Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se může stát poradcem a co musí splnit?

aktualizováno 
Jak je oblast finančního poradenství regulována? Živnostenský list na finanční poradenství získá v podstatě každý. Jaké jsou obecné podmínky? Zájemce musí prokázat, že nedluží nic na daních a má čistý trestní rejstřík.

Přísnější pravidla platí pouze pro určité skupiny poradců. Komise pro cenné papíry vydává povinné registrace lidem, kteří distribuují podílové listy, akcie a dluhopisy. Při tom nehodnotí jejich kvalifikační předpoklady. Zákon o podnikání na kapitálolovém trhu ukládá investičním zprostředkovatelům vést evidenci o přijatých a předaných pokynech a dodržovat vůči zákazníkům určitá pravidla jednání. 

Od ledna příštího roku nabude účinnosti zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a 
samostatných likvidátorech pojistných událostí. Ti budou nově podléhat centrální registraci u Ministerstva financí a budou muset mimo jiné prokázat důvěryhodnost a odbornou způsobilost. Kvalifikačním předpokladem bude pro stávají zprostředkovatele absolvování odborného studia na střední nebo vysoké škole (pojišťovnictví, finance) nebo složení odborné zkoušky, a to do 2 let od účinnosti zákona. Zprostředkovatelům také zákon předepisuje některé povinnosti, jako například mlčenlivost či informační otevřenost ke klientům a Ministerstvu financí.

Z čeho jsou placeni poradci? Je placené poradenství kvalitnější? 

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Finanční poradce může  být živ honorářem od klienta, nebo placen z provizí, tedy společností, jejíž produkt prodá. Možná je i kombinace těchto způsobů. U provizně placených prodejců se naskýtá problém – pokud bude poradce veden pouze výší provize, bude poskytovat nekvalitní poradenství. Nutno však podotknout, že s placeným finančním plánem nemusíte dopadnout lépe. Legitimní je proto vždy otázka směrem k poradci, z jakého důvodu daný produkt doporučuje. Vysvětlení může leccos napovědět.

Asociace finančních poradců

V České republice existuje Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů, která byla založena v roce 2000. Sdružuje fyzické i právnické osoby působící v oblasti osobního finančního poradenství, jejichž počet čítá momentálně přes jedenáct tisíc. Členové musí splňovat určité podmínky (bezúhonnost, dodržování etického kodexu, vnitřních předpisů apod.).

Cílem asociace je zejména zastupování, podpora vzájemné spolupráce, rozvíjení profesní prestiže a ochrana hospodářských i jiných zájmů jejích členů. Dozorčí rada asociace zaujímá stanoviska k případům, které se týkají oblasti jejího působení, a to i v případě, že aktéry nejsou přímo její členové. Na toto sdružení se mohou ve věcech finančního poradenství obracet občané, mají-li pochybnosti například o správnosti postupu jejich poradce.

Asociace registrovaných investičních zprostředkovatelů České republiky (ARIZ ČR) sdružuje fyzické a právnické osoby, které podnikají v oblasti zprostředkování obchodů s investičními cennými papíry (akcie, podílové listy a obligace). I zde může klient najít pomoc, pokud chce získat například informace o povaze investiční služby či podat komentář k práci člena sdružení. 11. června 2004 podepsali zástupci ARIZ a AFPZ memorandum, které stanovilo zásady procesu slučování obou institucí.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spoříte potomkům? Spočítali jsme, co udělá s úsporami inflace

Mít dítě je drahé „hobby“, vyjde řádově na miliony korun. Jak se připravit na výdaje spojené se studiem a vstupem do dospělého života dětí? Kolik a jak spořit...  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v realitních pojmech?

Koupit nemovitost není jen tak. Spoustu času strávíte brouzdáním po internetu, hledáním nejlepších nabídek, vyřizováním byrokratických nezbytností a pak ještě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.