Kdo se v práci rád a v klidu nají?

Zatímco Češi a Italové rádi spojí obědovou pauzu s příjemným popovídáním s kolegy, Britové kolikrát klidný oběd oželí a nají se při práci.

Vyplývá to z celoevropského sociologického výzkumu Conviv'styles, zpracovaného společností Sodexho Alliance. Ten dále zjistil, že na severu Evropy - ve Švédsku a Dánsku - se jídlem v zaměstnání moc zdržovat nechtějí.

"Očekávají vždy dostupné stravovací služby zahrnující možnost rychlé volby. Ta jim umožní pracovat nezávisle a bez omezení," tvrdí o Seveřanech průzkum. Belgičané, Norové či Finové jsou považováni za "pragmatiky". Přestávku na oběd chápou jako obnovu sil a osvěžení. Potrpí si na zdravé jídlo a možnost odpočinku při něm.

Britové a Nizozemci si podle průzkumu potrpí na výkonnost. Očekávají rozličné, pohotové a vždy dostupné stravovací služby na pracovišti, které jim umožní zvýšit svoji produktivitu a výsledky. Strávníci v Německu, Maďarsku a v Lucembursku se zase domnívají, že stravování by měl zaměstnavatel výrazně dotovat - podporoval by tak svůj image a dobrou pověst.

Poláci považují stravování na pracovišti za sociální výhodu. "Jsou velmi citliví na cenu. Důležité pro ně je též množství jídla na talíři," uvádí průzkum. Nejpohodovější jsou země jižní Evropy - Španělsko, Francie, Itálie - a pak Rakušané a Češi. Oběd považují za důležitou součást pracovního dne a na stravování pohlížejí mimo jiné i jako na příležitost setkání s kolegy.