Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy dostanou klienti České spořitelny nová čísla?

aktualizováno 
Česká spořitelna bude měnit čísla účtů svých klientů – tato zpráva byla poprvé zveřejněna již v létě. Na začátku nového roku však nabývá na aktuálnosti, neboť k přečíslení má dojít v dubnu 2004, ještě před vstupem do EU. Na jaké účty se změna vztahuje a jak se dotkne klientů? Chystají něco podobného ostatní české banky?

Proč Česká spořitelna k přečíslování přistupuje?

Důvodem je současný formát účtů České spořitelny, který se odlišuje od standardů EU a neumožňuje prezentaci čísel účtu v mezinárodně platném formátu IBAN (International Bank Account Number). V současné době představuje číslo účtu v podstatě číslo pobočky, u které má klient veden účet. Teprve specifický symbol poté označuje konkrétní účet. Tento formát je dán historicky a způsobuje problémy v některých předtištěných formulářích, které berou v potaz pouze klasickou formu čísla účtu. Po přečíslování bude tedy dosaženo souladu se standardem, zjednodušen platební styk a umožněn převod čísla účtu při změně pobočky (dosud byla v těchto případech nutná změna čísla účtu).

Kolika účtů se operace týká?

IBAN se používá pro platby zahraničního platebního styku, tzv. přeshraniční platby, v rámci zemí EU. S použitím IBAN v tuzemském platebním styku se v nejbližších letech nepočítá.

Přečíslování se dotkne přibližně 2,7 milionu sporožirových účtů a 2,2 milionu vkladních knížek. Podle uvedených čísel je jasné, že půjde o rozsáhlou akci. Klienti o této skutečnosti byli proto poprvé informováni již v srpnu 2003, další informace již byly doručeny v prvních dnech tohoto roku. Podrobnější instrukce budou následovat zejména v druhé polovině března 2004. Informace lze rovněž získat na internetových stránkách či na bezplatné informační lince České spořitelny zřízené pro tyto účely (800 208 208 – linka je již v provozu).

Jak bude přečíslování probíhat?

Nové číslo účtu naleznou klienti na svém výpisu poprvé v dubnu 2004 a dále pak již na každém výpisu z účtu. V dubnu obdrží rovněž samostatný dopis s informací o novém čísle, které bude platit od 5.4.2004 – nebudou tedy muset kvůli nové kartičce k účtu  do banky (starou vracet nemusejí). Přečíslování proběhne automaticky a automatické bude rovněž přesměrování příchozích plateb v případě, že budou směrovány na staré číslo účtu (obě čísla účtu budou tímto způsobem ve vnitřních systémech banky koexistovat minimálně po dobu pěti let).

Chcete se dovědět více o mezinárodních platbách s IBAN? Klikněte ZDE.

Podle vyjádření banky bude přečíslování administrativně i finančně náročnou operací, která bude stát řádově desítky miliónů korun.  Náklady bude hradit Česká spořitelna.

Ke změně čísla sporožirového účtu dojde fakticky 4.4.2004. Do té doby budou účty zakládány s čísly ve stávajícím formátu a systémy banky budou pracovat výhradně s těmito čísly. Do dubna se proto své nové číslo účtu klienti nedoví. Přečíslování nebude mít vliv na smlouvu s bankou, funkčnost přímého bankovnictví ani používání platebních karet vydaných k účtu.

Přes souběžnou platnost starého a nového čísla účtu po dobu pěti let bude zaměstnavateli vhodné změnu čísla účtu sdělit. Ti, kterým je zasílán důchod na účet, oznamovat změnu čísla účtu České správě sociálního zabezpečení nemusí - ve spolupráci s ČSSZ provede banka hromadnou změnu čísel účtů v informačním systému ČSSZ. Pokud platíte ze sporožira SIPO, není rovněž nutné České poště - inkasnímu středisku - změnu z téhož důvodu hlásit. Česká spořitelna povede jednání s organizacemi inkasující za pojistné, elektřinu, telefon apod. o technických možnostech hromadné změny čísel účtů v jejich systémech.  

Banka nabídla všem organizacím, kterým zajišťuje hromadné zpracování plateb prostřednictvím tzv. sběrných účtů, možnost vytvoření konverzního můstku pro hromadnou změnu čísel sporožirových účtů v jejich databázích. Tato hromadná konverze by měla být provedena během několika měsíců po přečíslování. Možnost vytvoření konverzního můstku nabízí Česká spořitelna i pro organizace, se kterými nemá žádný smluvní vztah, tj. kterým nevede žádný účet.

Chystají změnu ostatní banky?

Ostatní větší banky v ČR nic podobného neplánují – jejich čísla účtů odpovídají standardům. Výjimkou je Živnostenská banka, která přečísluje k 1.3.2004 všechny klientské účty vedené v cizí měně tak, aby odpovídaly mezinárodním standardům IBAN. Účty Živnostenské banky vedené v korunách předepsanému formátu EU vyhovují a klientů, kteří mají účty pouze v korunách, se tedy změna nedotkne. Klienti s cizoměnovými účty obdrží první měsíc po přečíslování dva výpisy z účtu. Veškeré platby provedené na původní číslo účtu do konce srpna 2004 budou automaticky převedeny na nové číslo účtu.

Přečíslování v České spořitelně

Platnost nových čísel

od 5.4.2004

Počet přečíslovaných účtů

2,7 mil. sporožirových účtů, 2,2 mil. vkladních knížek

Náklady - kdo je zaplatí?

V řádu desítek miliónů korun - hradí Česká spořitelna

Jak se dozvím nové číslo účtu? Musím na pobočku?

Na pobočku nemusíte. Nové číslo se dozvíte na dubnovém výpisu + v průběhu dubna vám bude doručena nový lístek s bankovním spojením. Od 5.4. se lze na nové číslo rovněž informovat na pobočkách ČS nebo na infolince 800 208 208.  

Jak dlouho budu moci používat staré číslo účtu?

Zpracování plateb se starým číslem účtu je bankou garantováno po dobu minimálně pěti let.

Mám sdělit zaměstnavateli nové číslo účtu?

Ano, přes souběžnou platnost obou čísel účtů po určitou dobu je vhodné zaměstnavatele na změnu upozornit.

Dnem vstupu ČR do Evropské unie (1.5.2004) se součástí českého právního řádu stane v EU již platné "Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 2560/2001 ze dne 19. prosince 2001 o přeshraničních platbách v eurech". Podle tohoto nařízení budou mít všechny banky povinnost uvádět číslo účtu ve formátu IBAN a BIC kód banky na výpisu z účtu. Dále bude banka povinna sdělit tyto údaje svému klientovi, pokud o ně požádá.


Co říkáte změně čísel účtů České spořitelny? Vítáte ji, nebo si myslíte si, že vám spíše způsobí problémy? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall S... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.