Kde rozmnožit peníze v novém roce?

  • 36
Česká republika je už přes půl roku plnohodnotným členem Evropské unie, přesto má však stále západní země v čem dohánět. Týká se to i používání různých investičních nástrojů. Češi totiž stále konzervativně hospodaří s úsporami a do odvážnějších investic se jim nechce. Kam ukládají české domácnosti úspory?

Struktura finančních investic českých domácností zřetelně ukazuje poměrně velkou neznalost a zaostalost. Tak vysoký podíl bankovních vkladů na celkovém jmění tuzemských ivnestorů není srovnatelný s jakoukoli zemí Evropské unie. Hotovost a vklady tvoří v ČR necelých osmdesát procent všech finančních úspor. Zvyky Čechů se sice začínají postupně měnit, ale i tak to bude ještě nějakou chvíli trvat, než si lidé uvědomí, že zhodnocovat své úspory mohou nejen pomocí bankovních vkladů.
 
Bankovní vklady zatím vedou

Čeští klienti bank stále nejvíce ukládají své finance na termínované vklady a vkladní knížky. Hodně z naspořených úspor také končí na účtech stavebního spoření, protože státní podpora tohoto produktu je více než lákavá. Naproti tomu v zemích EU je zvykem investovat mnohem více do životního pojištění, penzijních fondů a v neposlední řadě do fondů podílových.

NENECHTE SI UJÍT
Pastička (c) profimedia.cz/corbis
Nepotřebujete pojištění? Agenta to nezajímá!
Jestliže potenciální klient říká, že chce počkat, ještě si to promyslet, co to znamená? Jaká bude reakce agenta?

Boj (c) profimedia.cz/corbis
Novinky se projeví v příštím roce
Definici sexuálního obtěžování a diskriminace přinesly letošní změny v pracovním právu. Co přinesou?


Ohňostroj
Pozor na silvestrovské efekty
Chcete si na Silvestra užít různých zvukových i světelných efektů? Pak pozor na bezpečnost!

Vysvětlení je možné hledat v doposud přetrvávající nedůvěře ve fondy, která má zřejmě kořeny v nepříliš podařené kupónové privatizaci či odporu k nepojištěným vkladům. Snad se však postupem času a nabytím pozitivních zkušeností podíl bankovních vkladů a hotovosti bude snižovat na úkor fondů v portfoliích investorů. Jejich nabídka a kvalita na tuzemském trhu je totiž již plně srovnatelná s vyspělou částí Evropské unie.

Kam nyní ukládáme úspory?

Termínované vklady, spořící účty či vkladní knížky se pro většinu klientů českých bank stávají možností, jak získat o něco vyšší výnos než na běžném účtu. Vyšší úrokovou sazbu si však klient vyslouží jen v případě různých ústupků bance. Patří sem v první řadě předem stanovený termín fixace vkladu na účtu či knížce (v případě, že ho nedodržíte, budete sankcionováni nejen poplatkem za předčasný výběr, ale i stržením určitého procenta z objemu vkladu). Rovněž výše vkladu hraje významou roli a tak s trochu zajímavějšími sazbami se lze setkat většinou až v případě stotisícových částek.

Výše úrokových sazeb láká

Jakmile si porovnáte úrokové sazby běžného a spořícího účtu nebo termínovaného vkladu, zjistíte, že oba posledně jmenovaní vítězí. Sazby na běžných účtech jsou momentálně tak nízké, že vaše úspory spíše ztrácejí než vydělávají. Při nejčastější úrokové sazbě na běžném účtu - 0,1 % p.a. a uložených 10 tisících korun - představují připsané úroky 10 Kč ročně a ty zdaleka nepokryjí ani roční vedení účtu. Pokud stejnou sumu vložíte na rok na termínovaný vklad např. u České spořitelny, bude na konci roku k vašim 10 tisícům připsána částka 160 Kč (před zdaněním).

Banka Minimální vklad Roční úroková sazba (%)
BAWAG Bank CZ 10 000 1,19
Česká spořitelna 5 000 1,60
ČSOB 5 000 1,80
eBanka 1 000 1,60
GE Capital Bank 100 000 1,80
HVB Bank 20 000 1,10
ING Bank 10 000 2,10
Komerční banka 5 000 0,99
Raiffeisenbank 50 000 1,50
Volksbank CZ 30 000 2,10
Živnostenská banka 50 000 1,11

Zdroj: banky dne 31.12.2004

Vkladní knížky pro vnoučata

V případě vkladních knížek (tolik populárních mezi prarodiči, kteří spoří vnoučatům) jsou úrokové sazby o pár setin nižší než v případě termínovaných vkladů. O tom, že je tento produkt stále oblíben, svědčí i to, že jej nalezneme v nabídce většiny velkých i malých tuzemských bank, a to dokonce i s možností spořit nezletilým přímo, tím způsobem, že je vkladní knížka založena konkrétně na ně (např. Vkladní knížka Čtyřlístek od Poštovní spořitelny).

