Kdo a co tvoří trh HY dluhopisů v Evropě

Čím byl vlastně zapříčiněn propad trhu? Kdo má největší podíl na trhu? Jaký výnos HY dluhopisů jsme mohli sledovat v minulosti? Pojďme si na tyto otázky odpovědět v grafech...

Rozložení dle sektorů

Propad trhu HY dluhopisů byl zapříčiněn zejména problémy telekomunikačních firem, které tomuto trhu v Evropě dominují. Jejich podíl nyní činí necelých 20 %, ale ještě před 3 roky činil přes 50 %. Právě kolaps jejich cen a úpadky vedly ke snížení jejich váhy v indexu. Protože TMT emise mají na evropském trhu větší důležitost než na americkém, byl vývoj v Evropě mnohem dramatičtější než v USA.

Rozložení dle ratingu

Největší podíl na trhu mají emitenti s ratingem B (nízká úroveň, spekulativní), ale v průběhu času tento podíl výrazně klesal z 85 % v roce 1997 na současných necelých 50 %. Naopak rostl podíl BB emitentů (tzv. mírně spekulativní), kteří téměř nebyli před 4 lety zastoupeni. To znamená, že se postupně zlepšila kreditní kvalita celého trhu. Důvody jsou tři: Za prvé rostla poptávka po defenzivnější titulech a za druhé na trh „spadlo několik padlých andělů“, kteří ztratili status investiční kvality a „získali“ ocenění BB. Třetí důvod je relativní podvýkonnost segmentu B proti BB, takže se přirozenou cestou zvýšil podíl kvalitnějších titulů. Lze říci, že jde o dlouhodobější trend stabilizace trhu, který byl dříve vidět i v USA, kde dnešní podíl BB emitentů proti B činí ještě vyváženějších 45% ku 40%.

Aktuální výnos podle sektorů

Jak ukazuje poslední sloupec (Total), celkově lze dnes tyto dluhopisy koupit s výnosem cca 17 %. Ke konci roku 2001 klesal tento výnos z hodnot mírně nad 20 %, což znamenalo velmi slušné kurzové zhodnocení. Jednotlivé sektory ale nabízejí méně či více, a to podle jejich rizikovosti. Není překvapivé, že nejvyšší rizikové prémie požadují investoři právě po telekomunikačních a kabelových firmách.

 

Aktuální výnos dle ratingů

Poslední graf ukazuje, co je intuitivně jasné. Čím nižší kreditní kvalita, tím vyšší požadovaný výnos. Tituly CCC (blízko úpadku) musí nabídnout téměř 30 %, aby přilákaly investory, kteří jsou ochotní toto riziko nést. Celkový výnos okolo 17 % je velmi atraktivní z historického pohledu, protože tento výnos se v letech 1998 a 1999 pohyboval okolo 10-12 %.


  www.fondshop.cz