Zatopený rodinný dům v Soběslavi

Zatopený rodinný dům v Soběslavi | foto: Dan Materna, MF DNES

Kde je pojištění domu levnější a kde dražší

Kdo si připlatí za pojištění majetku? Cena se odvíjí od výše pojistné částky, která určuje, kolik nejvíc peněz (nejčastěji při totální havárii – třeba požáru) pojišťovna klientovi vyplatí. Pozor, některé pojišťovny při určitých pojistných událostech mají limit pojistného plnění.

Tak třeba limit na škody způsobené krádeží elektroniky může být 10 procent, což znamená, že klient, který si platí pojištění domácnosti na 500 000 korun, dostane při odcizení luxusního televizoru a audiosystému jen 50 000 korun, i když ho stály třeba sto.

Dražší pojistné platí také obyvatelé velkých měst a potom naopak odlehlých samot. V těchto místech je totiž větší pravděpodobnost krádeží. Obdobná pojistka domácnosti, která v Přerově nad Labem vyjde na 600 korun ročně, tak stojí v hlavním městě třeba dvojnásobek. Na druhou stranu pojišťovny poskytují i slevy. Zcela obvyklá je ta za dobré a účinné zabezpečení nemovitosti. Kdo si dům či byt vybaví dobrými zámky, bezpečnostními skly nebo dokonce napojením na pult centrální ochrany, získá na pojistném slevu až 30 procent.

Pojišťovny si nechají zaplatit i za jiné zvýšené riziko – exemplárním příkladem jsou místa zasažená v posledních letech velkou vodou. V krajním případě je ono zvýšené nebezpečí nepojistitelné. Podobné je to s domy pod skalami, podnikatelskými
provozovnami, kde hrozí zvýšené riziko požáru a podobně. Modelový příklad V tabulce je uveden příklad rodinného domku v Bakově nad Jizerou pojištěný na 2 000 000 korun – majitel si přeje pojistit požár, blesk, pád letadla, záplavu, povodeň, vichřici, sesuv půdy, pád stromů či stožárů. Počítá se spoluúčastí 5000 korun. Domácnost v domku chce pojistit na 400 000 korun se spoluúčastí 1000 korun.