Banka Vkladní knížka Částka od Roční úroková sazba (%)
 Česká spořitelna  Vkladní knížka obyčejná s výpovědní lhůtou 20 Kč 0,70
Dětská vkladní knížka s výpovědní lhůtou 20 Kč 0,70
Vkladní knížka bez výpovědní lhůty na jméno 20 Kč 0,10
 GE Capital Bank Vkladová knížka bez vpovědní lhůty 50 Kč 0,10
Vkladová knížka s výpovědní lhůtou 50 Kč 0,40
HVB Bank  Vkladní knížka bez výpovědní lhůty na jméno 10 000 Kč 1,00
Vkladní knížka s výpovědní lhůtou 10 000 Kč 1,15*
Oberbank AG  Vkladní knížka bez výpovědní lhůty na jméno 500 Kč 0,35
Vkladní knížka s výpovědní lhůtou 500 Kč 1,60
Poštovní spořitelna  Vkladní knížka s výpovědní lhůtou 5 000 Kč 0,70
Vkladní knížka bez výpovědní lhůty na jméno 100 Kč 0,10
Dětská vkladní knížka Čtyřlístek   2,50
 Volksbank CZ  Vkladní knížka s výpovědní lhůtou 0 Kč 1,85
Vkladní knížka bez výpovědní lhůty 0 Kč 0,55
Termínovaná vkladní knížka 1 000 Kč 1,70*
Kapitálová vkladní knížka 5 000 Kč 2,20
 Waldviertler Sparkasse von 1842 Vkladní knížka s výpovědní lhůtou 100 Kč 2,45
Vkladní knížka bez výpovědní lhůty 100 Kč 1,00
Dětská vkladní knížka 50 Kč 2,00

* vklad na 6 měsíců

Zdroj: banky dne 31.12.2004

Jedno konto za všechny

Nejzajímavějším kontem mezi všemi nabízenými je ING Konto, které je obdobou spořícího účtu. Úročeno je 2,10 % ročně, pokud je zůstatek alespoň 10 tisíc korun. Konto nemá určenou výpovědní lhůtu, a tak se lze ke svým penězům dostat asi během 3 dnů (doba bezhotovostního převodu) na běžném účtu jakákoli jiné banky. Velkou výhodou účtu jsou nulové poplatky za zřízení, vedení či zrušení účtu, stejně jako za veškeré provedené transakce. S těmito výhodami a vysokým úročením je Konto ING jasným vítězem mezi bankovními vklady.

Pojištěné vklady táhnou

Všechny vkladové produkty, o nichž byla řeč, jsou za zákona pojištěny, a i proto jsou tolik využívány těmi, kteří již doplatili např. na zkrachovalé družstevní záložny. Avšak vlivem extrémně nízkých úrokových sazeb přestává být výhodné dlouhodobě ukládat volné prostředky na termínované vklady.

Výnosnější varianta - investice do fondů

Platím!

Kam sáhnout pro levné peníze? Spotřebitelské úvěry: vyplatí se vybírat. Více ZDE

Investoři by však měli hledat výnosnější alternativu, jak zhodnocovat své  úspory. Pro tento účel se přímo nabízejí investiční fondy. Jsou sice složitější než termínové vklady a náročnější při tvorbě investiční strategie, ale z hlediska výnosnosti se určitě vyplatí. Optimální investiční strategie je založena na vhodné diverzifikaci (rozložení portfolia mezi různě riziková aktiva).

Se začátkem nového roku a při pohledu zpět na rok 2004 zjistíme, že se právě investičním fondům jednoznačně dařilo. Akciové fondy investorům vynesly více než 6,5 % a smíšené fondy dokonce více než 8 %. Dluhopisové fondy se zlepšily v průměru na 4 %. S nejnižšími průměrnými výnosy jsme se pak setkali v případě fondů peněžního trhu, a to okolo dvou procent (dle statistik Unie investičních společností). Nicméně i tento výnos je v porovnání s úročením termínovaných vkladů vyšší a tedy výhodnější. Nyní záleží jen na českých investorech, zda zatouží po vyšších ziscích a rozhodou se investovat i na (pro ně) méně obvyklé půdě fondů.

Jaké investice preferujete vy? Jste zastánci klasických termínovaných vkladů nebo dáváte přednost investičním produktům, jakými jsou například podílové fondy? Napište nám, těšíme se na vaše názory.