Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vám pomůže s rozvojem podniku?

aktualizováno 
Podpora malého a středního podnikání je jedním z cílů politiky Evropské unie. Jedním z prostředků k prosazení tohoto cíle jsou programy financované z fondů EU. Nemohli byste z některého z nich profitovat i vy?
Euro, Evropská unie, EU

Euro, Evropská unie, EU - Euro, Evropská unie, EU | foto: Profimedia.cz

V minulém díle seriálu o možnostech získání dotace z Evropské unie jsme si představili program Reality. Dnes se podíváme na to, kdo a kdy má šanci na dotaci z programů Inovace nebo Rozvoj.

Jste malá nebo střední firma sídlící mimo Prahu? Zabýváte se zpracovatelským průmyslem nebo výpočetní technikou? Máte zájem zefektivnit či zmodernizovat výrobu? Pak jsou další řádky určeny pro vás.

Program Rozvoj

Cílem programu Rozvoj je podpora rozvoje konkurenceschopnosti MSP ve fázi růstu, tzn. podpora zvyšování technologické úrovně i zdokonalování procesů, jako například zavádění certifikací a mezinárodních standardů.

Program je zaměřen na MSP - malé a střední podniky (základním kritériem je počet zaměstnanců nepřevyšující 250 osob a obrat nepřevyšující 50milEUR. Více na stránkách MPO).Dalšími kritérii jsou sídlo a zaměření firmy.Dotace jsou určeny pro firmy sídlící nebo realizující projekt mimo území hl.m.Prahy a pro firmy, jejichž zaměření odpovídá některému z podporovaných odvětví   zpracovatelský průmysl (OKEČ 15-37),výpočetní technika(OKEČ 72) a pro program Rozvoj i výzkum a vývoj (OKEČ 73). Do programu Rozvoj patří projekty s cílem zvýšení efektivnosti výroby, její zmodernizování, zdokonalení výrobků, využití progresivních řešení vzniklých výzkumem atd….

Mezi uznatelné náklady lze počítat pořízení dlouhodobého hmotného majetku – strojů a technologií, včetně informačních technologií, pořízení dlouhodobého nehmotného majetku včetně informačních a telekomunikačních technologií, pořízení patentů a licencí apod. Pokud se rozhodnete investovat do procesů rozvoje, je možné získat dotaci ve výši 30% uznatelných nákladů, ve výši 1-20 mil Kč .

Ke dni 10.4.2006 bylo ze 747 podaných žádostí v programu Rozvoj přiznáno 209, což činí částku 1,08mld Kč.

Mnoho dalších žádostí je v procesu schvalování, příjem žádostí  pozastaven a je možné, že bude otevřen až v rámci následného období (2007-2013).

 
popisekPENÍZE NA NEMOVITOST?
sáhněte do kapsy EU

Program Inovace

Cílem programu Inovace je podpora projektů zaměřených na zvýšení technických a užitných hodnot výrobků, technologií a služeb. Podporuje zavedení nového výrobku na trh (ne jen prostou obměnu technologie- je třeba doložit nový nebo inovovaný výrobek-vlastní patent,nákup licence,a zároveň doložit marketingovou studii o možnostech výrobku na trhu). Program  je určen všem mimopražským podnikům, které splňují podmínku oboru podnikání. Velikost podniku není omezena.

Do programu patří projekty s cílem zvýšení efektivnosti výroby, její zmodernizování zavedením nových výrobků, využití progresivních řešení vzniklých výzkumem atd…
Mezi uznatelné náklady lze počítat  pořízení dlouhodobého hmotného majetku – strojů a technologií, včetně informačních technologií, pořízení dlouhodobého nehmotného majetku , pořízení patentů a licencí, rekonstrukce a zhodnocení dlouhodobého hmotného majetku , konzultační služby poskytované externími konzultanty.

Pokud se rozhodnete investovat do procesů inovace, je možné získat dotaci ve výši 46% uznatelných nákladů, ve výši 3-50 mil Kč pro výrobky a technologie a 1-25 mil Kč pro inovace služeb.

V programu Inovace to bylo z 2219 žádostí 66 úspěšných, největší obnos získala firma JUTA a.s.(126,9mil Kč).

V současné době proběhla výzva InovaceII.,  která umožňovala do 28.4.podávat žádosti o dotaci z programu Inovace.Mnoho dalších žádostí je v procesu schvalování. Příjem žádostí  u obou programů je pozastaven a je možné, že bude otevřen až v rámci následného období (2007-2013).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Alex Craffonara
Byl u nás Murdoch či princ Albert, říká šéf luxusní horské restaurace

V nadmořské výšce dvou tisíc metrů servírují mořské plody, zvou ty nejznámější DJ a zdejší večírky jsou vyhlášené tak, že sem jezdí celebrity z celého světa....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.