Kde končí naše "přebytečné" peníze?

  • 5
Peníze mají vydělávat. Jenže jakou formu spoření či investování by si měl člověk vybrat? Nabídka je široká. Jak rozhodování řeší většina Čechů? Jaké formy ukládání peněz je u nás nejoblíbenější a kterým se naopak připisuje budoucnost?

Nejoblíbenějším způsobem ukládání přebytečné hotovosti je stále stavební spoření, na špici se drží několik let. Podle posledního výzkumu společnosti Factum Invenio má smlouvu se stavební spořitelnou uzavřeno 54 procent dotázaných. Nejčastěji ji vlastní lidé ve věku 30 až 44 let, středoškoláci s maturitou a vysokoškoláci s nadprůměrnými příjmy. Více než polovina respondentů uvedla, že ve stavební spořitelně v současné době pouze spoří.

Bankovní účty jsou oblíbené

Pomyslné druhé místo žebříčku ve využívání různých způsobů ukládání peněz zaujímají běžné účty, které má 53 procent respondentů. Bankovní účty jsou i přes velmi malé úročení  oblíbené, a to především z důvodu snadného přístupu k uloženým penězům. Životní pojištění mají tři lidé z deseti a penzijní připojištění jedna čtvrtina dotázaných.

Investice mají stále rezervy

Aktuální komentáře o podílových fondech naleznete v sekci FONDY

U investic do podílových listů je i přes výrazný nárůst prostředků v nich skrytá značná rezerva. Vlastní je totiž zatím jen tři lidé ze sta. Z průzkumu vyplynulo, že dotazovaní o tomto způsobu investování nemají dostatek informací. Chtěl by je u přepážek bank či v tisku shodně získat každý šestý respondent.

Někde leží peníze pod polštářem

Dvě pětiny lidí mají finanční rezervu doma a tento podíl se podle výsledků šetření posledních let téměř nemění, jde však o menší částky peněz.  Stejně jako v loňském šetření ukládají na vkladní knížku své volné finanční prostředky necelé dvě pětiny lidí.

Kde máte volné peníze uloženy vy? Dáváte přednost spoření, investicím, nebo prostě slamníku? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.