Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Kde jste vydělali v minulém roce nejvíce?

Asi každý jen trochu zkušenější investor ví, že akcie patří v dlouhém období k nejvýnosnějším alternativám, jak zhodnotit své peníze. Které způsoby uložení, či investování peněz byly nejúspěšnější? Jak tomu bylo v roce 2006?

Pokud jste své úspory měli v loňském roce v bance na běžném účtu, peněžní ústav vám nabídl úrok přibližně 0,3 % p.a., co při inflaci 2,5 % byla v podstatě ztráta. Jestli jste se naopak rozhodli investovat, je možné, že vaše bilance je velmi úspěšná. Pražská burza sice nepokračovala v pohádkových ziscích z minulosti, ale akciový index PX zakončil obchodování na hodnotě 1 588,9 bodu. Výnosy v řádech 40 – 50 % jsou minulostí, meziročně si burza připsala 7,9 %.

Světovým akciovým trhům se loni dařilo. Americký akciový index S&P 500, který měří vývoj 500 vybraných akcií na americkém trhu cenných papírů, si připsal téměř 12 % a německý DAX více než 21 %. Trhy podpořily hlavně zprávy o nových fúzích a akvizicích, jako i růst ziskovosti firem a celkově příznivý vývoj ekonomiky. Při investování v zahraniční měně je však potřebné brát v úvahu kurz české koruny, která vůči dolaru posílila o téměř 15 %. Prakticky je tak dolarová investice do indexu S&P 500 při konverzi na korunu ztrátová.

Nejvýnosnější českou akcií je Orco

Mezi nejúspěšnější tituly se zařadily akcie developera Orco. Při investici 100 000 Kč jste si jako majitelé těchto akcií na konci roku mohli připsat 52 300 Kč. Orcu pomohl příliv zahraničních investic do administrativních center, nízké úrokové sazby podporující výstavbu i růst cen nemovitostí v regionu.  Akcie nejziskovější české firmy ČEZ vydělaly 30 400 Kč a třetí příčku obsadila Erste Bank s 16 700 Kč.

Experti se shodují, že hlavním lídrem pražské burzy letos bude opět elektrárenská společnost ČEZ. Trh by měly oživit také nové emise akcií. Po značném zájmu o loňské emise developera ECM a textilky Pegas Nonwovens se spekuluje o České pojišťovně, důlní společnosti OKD, či České správě letišť. Jako sázka na špatnou kartu se ukázaly akcie tabákové společnosti Philip Morris , které zaznamenaly propad 40 %.

Nejvýnosnější český podílový fond je Akro akciový fond

Nejvyšší zisky mezi zahraničními akciovými fondy zaznamenaly čínské tituly. 84 200 Kč při stotisícové investici mohl zinkasovat podílník ABN Amro China Equity Fund. Portfolio fondu tvoří převoditelné cenné papíry vztahující se k majetkové účasti ve společnostech, které sídlí v Čínské lidové republice, Hongkongu a Taj-wanu.

Zdroj: BCCP údaje k 28.12., AFAM údaje k 29.12., AKAT údaje k 30.12.

Největší domácí akciové podílové fondy mají za sebou relativně úspěšný rok. Po 40 – 50% ziscích zakončil ING International Český akciový fond rok se skromnějším 12% ziskem a  ISČS Sporotrend se 6 %. Nejvýnosnějším se stal AKRO akciový fond nových ekonomik s 21 %. Investiční strategie fondu je dosti široká. Cílem je diverzifikované globální akciové portfolio na trzích, které se dle uvážení investiční společnosti vyznačují značným potenciálem růstu.

Ze smíšených podílových fondů se na první příčku výkonnosti vyšvihl J&T Opportunity s 19% ziskem. Fond investuje do instrumentů s vyšším investorským rizikem a výrazně vyšším potenciálem růstu. Je zajímavé, že téměř 80 % porfolia fondu je tvořeno pouze pěti akciovými tituly. Zklamáním roku byly dluhopisové fondy, jejichž výkonnost častokrát nedosahovala ani výkonnosti fondů peněžního trhu, či byla dokonce záporná. Výkonnost fondů peněžního trhu se v loňském roce pohybovala v rozmezí 1,5 – 2 %.