách najdete na www.westernunion.com, v Česku působí přes 90 poboček, ve světě je 245 tisíc obchodních míst ve více než 200 zemích.

Přítel jen musí vědět, komu peníze posílá a kam. V místě dovolené si pak peníze u stejné společnosti vyzvednete. Téměř okamžitě. Podaří se to i ve chvíli, kdy jste přišli i o doklady a společnost si vaši totožnost nemůže ověřit – stačí, když si s přítelem řeknete heslo, proti němuž vám u přepážky peníze vydají. Poplatek je odstupňovaný a začíná na 350 korunách, za zaslaných deset tisíc si například strhnou 850 korun.

Rady: Jak nemít na dovolené finanční problém

1. Peníze si vyměňte včas

Ne v každé směnárně mají vždy dostatečnou hotovost v cizí měně. Vyplatí se časová rezerva – nakupovat den před odletem může být problém. Větší výběr měn než banky mají často směnárny.

2. Informujte se, kolik lze vyvézt

Před odjezdem se informujte, zda cíli vaší dovolené neplatí předpisy, které by nějak omezovaly dovoz či vývoz národní měny.

3. Na ulici peníze nikdy neměňte

V zahraničí nesměňujte peníze mimo směnárnu přímo na ulici, i kdyby vám nabízeli mimořádný kurz. Snadno by se mohlo stát, že zaplatíte všemi svými penězi za ruličku bezcenných papírků.

4. Peníze dejte na více míst

Hotovost si schovejte na více místech, část můžete nechat v bezpečnostní schránce hotelu. Nenoste všechny peníze v peněžence, a už vůbec ne pohromadě s doklady. Nejbezpečnější úkryt hotovosti je přímo na těle, kupte si speciální pouzdro.

5. V obchodech plaťte kartou

Než vybírat z bankomatu, je lépe platit kartou. Je-li to možné, použijte ji, ušetříte drahý poplatek. Nestyďte se platit i relativně malé částky, 10 eur je téměř 300 korun, a to byste použili kartu i doma.

6. PIN si nepište na kartu

Nepište PIN karty přímo na ni nebo na její obal, nenechávejte ho ani diáři či na lístečku v peněžence. Nejbezpečnější místo pro jeho uložení je vaše hlava.

7. Ukradenou kartu zablokujte

Do diáře si poznamenejte mezinárodní telefonní číslo, na kterém vaše banka umožní zablokovat odcizenou
kartu. Pokud o kartu přijdete, neváhejte a ztrátu ohlaste hned – banky to umožňují nonstop.

8. Počítejte, že vše neutratíte

Se zpětnou výměnou mohou být problémy, nechte si doklad o směně peněz či šeků. Smiřte se s tím, že banky od vás vykoupí jen papírové peníze. Nezapomeňte, že za zpětnou směnu se platí vyšší poplatky.