Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy máte nárok na více důchodů?

aktualizováno 
Podle zákona o důchodovém pojištění je možné, aby v některých případech občan pobíral současně více důchodů, a naopak v jiných případech se současné pobírání některých druhů důchodů vylučuje. Při současném splnění podmínek nároku na výplatu více důchodů se hovoří o tzv. souběhu nároků na důchody. Postup při tomto souběhu závisí na tom, o jaké důchody se jedná.

Rozlišujeme obecný starobní důchod (§ 29 ZDP), předčasný starobní důchod prvního typu (§ 30 ZDP) a předčasný starobní důchod druhého typu (§ 31 ZDP). V případě, že jsou současně splněny podmínky nároku na výplatu těchto starobních důchodů, vyplácí se jen jeden důchod, a to vyšší. Dnem úpravy výplat starobních důchodů pro souběh zaniká nárok na starobní důchod, který se nevyplácí. V praxi může přicházet do úvahy situace, kdy občan, kterému byl přiznán předčasný starobní důchod prvního typu, požádá o přiznání obecného starobního důchodu.

Občanu, který byl poživatelem částečného invalidního důchodu, byl přiznán předčasný starobní důchod prvního typu od 23. července 2002. Tento občan dosáhne důchodového věku dne 15. března 2004. Tento občan může požádat o přiznání obecného starobního důchodu, a to nejdříve od 15. března 2004.

Penzijní připojištění ve víru změn.
Do starobní penze nejdříve v 60 letech. Více ZDE.

Pokud byl přiznán předčasný starobní důchod druhého typu, zaniká nárok na obecný starobní důchod i předčasný starobní důchod prvního typu a tyto důchody již nikdy nemohou být přiznány. Pokud byl přiznán předčasný starobní důchod prvního typu, nelze žádostí o přiznání obecného starobního důchodu „nic zkazit“, neboť bude-li předčasný starobní důchod prvního typu vyšší, bude ponechán a bude-li nižší, bude náležet vyšší obecný starobní důchod a nárok na předčasný starobní důchod prvního typu zanikne.

Souběh nároků na starobní důchod a plný invalidní nebo částečný invalidní důchod

Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního důchodu (obecného nebo předčasného) a plného invalidního nebo částečného invalidního důchodu, vyplácí se jen jeden důchod, a to vyšší. Pokud by byly současně splněny podmínky nároku na tyto důchody ve stejné výši, vyplácí se ten důchod, který si občan zvolil. Dnem úpravy výplat těchto důchodů pro souběh zanikají nároky na důchody, které se nevyplácejí. Občan může mít tedy nárok na výplatu jen jednoho přímého důchodu.

Souběh nároků na starobní důchod a vdovský nebo vdovecký důchod

Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního důchodu a na výplatu vdovského nebo vdoveckého důchodu, vyplácí se vyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu se vyplácí polovina procentní výměry. Je-li výše důchodů stejná, krátí se tímto způsobem vdovský nebo vdovecký důchod. Výše úhrnu důchodů při souběhu není nijak omezena, tj. není stanovena žádná hranice pro úhrn důchodů. Pokud jde o výši vdovského a vdoveckého důchodu, skládá se také tento důchod ze základní výměry a z procentní výměry (která činí 50 % procentní výměry starobního nebo plného invalidního důchodu, na který měl nebo by měl nárok zemřelý manžel v době smrti). Uvedená pravidla znamenají, že v případě souběhu náleží jeden důchod v plné výši (tj. základní výměra a procentní výměra) a z druhého důchodu 50 % procentní výměry.

Zvláštní postup platí v případě, byl-li starobní důchod zvýšen za další práci konanou po vzniku nároku. Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního důchodu zvýšeného za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod a na výplatu vdovského nebo vdoveckého důchodu, odečte se pro účely posouzení výše důchodů z procentní výměry starobního důchodu zvýšení za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod. Je-li zbylá část procentní výměry starobního důchodu nižší než procentní výměra vdovského nebo vdoveckého důchodu, vyplácí se vdovský nebo vdovecký důchod v plné výši a starobní důchod se vyplácí ve výši zvýšení tohoto důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod a jedné poloviny zbylé části procentní výměry. Zvýšení starobního důchodu za další práci vykonávanou po vzniku nároku na tento důchod nepodléhá tedy snížení v případě souběhu nároků na důchody.


Pravidla souběhu starobního důchodu a vdovského (vdoveckého) důchodu se týkají jen nároků na výplatu těchto důchodů. V případě, že se starobní důchod nevyplácí, protože nebyly splněny podmínky pro jeho výplatu, se výše uvedená pravidla neuplatňují.

Ukázky z knihy
Jana Přiba: Kdy do důchodu a za kolik?

Jak si můžete přivydělat k důchodu

 Kdy se vyplatí odejít do starobního důchodu?

   Kdy do důchodu a za kolik?  

Na jaký starobní důchod máte nárok?


Úryvek je z knihy "Kdy do důchodu a za kolik?" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Peníze a měnová politka
Jak získat finanční zdroje EU
Naučte se investovat

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Ilustrační snímek
Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým, nízkonákladovým bankám se podařilo získat...  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.