Kde vám poradí s volbou studia i povolání

I když léto a prázdniny nejsou tou pravou dobou na přemýšlení o budoucím studiu a zaměstnání, musí mnoho poprázdninových žáků osmých a devátých tříd základních škol a posledních ročníků středních škol i v tomto období čelit rodičovským otázkám "co dál?" Odpovědi na ně vám pomůže najít třeba Centrum kariérového poradenství.

Pro ty, kteří nemají vyhraněnou a jasnou představu, co budou studovat, existuje několik dalších míst, kam se mohou obrátit, poradit se a získat potřebné informace. Databáze škol od mateřských po vysoké mají například Informační centra pro mládež (fungují ve 22 městech ČR), údaje o různých povoláních nabízí informační a poradenská střediska pro volbu povolání úřadů práce (v každém okrese), pedagogickopsychologické poradny (v každém okrese) nabízejí kromě rejstříků škol zájemcům testy, podle kterých lze odhadnout a určit, pro jaké obory má vaše dítko vlohy.

Centrum kariérového poradenství

Začátkem letošního roku přibyla žákům, studentům i rodičům další instituce, která poskytuje informace o školách a studiu ­ Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu odborného vzdělávání v Praze. Centrum shromažďuje a zpracovává informace o vzdělávací nabídce středních a vyšších odborných škol pro následující školní rok a připravuje informace o jednotlivých studijních oborech. "Během června až srpna je největší zájem o nabídku studijních oborů vyšších odborných škol.

Jde hlavně o studenty nepřijaté na vysoké školy, kteří zkoušejí štěstí při druhých kolech přijímaček na vyšší odborné školy, v této době vyřizujeme tři až čtyři telefonické dotazy denně," uvádí Helena Úlovcová, náměstkyně ředitele Národního ústavu odborného vzdělávání. "V prosinci a lednu očekáváme zvýšený zájem o učební a studijní obory středních škol," dodává. Podle pracovníků Centra přicházejí pro radu nejčastěji ti, kteří se nemohou rozhodnou pro určitý obor nebo ti, kteří si chtějí upřesnit a doplnit informace získané jinde, například u výchovných poradců na základních školách. Právě při výběru střední školy doporučují odborníci začínat včas, ideální je zajímat se o pokračování studia již v sedmé třídě.

Telefonicky, on-line, faxem i osobně

Centrum poskytuje poradenské služby formou telefonických konzultací, v případě složitějších dotazů jsou klienti odkázáni jednak na internetové stránky Národního ústavu odborného vzdělávání, jednak je jim nabídnuta osobní konzultace. "Pokud má tazatel zájem o osobní návštěvu centra, maximálně do týdne má možnost se sejít s pracovníkem Centra, případně s odborným pracovníkem zaměřeným na konkrétní obor, o který má dotyčný zájem a potřebuje se o něm dozvědět detailní informace," vysvětluje Helena Úlovcová.

Pro mimopražské klienty bude pravděpodobně nejpřijatelnější telefonická nebo on-line konzultace. Na internetových stránkách Národního ústavu odborného vzdělávání (www.nuov.cz) naleznou odkaz na Centrum kariérového poradenství a tam informace o školách i oborech. Prostřednictvím e-mailové adresy mohou získat požadované odpovědi. Pro ty, kteří nedisponují počítačem připojeným na internet, existuje další varianta. Pracovníci centra na základě vašeho telefonického zadání provedou výběr školy nebo oboru, připraví výpis informací a odešlou vám jej faxem.

Přes 8000 záznamů od více než 1700 škol

Klienti centra, kteří si chtějí vybrat z nabídky státních i soukromých škol, mají k dispozici osm tisíc záznamů o oborech a možnostech následného uplatnění od přibližně šestnácti set středních odborných škol a učilišť a asi čtyři sta údajů o nabízených studijních oborech na přibližně sto šedesáti vyšších odborných školách. Pracovníci centra vám poradí nejen s výběrem vhodného oboru a školy, ale upozorní vás i na požadavky při přijímacím řízení, průběh a náročnost studia, výši školného u soukromých škol atd.

Kam na školu

Oddělení kariérového poradenství vydává každý rok příručky Kam na školu ­ střední školy v ČR a Kam na školu ­ vyšší odborné školy v ČR, které zahrnují podrobné informace o studiu na středních a vyšších odborných školách v následujícím školním roce. Brožura s přehledem vyšších odborných škol vyšla letos v březnu, stojí 49 Kč a najdete v ní rejstřík všech vyšších odborných škol, informace o přijímací zkoušce, délce a formě studia, počtech hlásících se a přijatých žáků v loňském roce, informace o školném a další údaje; rejstřík všech studijních oborů, které školy otevírají v příštím školním roce, rejstřík s kontakty na školy ­ adresy, telefony, faxy, maily a webové stránky.

Publikace o středních školách se právě připravuje, vyjde na začátku října a koupíte ji zhruba za 150. Naleznete v ní rejstřík všech středních škol, informace o přijímací zkoušce, délce a formě studia, počtech hlásících se a přijatých žáků v loňském roce, informace o školném a další údaje; rejstřík všech studijních a učebních oborů, které školy otevírají v příštím školním roce, rejstřík s kontakty na školy ­ adresy, telefony, faxy, maily a webové stránky. Publikace také nabízí informace o nástavbovém studiu a studiu při zaměstnání (externí, dálkové nebo večerní formy studia). Žákům se zdravotním postižením je určena zvláštní kapitola s výběrem oborů a konkrétních středních škol. Obě brožury můžete zakoupit přímo v Národním ústavu odborného vzdělávání nebo v síti vybraných knihkupectví, například v prodejnách učebnic.

***

Další kontakty:

* informační centra pro mládež ­ www.icmcr.cz

* informační a poradenská střediska úřadů práce www.uradprace.cz (podle místa bydliště najdete odpovídající instituci) adresu a telefonní číslo najdete i v telefonním seznamu

* pedagogicko-psychologické poradny adresy a telefonní čísla naleznete v telefonním seznamu

Kontakt a informace:

* Národní ústav odborného vzdělávání
Weilova 1271/6
102 00 Praha 10
areál VLTAVA
tel. 02/74862251-56, 74865249-55
fax. 02/74863380
e-mail: info@nuov.cz
www.nuov.cz

V Centru kariérového poradenství bezplatně poradí vašim dětem s výběrem vhodné školy