Kdo má pevné nervy, může k moři za pakatel

  • 2
Výhody zájezdů na poslední chvíli jsou jasné - nízké ceny. Na letecký zájezd stačí i méně než deset tisíc korun, základní služby dostanou zákazníci stejné jako ti, co zaplatili katalogovou cenu. Stejně jako oni mohou zájezd reklamovat.

Zavřete oči, zabodněte prst do mapy a můžete jet! Skoro tak vypadá nabídka zájezdů na poslední chvíli. „Prakticky není dnes v Evropě nebo ve Středozemí destinace, která by se nevyskytovala v nabídce na poslední chvíli. Výjimkou je snad pouze Sardinie,“ vysvětluje Zdeněk Marek z cestovní kanceláře Alexandrie.

Pravidlem však je to, že si z nejširší nabídky mohou zájemci vybrat zejména mimo sezonu - v květnu, červnu, pak v září nebo říjnu jsou k mání téměř všechna zajímavá místa. A o prázdninách? „K dispozici jsou hlavně letecké zájezdy k moři s ubytováním v nižších kategoriích hotelů a v apartmánech,“ uvádí ředitel marketingu Čedoku Tomáš Brejcha. Jde podle něj zejména o místa, o která je ze strany klientů menší zájem. Letos to platí třeba pro Řecko, u kterého poptávka paradoxně poklesla v důsledku neopodstatněných obav z nepohodlí způsobeného pořádáním olympiády, nebo o Mallorku či Ibizu, kde vyjde dovolená relativně dráž než v jiných zemích. Dobře se dá vybrat na poslední chvíli také v zájezdech do Turecka či Tuniska, slabší je nabídka Chorvatska a Španělska.

Kam se na poslední chvíli asi nepodíváte

Kdo plánuje poznávací zájezd a těší se, že na něm při pozdním nákupu ušetří, má smůlu. Turisté, kteří je mají v oblibě, plánují dovolenou dlouho v předstihu, a tak jsou volná a tedy levnější místa k sehnání za pět minut dvanáct jen málokdy. A slevy jsou pouze v řádu stokorun.

Podle ředitele prodeje CK Vítkovice Tours Libora Šugárka nejsou  v nabídce na poslední chvíli ani atraktivní destinace například v Chorvatsku, na Makarské riviéře Brela či Podgora.

„Na poslední chvíli nebývají u nás volné ani zájezdy vlastní dopravou a hity sezony, jako je například Bulharsko, Egypt, Tunisko, Costa Brava nebo Andalusie,“ doplňuje Tomáš Brejcha.

Hazardéři jedou i za polovic

Cestování s sebou přináší různá rizika. Která pojištění jsou nejdůležitější? Co zahrnuje asistenční služba? Více v příloze o cestovním pojistění ZDE.

Pokud chcete ušetřit co nejvíc, mějte sbaleno. „Lastminutové nabídky je třeba sledovat průběžně, poskytování a rozsah slev  je pouze věcí dané cestovky,“ říká Šugárek. Zlevňovací strategie má obvykle dvě podoby: některé kanceláře sníží cenu pobytů jednorázově a níž už nejdou. „Zájezdy last minute jsou do nabídky zařazovány zhruba sedm až deset dní před odjezdem a ceny se s blížícím se odjezdem dále nesnižují - jsou řádově deset až dvacet procent pod katalogovou cenou,“ potvrzuje Brejcha.

Druhá varianta je vhodná pro cestovatele s pevnými nervy. Dříve se vypisovaly last minute zájezdy zhruba týden před odletem. Nyní je organizátoři inzerují i tři týdny předem. „Cena se u takových zájezdů snižuje ve třech fázích a pád cen může dosáhnout až třiceti procent. Větší slevy se vyskytují také, ale zvláště na začátku sezony. To mohou být zájezdy v prodeji v podstatě jen za cenu letenky. Jde však opravdu jen o jednotlivá místa,“ říká Zdeněk Marek a přidává příklad. Pobyt v apartmánech na Krétě s bazénem a leteckou dopravou na 11 či 12 dní se v červnu pohyboval okolo 11 000 korun, tři až čtyři dny před odletem se dal koupit i za 7000 korun, nyní v plné sezoně se cena snížila z 13 000 na 11 000 korun, ale zase jen několik dní před odletem.

Také vám dělá dobře pohled na přeškrtnuté ceny, které signalizují podstatné slevy? Tak to jste ideálními kandidáty na zájezd na poslední chvíli. Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.